yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

TEGV, Deprem Bölgesindeki Binlerce Çocuğa Umut Olmaya Devam Ediyor

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 6 Şubat 2023 zelzeleleri sonrası bölgedeki çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

TEGV, Deprem Bölgesindeki Binlerce Çocuğa Umut Olmaya Devam Ediyor


Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 6 Şubat 2023 sarsıntıları sonrası bölgedeki çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Sarsıntının birinci saatlerinden itibaren bölgede çocuklar ve aileleri için takviye çalışmalarına başlayan TEGV, bu dönemde 25 bin 220 çocuğa ulaştı; yeni aktiflik noktaları açarak faaliyet alanını genişletti; 11 İl’de, yaklaşık 1200 TEGV gönüllüsü ile 358 bin saat aktiflik gerçekleştirerek çocukların yaşadıkları travmanın tesirlerini azaltmaya çalıştı. 

6 Şubat 2023’te meydana gelen ve ülkemizi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların üzerinden bir yıl geçti. “Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir” mottosuyla kuşakların çağdaş ve kozmik kıymetler ile Cumhuriyet’in temel unsurlarına bağlı yetişmesi için Türkiye genelindeki aktiflik noktalarında nitelikli eğitim dayanağı sunan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, sarsıntılar sonrası birinci saatlerden itibaren bölgede dayanak çalışmalarına başladı. Hayata geçişi 1999 Marmara sarsıntısına dayanan ve sonraki sarsıntıların (Bingöl 2003; Van 2011; Elazığ 2020 ve İzmir 2020) akut ve olağanlaşma periyotlarında değerli sorumluluk üstlenen TEGV,  Ateşböcekleri ve sabit aktiflik noktaları ile bu defa yeniden alanda, çocukların ve ailelerinin yanındaydı. Evvelki felaketlerin tecrübesi ve yaygın istekli ağı ile çok kısa müddette organize olan TEGV, sarsıntı günü bölgedeki 6 Ateşböceği (Malatya, Kahramanmaraş, Hatay, Diyarbakır) ve iki sabit aktiflik noktası (Şanlıurfa Sevgi-Erdoğan Gönül Eğitim Parkı ve Adana Süleyman Özgentürk Tahsil Birimi) ile zelzeleden etkilenen vatandaşlara birinci andan itibaren barınma, ısınma, temel besin ve hijyen dayanağında bulundu. Akabinde 17 Eğitim TIR’ından oluşan Ateşböceği filosu bölgeye yönlendirildi. Sponsorlarının da takviyesiyle yeni Ateşböceklerini filosuna katan TEGV, bölgedeki çalışmalarına Türkiye’nin dört bir yanından gönüllüleriyle devam ediyor. 2023 yılı sonuna kadar bölgedeki etkinliklere 1200 gönüllüsü dayanak verdi;  etkinliklere katılan çocuk sayısı 25 bin’i aştı. Çocuklarla toplamda 358 bin saat aktiflik gerçekleştirdi. Geçmişte yaşanan sarsıntı felaketlerinden edindiği deneyimle süratli ve koordineli bir halde bölgeye giden TEGV, birinci günden itibaren çocukların ve ailelerin yanında olmaya devam ediyor.

Deprem Bölgesinde TEGV

 • 6 Ateşböceği (Malatya, Kahramanmaraş, Hatay, Diyarbakır) ve iki sabit aktiflik noktası (Şanlıurfa ve Adana) ile sarsıntıdan etkilenen vatandaşlara birinci andan itibaren barınma, ısınma, temel besin ve hijyen takviyesinde bulundu. Akabinde filosunda bulunan 17 Ateşböceğinin tamamı bölgeye yönlendirildi. Ateşböcekleri hala bölgedeki aktifliklerine devam ediyor.
 • TEGV’in istekli danışmanı Aile Terapisti Yegan Özcan, 360 istekli ve saha işçisine ruhsal birinci yardım unsurlarını içeren çevrim içi eğitimler gerçekleştirdi. 
 • Ebeveynlerin, aile büyüklerinin ve öğretmenlerin faydalanabileceği FlowQ Aile Terapi Merkezi tarafından hazırlanan “Depremden Etkilenmiş Çocuklarla Bağlantı Rehberi” yayınlandı.
 • Türkiye’nin dört bir yanından TEGV gönüllüleri, bölgeye giderek çocuklarla Toplumsal Duygusal Temelli Etkinlikler gerçekleştirdiler.
 • Ateşböceklerinin tesir alanlarındaki aile ve öğretmenlere sosyal-duygusal temelli çalışmalar ve çocuklarla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilerek yaşadıkları travmanın tesirleri azaltılmaya çalışıldı. 
 • Shell Türkiye ile 12, Koç Holding’in takviyeleriyle 3 olmak üzere Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya’da toplam 15 Konteyner Kentte TEGV Tahsil Üniteleri kurulumları kısa müddette tamamlandı ve çocuklarla etkinliklere başladı. Çocuklar bu ünitelerde TEGV’in standart eğitim programları Matematik-Fen-Okuma-Bilişim-İngilizce-Sanat mevzularında çalışmalara katılabiliyorlar.
 • Yurtiçi ve dışında bağışçıların ağır ilgi ve dayanağını alan TEGV, zelzele bölgesinde daha fazla çocuğa ulaşmak amacıyla yeni Ateşböceklerinin üretimine başladı. 
 • MediaMarkt, farklı tematik özelliklere sahip toplam dört; TIRSAN iki, Migros ve Pınar birer adet yeni Ateşböceği Eğitim TIR’ının imal ve işletme sponsorluğunu üstlendiler. Ateşböceklerinin tamamı yeni aktiflik yılında faaliyete başladı. Ayrıyeten Shane Larkin Vakfı üç, Algida iki, Domino’s bir Ateşböceğinin işletme sponsorluğunu üstlendi.
 • İstanbul Rotary ve Migros sponsorluğu ile üretim süreci devam eden 2 yeni Ateşböceğinin önümüzdeki haftalarda alana çıkmaları planlanıyor.
 • 6 Kasım 2023’te Bank ABC’nin takviyesi ile TEGV Diyarbakır Bank ABC Tahsil Ünitesi kapılarını çocuklara açtı. 2024 bahar periyodunda açılması planlanan yeni Gaziantep Tahsil Ünitesinin inşaatı devam ediyor.
 • Hatay İSO Konteyner Kent’te Umuda Pedal Derneği ve Birinci Adım Cycling Academy iş birliğiyle 225 çocuğa bisiklet armağan edilerek ‘Bisiklet Temel Eğitim Programı’ uygulandı. Yurt dışından YOU Stiftung, Mozaik Vakfı ve Turkish Philanthropy’den alınan bağışlarla bölgede toplam 1000 çocuk bisikletleriyle buluşturuldu; beraberinde inançlı sürüş eğitimleri verildi.
 • Hatay Emlak Kent’te 5200 kitaplı bir çocuk kütüphanesi kurularak hizmete açıldı.
 • Michelin’in takviyesi ile 23 Nisan Çocuk Bayramı ve Sika’nın takviyeleriyle Cumhuriyetimizin 100. yılı zelzele bölgesindeki çocukların gülümsemeleriyle coşku içerisinde kutlandı. Bu kutlamalarla çocukların hayatlarının olağanlaşmasına katkıda bulunulmaya çalışıldı. 
 • Gönüllüleri, bağışçıları ve çalışanları ile birlikte tüm imkânlarını seferber ederek yaraları sarmak için özveriyle çalışan TEGV, bu uğraşlarını kararlılıkla sürdürmeye devam ediyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ