yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

TBB’nin Kararına Lider Batur’dan Sert Reaksiyon

Türkiye Belediyeler Birliği’ndeki CHP’li encümen üyesi belediye liderlerinin yeni idareye alınmadığına dikkat çeken Konak Belediye Lideri Abdül Batur, “Bunu şiddetle kınıyoruz.

TBB’nin Kararına Lider Batur’dan Sert Reaksiyon

Türkiye Belediyeler Birliği’ndeki CHP’li encümen üyesi belediye liderlerinin yeni idareye alınmadığına dikkat çeken Konak Belediye Lideri Abdül Batur, “Bunu şiddetle kınıyoruz. İşte yeni idare bu türlü başladı. Büsbütün demokrasi dışı bir uygulama, demokratik bir temsiliyeti büsbütün ortadan kaldırmaya yönelik bir anlayış” diye konuştu.

Kıyı Ege Belediyeler Birliği’nin 2023 yılı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) encümenindeki CHP’li 4 belediye liderinin yeni idareye alınmadığına dikkat çekerek, kararı kınadığını açıkladı.

TBB’nin belediyelerin mecburî olarak, üye olmadan katıldığı Türkiye’deki en büyük birlik olduğunu söyleyen Konak Belediye Lideri Abdül Batur, birlik bütçesinin belediyelerden kesilen ödeneklerle karşılandığını vurgulayarak, “Gaziantep Büyükşehir Belediye Liderimiz Fatma Şahin birlik liderdi ve Türkiye’deki dağılıma nazaran 15 encümen üyesinden 4’ünü CHP’ye vermişlerdi. Biz de partimizi temsil ediyorduk: Konak Belediye Lideri olarak ben, İstanbul Büyükçekmece Belediye Lideri Hasan Akgün, Odunpazarı Belediye Liderimiz Kazım Kurt, Yenimahalle Belediye Liderimiz Fethi Yaşar. Bugün öğrendiğimize nazaran bu dağılım bir kenara bırakılmış, Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, Fatma Şahin’in yerine Türkiye Belediyeler Birliği lideri olmuş, CHP’yi temsil eden 4 kişiyi seçmemişler. Bu centilmenlik anlaşmasıydı. Bugün CHP’li belediyeler, belediye liderleri, Âlâ Partili belediye liderleri devre dışı bırakıldı. AK partili ve Milliyetçi Hareket Partili belediye liderleri birlik idaresine seçildi. AK Partili belediyelerin külfeti neyse CHP’li, Yeterli Partili belediyelerin ıstırabı da birebir. Belediyelerin bir ortada olması gerektiği noktada maalesef bu türlü bir karar alınmış. Bunu şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

“Demokrasi dışı bir uygulama”

TBB’de şeffaf bir idare istediklerinin altını çizen Batur, şöyle devam etti:

“Encümen toplantılarında bize bilgi verilmedi, bilgi paylaşılmadı; hangi belediyeye ne verildiğini bilmiyoruz, encümen üyeliği yapıyoruz orada lakin bu türlü bir yetkimiz yok. Hangi belediyeye ne verdiniz? Bizim belediyeye verdiniz ancak sizin belediyelere ne verdiniz? Artık artık hiç yokuz. TBB’yi de Türkiye’yi yönettikleri üzere kendi şahsi menfaatleriyle hakikat orantılı olarak kullanıyorlar. Bunu kamuoyunda dillendirmeye devam edeceğiz. Genel Lider Yardımcımız Seyit Torun da bu durumun tam otoriter idare anlayışının birinci yansıması olduğunu belirterek, ‘Tek bir belediyemizin hakkını bu partizanlığa yedirmeyeceğiz” demiştir. Biz de sonuna kadar hakkımızı arayacağız. İşte yeni idare bu türlü başladı. Büsbütün demokrasi dışı bir uygulama, demokratik bir temsiliyeti büsbütün ortadan kaldırmaya yönelik bir anlayış.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Muhammed Mustafa Göçmen
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim