yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Tansiyonu kontrol altına almak için 6 “doğal” öneri

Halk ortasında yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon, kalp ve damar sıhhatini tehdit eden değerli bir sıhhat sorunu.

Tansiyonu kontrol altına almak için 6 “doğal” öneri


Kan basıncının çeşitli şartlar altında vakit zaman kısa mühletlerle olağanın üzerine çıkmasının doğal olduğunu paylaşan Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, “Ancak yüksek düzeylerde kalıcı hale gelmesi olağandışı bir durumdur ve hipertansiyon rahatsızlığını oluşturur. Dünyada 1,13 milyar insanın hipertansiyon hastası olduğu ve bu şahısların üçte ikisinin düşük ve orta gelirli ülkelerde bulunduğu iddia ediliyor” açıklamasında bulundu.

Dünyada her yıl 7 milyona yakın kişinin hipertansiyonla bağlı sıkıntılar sonucunda hayatını yitirdiğini lisana getiren Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, “Hipertansiyonu denetim altına alabilmek için birtakım besin dayanaklarından yararlanılabilir. Besin dayanakları hipertansiyon dahil olmak üzere pek çok rahatsızlığı düzgünleştirmeye yardımcı olabiliyor. Hap, kapsül, tablet yahut sıvı formda olabilen besin dayanakları; vitaminler, mineraller, birtakım bitkiler, amino asitler yahut bu hususların modülleri olarak sıralanabilir. Ama besin takviyelerinin bir destek güç olduğunu hasebiyle yiyeceklerin yahut ilaçların yerine geçemeyecekleri unutulmamalı” ifadelerini kullandı.

 

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, hipertansiyonla çabada 6 besin desteğini paylaştı:

Pancar: Sporcular ekseriyetle idman performansını artırmak için pancar desteği alırlar zira bu kök zerzevat kaslara kan akışını ve oksijen iletimini artırır ve kan basıncını düşürür. 

Sarımsak: Sarımsağın düşük kan basıncı ve kalp hastalığı riskini düşürmek üzere birçok yararı var. Diyete sarımsak eklemek, kan basıncını doğal yollarla düşürmeye yardımcı olabilir. 

Yeşil çay: Yeşil çay, sağlıklı kan basıncı düzeyleri de dahil olmak üzere çeşitli etkileyici sıhhat faydaları ile bağlıdır. Araştırmalar yeşil çay desteği almanın yüksek düzeylerde olan ve olmayan bireylerde kan basıncını değerli ölçüde azahipertlttığını ortaya koyuyor.

Zencefil: Bir öteki araştırmaya nazaran ise 50 yaş ve altındaki bireylerde zencefil desteklerinin 8 haftaya kadar olan mühletle günde 3 gram yahut daha fazla dozda alınmasının kan basıncını değerli ölçüde düşürdüğü gözlemlenmiştir.

C Vitamini: C vitamini, bedenimizin birçok değerli süreç için muhtaçlık duyduğu suda çözünen bir besindir. Son araştırmalar C vitamini almanın kan basıncı düzeylerini kıymetli ölçüde düşürdüğünü gösteriyor. C vitamini eksikliği bulunanların tansiyon riski daha yüksek olabiliyor.

D Vitamini: Araştırmalar yüksek D vitamini düzeyine sahip olan bireyler düşük düzeye sahip olanlara kıyasla hipertansiyon riskinin yüzde 30’a kadar azaldığını tespit etmiştir. Bu nedenle, yüksek tansiyonu olan şahıslar D vitamini düzeylerini denetim ettirebilir ve buna nazaran de gerekirse destek alabilir.

Magnezyum: Magnezyum, kan basıncının düzenlenmesi de dahil olmak üzere birçok beden işlevi için kritik ehemmiyete sahip bir mineraldir. Araştırmalar, magnezyum desteğinin kan basıncını düşürebileceğini ve yüksek tansiyona karşı muhafaza sağlayabileceğini gösteriyor.

Potasyum: Potasyum, kan basıncını düzenlemek için bilinen en uygun besin desteği olabilir. Çalışmalar, besin yahut destek yoluyla alımı artırmanın yüksek tansiyon düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ