yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Tarım desteklerimizle Türkiye’ye örnek olduk

Büyükşehir’in Çiftçi Şenliğinde konuşan Lider Büyükakın, toplam pahası 1 milyar TL olan 72 farklı projeyle Kocaeli’de tarıma takviye olduklarını söyledi

Tarım desteklerimizle Türkiye’ye örnek olduk


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından “Dünya Çiftçiler Günü” hasebiyle bu yıl 9’uncusu düzenlenen “Çiftçi Şenliği”, İzmit Şarışeyh Mahallesi’nde bulunan mesire alanında çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Toprağın ekilmeye devam etmesi, hayvancılığın devam etmesi için var gücümüzle destekleme çalışmalarına devam ediyoruz. Bu kapsamında 72 takviye projesi uyguladık. Bu takviyelerin fiyatı 1 milyar liradır. Ziraî desteklemelerimizle ve hayata geçirdiğimiz projelerle Türkiye’ye örnek olduk” diye konuştu.

 

ŞENLİĞE GENİŞ KATILIM

İzmit Sarışeyh Mahallesi Akçaova yolu üzerindeki mesire alanındaki şenliğe Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kandıra Belediye Lideri Erol Ölmez, Büyükşehir Genel Sekreter Vekili Hasan Aydınlık, Kocaeli Vilayet Tarım ve Orman Müdür Vekili Altan Çakır, tarım ve hayvancılıkla ilgili kamu kurumları, ziraat odası liderleri, kooperatif ve birliklerin lider ve yöneticileri, muhtarlar ve çiftçiler aileleri ile birlikte katıldı.

 

ÇİFTÇİLER ORTASINDA KLASİK YARIŞMALAR

Tarım ve hayvancılık ile ilgili kamu kurumları, ziraat odaları, kooperatif, birlik, tarım ve hayvancılık faaliyetinde bulunan odaların katkılarıyla organize edilen şenliğe ağır bir iştirak sağlandı. Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğünce düzenlenen şenlikte, çiftçiler ortasında çeşitli müsabakalar düzenlendi. Büyükşehir Mehter Grubu ve mahallî sanatkarların konser verdiği etkinliklerde ayrıyeten halk oyunları grupları ile animatörler şov sundu.

Çocuk oyun kümelerinin da yer aldığı şenlikte köyler ortası halat çekme, yetişkinler ve çocuklar ortasında çuval yarışları da yapıldı. Bu yarışlarda birinci üçe girenlere çeşitli mükafatlar verildi. Birlik ve kooperatifler yaptıkları faaliyetleri, firmalar ise açılan stantlarda ziraî alet ve ekipmanlarını sergiledi. Aktiflikte ayrıyeten, firmaların sponsorluğunda yapılan çekilişlerde çiftçilere koç, buzağı, süt sağma makinesi ve ziraî aletler ikram edildi. Öte yandan Yılmaz Ecvenler’in 12 yıldır baktığı ve yanından hiç ayırmadığı Cango isim kaz büyük ilgi gördü. İştirakçilere çeşitli ikramlarda bulunuldu. Çiftçiler, gün boyunca eğlenerek, hoş bir gün geçirme fırsatı buldu.

 

“GIDA RİSKİNE KARŞI ÇİFTÇİLERİMİZİ DESTEKLİYORUZ”

Başkan Büyükakın, burada yaptığı konuşmada, tüm çiftlerin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutladı. Çiftçi Şenliğinin, bir evvelkinden daha kalabalık ve coşkulu olmasından ötürü keyifli olduğunu belirten Lider Büyükakın, panayıra dönüşen şenliğe katılan tüm çiftçilere teşekkür etti. Kocaeli Büyükşehir olarak ziraî üretimin ve hayvancılığın devam etmesi için çalıştıklarını söz eden Büyükakın, “Çünkü günümüz dünyasında, bilhassa global iklim krizi ile birlikte çok önemli bir besin riski ortaya çıktı. Besin riski, ülkeler için çok değerli bir güvenlik riski haline geldi. Bunun için toprağın ekilmeye devam etmesi, hayvancılığın devam etmesi için var gücümüzle destekleme çalışmalarına devam ediyoruz. Bu kapsamında 72 takviye projesi uyguladık. Bu dayanakların fiyatı 1 milyar liradır. Mazotundan gübresine, fidesinden fidanına, tohumundan arı kovanına, serasından süt soğutma tankına kadar, aklınıza gelecek her şeyi yaptık. Bunu yaparken bölümde yer alan odalarımızla kooperatiflerimizle muhtar ve çiftçilerimizle birlikte bunlara karar verdik.” formunda konuştu.

 

“PROJELERİMİZ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU”

Kocaeli’de toprakların ekilmesi, üretimin ve rahmetin devam etmesi için ziraî dayanakların bundan sonrada süreceğini vurgulayan Lider Büyükakın, “Çok daha düzgününü yapmak için var gücümüzle çalışacağız. Yaptığımız birçok proje, Türkiye’de örnek olarak gösterildi. Bu projelerimizin Türkiye’nin çeşitli yerlerinde hayata geçirilmesi bizim için farklı bir gurur kaynağı oldu. Biz daha düzgününü yapana kadar en güzeli Kocaeli’de. Bu ülke topraklarının hepsinin ekilmesi gerekiyor. Son 25 yılda Türkiye’nin ziraî üretimi yaklaşık iki kat arttı. 2002 yılında 24 milyar dolarlık bir ziraî üretimi vardı Türkiye’nin. Bugün bu sayı 54 milyar dolara ulaşmış durumda. İki katından daha fazla.” değerlendirmesinde bulundu. Lider Büyükakın, bu panayırların, ziraî makine ve ekipman üreten firmalarla çiftçilerin buluşup birbirleri tanıması açısından kıymetli olduğunu lisana getirerek, “Etkinliğe takviye sağlayan firmalarımıza, odalarımıza, kooperatif ve birliklerimiz ile muhtarlar ve çiftçilerimize teşekkür ediyorum” sözünü kullandı.

 

BÜYÜKAKIN, TALİHLİLERE MÜKAFATLARINI TAKDİM ETTİ

Konuşmasının akabinde, aktiflik alanında kurulan stantları gezen ve ilgilerden bilgi alan Lider Büyükakın, vatandaşlara cet tohumundan üretilen zerzevat ve Tıbbi ve Aromatik Bitki fidesi dağıttı. Kocaeli’nin çeşitli ilçelerinden gelen meyve üreticileri Lider Büyükakın’a çilek ve erik ikram etti. Büyükakın, ayrıyeten çiftçiler ortasındaki çekilişte, koç ve buzağı kazanan üreticilere armağanlarını takdim etti, ayrıyeten Kocaeli Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği tarafından kurulan stantta, çocuklara civciv dağıttı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ