yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Tarımda Sürdürülebilirlik ve Finansmanın Rolü: KKB’nin 2023 Türkiye Tarımsal Görünüm Saha Araştırması Raporu Yayınlandı

KKB, tarımın nabzını tutmak ve kesimdeki gelişmeleri izlemek hedefiyle her yıl tertipli olarak gerçekleştirdiği saha araştırmasının bu yıl beşincisini kamuoyuna sunuyor.

Tarımda Sürdürülebilirlik ve Finansmanın Rolü: KKB’nin 2023 Türkiye Tarımsal Görünüm Saha Araştırması Raporu Yayınlandı


Kredi Kayıt Ofisi (KKB), finansal data idaresinde değerli rol oynayan kuruluşlardan biri olarak tarım dalındaki mevcut durumu ve dönüşümleri yakından takip etmeye devam ediyor. Kurum, Tarım Kredileri Kıymetlendirme Sistemi (TARDES) üzere inovatif eserleriyle çiftçilerin banka kredilerine erişimini kolaylaştırırken, birebir vakitte tarımın geleceğini sektörel araştırma ve tahliller yoluyla takip ediyor. Bu kapsamda KKB’nin her yıl yürüttüğü Türkiye Ziraî Görünüm Saha Araştırmalarının bu yıl beşincisi kamuoyu ile paylaşılıyor. 

KKB, çiftçilerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için 2014 yılında hizmete sunduğu Tarım Kredileri Kıymetlendirme Sistemi (TARDES) ile Türkiye’deki finansal kuruluşlardan tarım kredisi almak isteyen çiftçilerin kredi değerlendirmesini süratli, pratik ve hakikat bir halde yapmalarını sağlıyor.

“2023 yılında 30 milyar dolar tarım ve besin ihracatı gerçekleştiren Türkiye, küresel olarak değerli bir tarım ve besin tedarikçisidir”

KKB Eser Geliştirme ve Pazarlama İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Siyasal tarım kesiminin yalnızca ülkemiz için değil, global besin güvenliğinin anahtarı olduğunu vurguluyor. Pandemi ve sonrasında yaşanan global olaylar, neredeyse tüm kesimlerde arz ve talep istikrarlarını bozarken, tarım ve besin bölümünün de değerinin arttığını vurgulayan  Serkan Siyasal kelamlarını şu formda sürdürüyor: “Tarım kesimi yalnızca ülkemiz için değil global olarak da besin garantisinin anahtarı pozisyonundadır. Pandemi ve ardından yaşanan Rusya-Ukrayna savaşı, neredeyse tüm kesimlerde arz ve talep istikrarlarını bozmuştur. Buna rağmen her iki olayda da en çok tarım ve besin kesimi öne çıkmıştır. Son olarak Ortadoğu’da ve Kızıldeniz’de artan tansiyon de güç ve besin ticareti üzerinde dolaylı tesirlere yol açmaktadır. Öbür yandan bu şimdiki olaylar, global tarım görünümünü uzun müddettir zati gerilim altına sokmuş olan iklim değişikliğini ortadan kaldırmamaktadır. Global ziraî emtia fiyat endeksi son 3 yıldır soluklanmadan üst gitmiş ve 60 yıllık doruğunu kırmıştır. Tüm dünya devletleri bu sebep ve sonuçların gölgesinde besin garantilerini garanti altına almak için ağır bir arz ve enflasyon uğraşı içindedir. Bu durum dünyanın en büyük 21. ulusal gelirine, 18. nüfusuna ve 9. tarım iktisadına sahip olan ülkemiz açısından da birebirdir. 2023 yılında 30 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştiren Türkiye yalnızca kendi vatandaşları için değil, özellikle Avrupa Birliği, Ortadoğu ülkeleri ve Rusya için en değerli tarım ve besin tedarikçilerinden birisidir. Ülkemizdeki her bir çiftçinin ve her bir hektar tarım toprağının geleceği esasen tüm dünya için stratejik bir değere sahiptir. KKB olarak biz bu şuurla son 5 yıldır nizamlı olarak Türkiye Ziraî Görünüm Saha Araştırması Raporunu hazırlamakta ve kamuoyunun yararına sunmaktayız. Böylelikle, toplumun tüm bölümlerine alandaki fiili durumu sunarak tarım dalı için yapılacak araştırma, tahlil, izleme-değerlendirme, yatırım, ürün/hizmet geliştirme ve siyaset belirlenmesine yardımcı olmayı hedefliyoruz.” 

KKB tarım saha araştırmaları ile Türkiye tarımında dataya dayalı genel bir bakış

Araştırma sonuçları, Türkiye’nin tarım bölümünde karşılaşılan kıymetli zorlukları ve bölümdeki yapısal değişimleri ortaya koyuyor. Türkiye’de tarım bölümünde değerli değişimlerin yaşandığını da gösteriyor. Ortalama çiftçi yaşı 53,4 bulunurken, genç çiftçi oranında bir artış gözlenmemesi daldaki yaşlanma eğilimini yansıtıyor. Öte yandan, çiftçilerin tercih ettiği birinci 20 eser ortasında pamuk, buğday, mısır, ayçiçeği ve arpa öne çıkıyor ve bu eserlerde ortalama ekiliş alanları 100 dekarı aşarak kesimdeki üretim potansiyelini yansıtıyor. 

Çiftçilerin karşılaştığı temel sıkıntılar ortasında girdi pahalılığı (%97), iklimsel sorunlar (%64) ve emekçi bulamama (%39) üzere ekonomik ve iklimsel faktörler öne çıkıyor. Bu bilgiler, kesimdeki yapısal değişimin yanı sıra ekonomik ve iklimsel risklerin de dikkate alınması gerektiğini gösteriyor. KKB’nin tarım saha araştırmaları bölümün sürdürülebilirliği için gerekli pek çok parametreyi merceğine alarak gelecek için tesirli siyasetler geliştirmek ismine değerli bir kılavuz sağlıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ