yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

TAV’ın dört havalimanı karbon emisyonlarını dengeledi

Tunus Enfidha Havalimanı, ACI Europe Havalimanı Karbon Akreditasyonu (ACA) programında dördüncü düzeye yükseldi. Antalya, İzmir ve Ankara havalimanları da karbon-nötr statüsünde. 2030’a kadar tüm portföy karbon-nötr olacak.

TAV’ın dört havalimanı karbon emisyonlarını dengeledi


Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki önder markası TAV Havalimanları’nın işlettiği Enfidha Havalimanı, bölümün en itibarlı iklim değişikliğiyle çaba programı olan Havalimanı Karbon Akreditasyonu programında “Dönüşüm” başlıklı dördüncü düzeye ulaştı.  Antalya, İzmir ve Ankara havalimanları da düzey 3+ “karbon-nötr” statüsünde bulunuyor. TAV Havalimanları, işlettiği tüm havalimanlarını 2030’a kadar karbon nötr, en geç 2050’de de net sıfır emisyon amacına ulaştırmayı amaçlıyor. 

TAV Havalimanları Havalimanı İşletmelerinden Sorumlu Grup Başkanı Kürşad Koçak, “Başlangıçtan bu yana paydaşlarımız için en yüksek faydayı yaratırken operasyonlarımızın etraf üzerindeki tesirlerini en aza indirmek üzere çalışıyoruz. Tam 10 yıl evvel Ankara Esenboğa Türkiye’nin birinci karbon-nötr havalimanı olmuştu. Bugün portföyümüzdeki dört havalimanı bu düzeye ulaştı. Toplam 11 havalimanımız ACA programında yer alıyor. Yenilenebilir kaynak kullanımını ve güç verimliliğini artırarak net sıfır gayemize yanlışsız ilerliyoruz. Havacılık kesiminin dönüşümü için paydaşlarımızla işbirliği içinde çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.   

Havalimanı Karbon Akreditasyonu (ACA) programı dahilinde 86 ülkeden sertifikalandırılmış toplam 564 havalimanı bulunuyor. ACA tarafından akredite edilmiş havalimanları 2022-2023 döneminde Scope 1 ve 2 emisyonlarında 1,232,196 ton karbondioksit muadili azaltma (- %17.7) gerçekleştirdi.

TAV Havalimanları çevresel performansını 2010 yılından bu yana şeffaf bir biçimde raporluyor.

TAV Havalimanları tarafından işletilen İzmir Adnan Menderes ve Medine havalimanları, Güç ve Etraf Dostu Dizaynda Liderlik Sertifikası’na (LEED) sahip. Medine Havalimanı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde LEED Gold sertifikalı birinci ticari havalimanı olma özelliğini taşıyor. Kapasite geliştirme projesi devam eden Antalya Havalimanı’nın yeni terminal binaları için de LEED Gold sertifikası hedefleniyor. 

Haziran ayının başında birinci uçuşunu karşılayan Almatı Havalimanı yeni terminali ise Orta Asya bölgesinde, EDGE Advanced(Excellence in Design for Greater Efficiencies- Yüksek Verimlilik için Dizaynda Mükemmellik)  sertifikalı  ilk havalimanı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim