yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Tatil sonrası okula uyum için bir hafta gerekebilir

Yarıyıl tatili bitti ve eğitim periyodunun ikinci yarısı pazartesi günü itibariyle başlıyor.

Tatil sonrası okula uyum için bir hafta gerekebilir


Yarıyıl tatili bitti ve eğitim devrinin ikinci yarısı pazartesi günü itibariyle başlıyor. Yarıyıl tatili yaz tatili kadar uzun olmasa da, tatilde nizamın, uyku ve ders çalışma saatlerinin değişmesi nedeniyle tekrar de bir okula ahenk sürecinin yaşanabileceğini hatırlatan Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Sömestir sonrası birinci hafta kimi zahmetler yaşanabilir. Bu süreçte ebeveynlerin çocuklarına karşı anlayışlı olmaları çok kıymetli. Ailelerin anlayışına karşın ahenk süreci uzarsa ve çocukla olan irtibat bozulursa ruhsal takviye almaktan kaçınılmamalı” teklifinde bulundu.

 Çocuklara açık olunması ve sürecin net bir biçimde çocuklara anlatılması gerektiğini paylaşan Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Yarıyıl tatili müddetince kış mevsiminin de tesiriyle meskende daha çok vakit geçirmeye ve ev tertibine alışmış olan çocuklar için tekrar okul periyodundaki uyku sistemine dönmek biraz zorlayıcı olabilir. Okul açılmadan günler evvel her zamanki yatış saatinden 1 yahut 1 buçuk saat erken uyku rutine geçiş yapılmalı” teklifinde bulundu.

Tatilde tablet ve telefonla vakit geçirme müddeti uzamış olabilir

2 haftalık tatilin ekran, tablet ve telefon kullanım müddetinde artışa neden olabildiğini söyleyen Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Okulun başlamasını beklemeden ekran müddeti sonlandırılmalı. Daha büyük yaştaki çocuklar gece geç saatlere kadar bilgisayar yahut telefonda vakit geçirmek isteyebilir. Kesinlikle her öğrencinin yaş seviyesine uygun biçimde ve günlük sorumluluklarını aksatmayacak formda ebeveynlerle planlanmış bir ekran mühleti olmalı” dedi.

Ödül ve ceza uzun vadede çocuğa ziyan verebilir 

Okula adaptasyon sürecinin çocuktan çocuğa değişebildiğini ve ebeveynlerin çocukların telaş ve alışma süreçlerine hürmet duyması gerektiğinin altını çizen Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Ödül ve cezadan kaçınılmalı. ‘Okul çıkışında dondurma yeriz, ‘Ağlarsan okulda kalırsın, seni almam’ üzere cümlelerden ebeveynlerin katiyen kaçınması gerekiyor. Çocuğun aslında uyması gereken kurallar mükafata yahut cezaya bağlanmamalı. Tehdit içeren, çocuğu korkutan cümleler yahut mükafatla ikna etmeye çalışırken gerçekleştirilen efor çocuğun ruhsal ve akademik gelişimine katkısından çok uzun vadeli ziyana yol açabilir” ihtarında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ