yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Stiff Person Sendromu (Celine Dion Stiff)

Titanik sinemasının müziğinin seslendiren ünlü müzikçi Celine Dion, Stiff Person Sendromuna yakalandığını açıklamıştı.

Stiff Person Sendromu (Celine Dion Stiff)

Titanik sinemasının müziğinin seslendiren ünlü müzikçi Celine Dion, Stiff Person Sendromuna yakalandığını açıklamıştı.

Celine Dion’un açıklamasının akabinde Katı Kişi Sendromu olarak da bilinen Stiff Person Sendromu merak edilmeye başlandı.

Stiff Person Sendromu Belirtileri

Stiff Person Sendromunun kas sertliği ve ağrılı kas spazmları ile karakterize olan ve çoklukla omurga ve bacaklarda bariz hale gelen nörolojik bir bozukluk olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, “Kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, otoimmün bir hastalık olduğuna dair güçlü ispatlar bulunuyor” diye konuştu.  Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, dünyaca ünlü müzikçi Celine Dion’un da mustarip olduğu Stiff Person Sendromu hakkında konuştu.

Stiff Person Sendromunun Kesin Nedeni Bilinmiyor

Stiff Person Sendromu (SPS) yahut Katı Kişi Sendromunun ender görülen ve çoklukla ilerleyici bir nörolojik bozukluk olduğunu söz eden Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, “Bu sendrom, kas sertliği ve ağrılı kas spazmları ile karakterizedir ve ekseriyetle omurga ve bacaklarda besbelli hale gelir. SPS, hareket kabiliyetini ve günlük ömür aktivitelerini önemli halde etkileyebilir.” diye konuştu. SPS’nin kesin nedeninin tam olarak bilinmemekle birlikte, otoimmün bir hastalık olduğuna dair güçlü ispatlar bulunduğuna dikkat çeken Dr. Celal Şalçini şunları söyledi, “Otoimmün hastalık bedenin bağışıklık sisteminin kendi hudut hücrelerine saldırması manasına gelir. Bilhassa, GAD (glutamik asit dekarboksilaz) ismi verilen bir enzime karşı antikorların varlığı, SPS’nin teşhisinde kıymetli bir rol oynar. GAD antikorları, hudut hücrelerinde bulunan ve GABA (gamma-aminobutirik asit) üretiminde rol oynayan bu enzimi gaye alır. GABA, kas hareketlerini düzenleyen bir nörotransmitterdir ve eksikliği kas sertliği ve spazmlarına yol açar”

Teşhisi karmaşık olabilir

SPS’nin belirtilerinin çoklukla yavaş yavaş geliştiğini söyleyen Dr. Celal Şalçini, “Belirtiler başlangıçta hafif olabilir. Fakat vakitle kas sertliği ve spazmları artar. Bu belirtiler, gerilim, ani sesler yahut dokunma üzere tetikleyicilerle daha da berbatlaşabilir. Hastalar, hareket etmeyi zorlaştıran ve ağrılı olabilen kas spazmları yaşayabilir. Ayrıyeten, istikrar sıkıntıları ve düşme riski de yaygındır. SPS teşhisi, klinik belirtilerin yanı sıra kan testleri ve elektromyografi (EMG) üzere testlerle konulur. GAD antikorlarının varlığı, SPS teşhisinde güçlü bir göstergedir. Lakin, bu antikorlar her vakit SPS’li hastalarda bulunmayabilir, bu nedenle teşhis karmaşık olabilir ve bir nöroloji uzmanının dikkatli değerlendirmesini gerektirir.” halinde konuştu.

SPS Hastalığı Fizikî olduğu kadar duygusal zorluklara da neden olabilir 

“Tedavi, semptomların yönetilmesine odaklanır zira SPS’nin kesin bir tedavisi yoktur.” diyen Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini sözlerini şöyle tamamladı: “İlaçlar ortasında kas gevşeticiler, antikonvülzanlar (epilepsi ilaçları) ve immünmodülatörler yer alır. Bu ilaçlar, kas sertliğini ve spazmları azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıyeten, fizik tedavi ve rehabilitasyon, kas gücünü ve hareketliliği artırmada kıymetli bir rol oynar. SPS ile yaşamak, hem fizikî hem de duygusal zorluklar içerebilir. Bu nedenle, hastaların ruhsal takviye alması da değerlidir. Dayanak kümeleri ve danışmanlık hizmetleri, hastaların hastalıkla başa çıkmalarına ve hayat kalitelerini artırmalarına yardımcı olabilir. Stiff Person Sendromu az bir hastalık olduğundan, halk ortasında farkındalığı artırmak kıymetlidir. Erken teşhis ve uygun tedavi, hastaların semptomlarını yönetmelerine ve daha düzgün bir ömür kalitesine sahip olmalarına yardımcı olabilir. Bu nedenle, belirtiler yaşayan şahısların bir sıhhat profesyoneline başvurmaları ve gerekli değerlendirmeleri yaptırmaları hayati ehemmiyet taşır”

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ