yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Teedo, yatırım trendlerini duyurdu: Yükselen enflasyon yatırıma yönlendiriyor

Yükselen enflasyon ve gerçek gelirlerin baskılanması, farklı profilden bireylerin yatırım gelirlerine olan muhtaçlığını artırıyor.

Teedo, yatırım trendlerini duyurdu: Yükselen enflasyon yatırıma yönlendiriyor


Yeni halka arzların da özendirmesiyle Türkiye’de yatırımcı sayısı süratle artıyor. Teedo Online Eğitim Platformu, mevcut ve potansiyel yatırımcılara ve finansal analistlere, çağdaş yatırım stratejilerini anlamaları için eşsiz bir fırsat sunan, 5 hafta sürecek ‘Yatırım Stratejileri Eğitimi’ni 25 Haziran’da başlatıyor. 

Yatırım dünyasında ve portföy idaresinde 25 yılı aşkın müddetlik tecrübeli bir profesyonel olan Arzu Toktay Aybars, Teedo’nun düzenlediği webinarla hem eğitimi tanıttı hem de yatırım dünyasına dair en yeni trendleri paylaştı. 
 

Beyaz yakalı profesyonellerin online eğitim platformu Teedo, ‘Yeni Devirde Yatırım Çıkmazı: Faiz mi, Döviz mi?’ başlıklı fiyatsız bir webinar gerçekleştirdi. Webinar’da Teedo Online Eğitim Platformu’nun 25 Haziran-25 Temmuz tarihleri ortasında düzenleyeceği ‘Yatırım Stratejileri Eğitimi’ de tanıtıldı. 25 yılı aşkın müddettir finans dalında çeşitli kilit konumlarda vazife almış, yatırım bankacılığından risk idaresine, eser geliştirmeden portföy idaresine kadar birçok alanda tecrübe kazanmış bir profesyonel olan Arzu Toktay Aybars tarafından toplam 10 ders üzerinden verilecek ‘Yatırım Stratejileri Eğitimi’, mevcut ve potansiyel yatırımcılara ve finansal analistlere, çağdaş yatırım stratejilerini anlamaları için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Enflasyon ve gerçek gelirlerin baskılanması yatırıma yöneltti

Arzu Toktay Aybars, webinar kapsamında ‘Yatırım Stratejilerinin Temelleri, Muvaffakiyet İçin Anahtar Prensipler ve Yatırım Dünyasında Fırsatları Değerlendirme’ başlıklarında bir konuşma gerçekleştirdi. Arzu Toktay Aybars, konuşmasında, içinden geçmekte olduğumuz devrin ekonomik dinamiklerinin dünyada ve Türkiye’de ferdî yatırımcıların beklentilerinin ve davranışlarının değerli ölçüde değişmesine neden olduğunu söyledi. Yükselen enflasyon ve gerçek gelirlerin baskılanmasının bireylerin yatırım gelirlerine olan gereksinimini artırdığını belirten Aybars, “Bu durum, geçmişte yatırım tecrübesi olmayan gençlerin, bayanların ve dar gelirli bireylerin, yatırım hizmetleri, eserleri ve danışmanlığına olan ilgisini artırdı. Türkiye’de bilhassa halka arzlar ve pay senedi süreçleriyle kısa vadede gelir elde etme fırsatı, çok sayıda ve farklı profilde potansiyel yatırımcının ortaya çıkmasını sağladı. Bu gelişmeler ışığında, bankaların, halka açılan ya da açılacak kuruluşların, aracı kurumların, portföy idare şirketlerinin ve finteklerin teknolojinin sunduğu imkanlarla birlikte yeni yatırımcı profillerini ve davranışlarını hedefleyen yeni iş modelleri geliştirmeleri mümkün” dedi.

Webinarda ayrıyeten, vadeli ve opsiyon borsaları ile risk idaresi konusunda uzman ekonomist Ateşan Aybars da risk idaresi ve duygusal denetimin değeri hakkında görüşlerini paylaştı.

Gençler ve mesken hanımlarının ilgisi artıyor

FutureBright ve FutureWise ortak çalışması olan Yeni Yatırımcı Profilleri ve Davranışları Araştırmasına nazaran, Türkiye’de yatırımcı sayısı 2021-2023 arasındaki iki yıllık devirde 5,3 milyondan 7,6 milyona çıkarak önemli bir sıçrama yaptı. Bu artışın büyük kısmı, 2023 yılının ikinci yarısında gerçekleşti. Buna göre 2021-2023 arasında en çok yatırımcı artışı, 100 bin TL’ye kadarki pay senedi portföylerinde yaşandı. Bu küçük yatırımcılar içinde, en çok düşük gelirliler, 20-29 yaş aralığındaki gençler ve başta mesken hanımları olmak üzere bayanlar bilhassa ön plana çıkıyor. 

Bu ‘yeni’ küçük yatırımcı kitlesini, yatırıma yönelten çeşitli faktörler olduğunu dile getiren Dilek Toktay Aybars, “Yüksek enflasyon, azalan gelirler ve uzun mühlet baskılanan mevduat getirileri karşısında kendilerini teminat altına almak, birikimlerini korumak, borçlarını ödemek, temel masraflarını karşılamak ve aylık karlarını artırmak üzere motivasyonlar başı çekiyor. Öteki bir deyişle yüksek enflasyon ve ekonomik belirsizlikler, insanları sadece gelecekleri için birikim yapmak üzere değil, bugünkü gelirlerini artırmak üzere de yatırım yapmaya yönlendiriyor” diye konuştu.

Son devirde yeni yatırımcıları en çok cezbeden yatırım seçeneklerinin halka arzlar ve pay senedi süreçleri olduğunu söz eden Aybars, şöyle devam etti: “Buna nazaran her 10 yatırımcıdan 6’sı halka arzları haftalık olarak yakından takip ettiğini söz ediyor. Pay senedi kelam konusu olduğunda aylık çıkar sağlamak, gelecek garantisinin bile önüne geçmiş durumda. Bu yatırımcıların portföyleri içinde TL mevduat ve yastık altı birikim üzere risksiz enstrümanlar ehemmiyetini hâlâ koruyor. Getiri beklentisi daha yüksek olanlar ise, kripto para üzere daha riskli yatırım araçlarına yöneliyor.”

Yatırım tavsiyeleri toplumsal medyadan

Yeni yatırımcıların bilgi muhtaçlık ve eksikliklerini büyük ölçüde toplumsal medya platformları üzerinden gidermeye çalıştığına dikkat çeken Aybars, “Araştırmaya katılanların yüzde 48’i uzmanların toplumsal medya üzerinde yaptıkları yorumları takip ettiklerini söylerken, yüzde 44’ü yakınlarından yahut arkadaşlarından tavsiye aldıklarını beyan ediyor. Bu gayeyle finansal tahlil şirketlerinden dayanak alanların oranı ise yüzde 32. Raporun iş dünyası açısından en kıymetli bulgularından birine nazaran, yatırımların büyük kısmı hala banka kanalları ve bilhassa taşınabilir bankacılık uygulamaları üzerinden gerçekleşirken, yatırım odaklı yeni jenerasyon platformlara ilgi de artıyor” formunda konuştu.

Teedo’dan Yatırım Stratejileri Eğitimi 

Teedo’nun 25 Haziran-25 Temmuz tarihleri ortasında gerçekleştireceği Yatırım Stratejileri Eğitimi’nde, iştirakçilere yatırım araçları, piyasa dinamikleri ve finansal strateji geliştirme üzere temel kavramları derinlemesine manaya fırsatı sunulacak. Öte yandan bu eğitim, yatırım ve pay senetleri üzere finansal mevzular üzerine de odaklanarak, iştirakçilerin daldaki en son trendleri anlamaları ve bu bilgileri kendi yatırım stratejilerine uygulamaları konusunda yardımcı olacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim