yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Super Bowl dolandırıcılığının kurbanı olmayın!

Harika Bowl defalarca izlenme rekorları kıran, 2023 yılında 113 milyon izleyiciye ulaşarak ABD’de ve dünyada en çok izlenen televizyon aktifliği haline gelen ve birçok ülkeye yayın yapan bir spor aktifliği haline dönüştü

Super Bowl dolandırıcılığının kurbanı olmayın!


Harika Bowl defalarca izlenme rekorları kıran, 2023 yılında 113 milyon izleyiciye ulaşarak ABD’de ve dünyada en çok izlenen televizyon aktifliği haline gelen ve birçok ülkeye yayın yapan bir spor aktifliği haline dönüştü. Harika Bowl Devre Ortası Gösterisi de adeta tanınan kültür fenomeni haline geldi. Geçen yıl Rihanna’nın devre ortası performansını 100 milyondan fazla kişi canlı olarak izledi. Lakin bu global aktiflik hayranlarını ve medyayı büyülerken, birebir vakitte tehdit aktörlerini de cezbediyor. Toplumun bu aktifliğe olan ilgisinden faydalanmak isteyen dolandırıcılar, kar elde etmek için eski ve bilindik prosedürleri kullanmanın yanı sıra yeni prosedürler de tasarlıyor. 

Kaspersky uzmanları bu tıp dolandırıcılıkların birkaç örneğini tespit etti:

1. Kuşkulu ticari mağazalar

Giysi ve aksesuar üzere grup logolarını içeren eserler, bilhassa büyük spor aktiflikleri öncesinde yüksek talep görüyor. Bu ilgiden faydalanmak isteyen dolandırıcılar bu üslup eserler sattığımı sav eden kimlik avı siteleri oluşturuyor, hatta kimi durumlarda işi NFL Shop ve Fanatics üzere gerçek mağazaların görünümünü taklit etmeye kadar vardırıyor. Bu üzere sitelerden eser satın alan müşteriler siparişlerini alamama riskiyle karşı karşıya kalırken, daha da kaygı verici bir biçimde finansal erişim bilgilerini dolandırıcılarla paylaşmış oluyorlar. Bu dolandırıcılık sitelerine kimi örnekler aşağıda yer alıyor:

     Finansal varlıklarınızı ve şahsî bilgilerinizi korumak için, sırf resmi web sitelerinden eser satın almanız ve adres çubuğundaki site adresini dikkatlice doğrulamanızın uygun olacağı öneriliyor.

 

2. Kuşkulu kripto para işlemleri

FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyatlar üzere yüksek izleyicili global etkinliklerle temaslı kripto para üniteleri, yani tokenlar son vakitlerde alışılageldik bir kavram haline geldi. Üstün Bowl da istisna değil ve aktiflik öncesinde yeni tokenlar ortaya çıkıyor.

Bu dolandırıcılıkların mimarları, değerli olaylarla ilgilenen kripto para sahiplerinden para sızdırmayı amaçlıyor. Çoklukla bu tokenlar kısa ömürlü olur. Bu nedenle Kaspersky uzmanları, yatırımcıların varlıklarını kaybetme riskine karşı dikkatli olmalarını tavsiye ediyor. Ayrıyeten, size bir şeyler satmaya çalışan yabancı sitelere karşı dikkatli olmanız, şifreler ve tohum cümlesi üzere kripto para cüzdanı bilgilerinizi asla paylaşmamanız öneriliyor.

 

3. Canlı yayın  yapma kelamıyla avlanmaya çıkan dolandırıcılar

Super Bowl’a dair kamuoyu ilgisinden faydalanmaya yönelik öbür teşebbüslere bir örnek de yayın hizmeti üzere görünen kimlik avı siteleri. Bu siteler, kullanıcılara Harika Bowl maç yayınlarına fiyatsız olarak erişim için kayıt talihi sunuyor. Bu sırada da müşterinin gerçekliğini kanıtlama mazeretiyle banka bilgilerinizi talep ediyorlar. Sonuç olarak bu servislere abone olduğunu düşünen şahısların kartlarından sistemli olarak para çekiliyor, fakat yayına erişim hiçbir vakit gerçekleşmiyor.

Bu çeşit kimlik avı sitelerinin kurbanı olmamak için internetteki yahut e-postalardaki irtibatlara karşı dikkatli olmanız gerekiyor. Maçları izlemek için hep resmi yayın hizmetlerini tercih edin. Ayrıyeten, gelecekte kimlik avı sitelerinin tuzağına düşmekten korunmak için düzmece sitelere erişirken sizi mümkün tehlikeler konusunda uyaracak, güvenilir bir güvenlik çözümü kurmayı düşünün.     

Kaspersky uzmanları, inançlı ve keyifli bir Superbowl tecrübesi yaşamak isteyen kullanıcıların aygıtlarını koruyabilmeleri için aşağıdaki ipuçlarını paylaşıyor:

1. E-postalara, iletilere, toplumsal medyadaki paylaşımlara ve bunlarla gelen temaslara karşı dikkatli olun. Kimlik avı dolandırıcılığı ikna edici görünebilir ve kullanıcıların dikkatini dağıtabilir. Spor kuruluşları, bankalar ve çevrimiçi mağazalardan gelen cazip teklifler içeren e-postalara bilhassa dikkat edin. Resmi web sitesini bulun ve size sunulan teklifin orada da mevcut olup olmadığını denetim edin.    

2. Kendinizi kimlik avı dolandırıcılığından müdafaanın en kolay yollarından biri uygun bir güvenlik çözümü kurmak ve kullanmaktır. Bu uygulamaların fonksiyonelliği, kullanıcıları sağlam olmayan bir siteye gitmek üzereyken uyarır.

3. Tüm kripto projelerinin emniyetli olmadığını unutmayın. Varlıklarınızı teminat altına almak için kanıtlamış ve klâsik hizmetleri seçmek, kelamda altcoinlerden (az bilinen kripto para birimleri) kaçınmak güzel bir tercih olacaktır.  

4. Muteber bir parola yöneticisi verilerinizi saldırganlardan koruyarak güçlü ve eşsiz parolalar oluşturmanızı, kimlik ve banka bilgilerinizi inançlı bir biçimde saklamanızı, hesabınızın ya da kripto para datalarınızın sızdırılması durumunda ihtarlar almanızı sağlar.

 

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş global bir siber güvenlik ve dijital zımnilik şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelinde işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için daima olarak yenilikçi tahlillere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle çaba etmek için önde gelen uç nokta muhafazası, özel güvenlik eserleri ve hizmetleri ile Siber Bağışıklık tahlillerini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunmaktadır ve şirket 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en kıymetli olanı muhafazalarına yardımcı oluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ