yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

SPIC Nükleer Santraller Zirvesi’ne Katıldı

Türkiye’de kurulması planlanan üçüncü nükleer güç santrali projesi için görüşmeler yapan SPIC firması, Nükleer Santraller Tepesi – NPPES’e katıldı

SPIC Nükleer Santraller Zirvesi’ne Katıldı


10. Nükleer Santraller Doruğu – NPPES, 2-3 Temmuz tarihleri ortasında İstanbul’da düzenlendi.  Zirveye Çin’in Devlet Güç Yatırım Şirketi (SPIC) de katıldı. SPIC, bir açılış protokolü konuşması ve “Çin’de Nükleer Santral Yer Seçimi ve Değerlendirmesi” başlıklı bir özel sunu konuşması gerçekleştirdi. Sunumda iştirakçilere Çin’de nükleer santral yer seçimine ait standartlar ve kriterlerin yanı sıra SPIC’in bu alandaki pratik tecrübeleri anlatıldı ve nükleer santral yer seçimi konusundaki tecrübesi ve teknolojik avantajları memleketler arası meslektaşlarıyla paylaşıldı. 

 

Zirve’de, SPIC ismine, Şanghay Nükleer Mühendislik Araştırma ve Tasarım Enstitüsü (“SNERDI”) de SPIC’in yeşil gücün geliştirilmesindeki yenilikçi muvaffakiyetlerinin, üçüncü kuşak nükleer gücün yeteneklerinin ve standartlarının kapsamlı bir sunumunu gerçekleştirdi. SPIC’in Türkiye’deki projelerinin lokal iktisada, topluma, kültüre ve etrafa olumlu katkıları maketler, görüntüler, stant panoları, broşürler ve canlı sunumlarla tanıtıldı.

 

SPIC tarafından beş yıl boyunca inşa edilen Çin ve Türkiye ortasındaki kültürel değişim köprüsü, iki ülkenin pak güç alanındaki yakın işbirliği ve ortak vizyonunu gözler önüne serdi. Çin ve Türkiye ortasında bir ilişki noktası olmayı, iki taraf ortasındaki nükleer güç ve öteki alanlardaki derin işbirliğini teşvik etmek için ellerinden gelenin en uygununu yapmayı ve ortaklaşa düşük karbonlu, yeşil ve hoş bir gelecek yaratmayı dört gözle bekliyorlar.

 

Etkinlikte İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Beykent Üniversitesi öğrencileri SPIC’in standını ziyaret etti. Bu fuarda SPIC standını görmekten çok memnun olduklarını söylediler. Aktiflikte, sadece dijital fırçalarla geleceğin kentinin ana çizgilerini çizmekle kalmadılar, tıpkı vakitte sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmede teknolojik yeniliğin muazzam gücünü de derinden hissettiler. SPIC’in beş yıl üst üste inşa ettiği Çin ile Türkiye ortasında kültürel değişim köprüsü, iki ülkenin pak güç alanında yakın iş birliğine ve ortak vizyonuna tanıklık etmelerini sağladı. Çin ile Türkiye’yi birbirine bağlayan bir irtibat olmayı, iki taraf ortasında nükleer güç ve öteki alanlarda derinlemesine işbirliğini teşvik etmek için ellerinden geleni yapmayı ve ortaklaşa düşük karbonlu, yeşil ve hoş bir gelecek yaratmayı dört gözle bekliyorlar.

 

NPPES sırasında, SPIC’in mesken sahipliğinde ve SNERDI’nin düzenlediği “Gelecek için, Doğayı Seç” temalı kültürlerarası bir aktiflik gerçekleştirildi. Aktiflikte, “Yapay Zeka Ressam Müsabakası: Haydi! Karbon Hayalperestleri” ve izleyicilerin “Hayalimdeki Gelecek Şehri” temalı yapay zeka fotoğraf oluşturma çalışmalarına katıldığı, klasik Çin sanatının cazibesini gözlemlediği ve deneyimlediği fırça kaligrafisi ve taş ovalama üzere bir kültürel tecrübe alanı yer aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ