yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Tekstil sektörünün nitelikli iş gücü sorunu Eleman net ile çözülecek

Ülkemiz iktisadının lokomotifi dokuma kesiminin öncü kuruluşlarından Dokuma İhracatçıları ve Çalışanları Derneği (TİHCAD) ile Türkiye’nin önde gelen istihdam platformu Eleman net, bölümün nitelikli çalışan gereksiniminin karşılanması için iş birliği protokolü imzaladı.

Tekstil sektörünün nitelikli iş gücü sorunu Eleman net ile çözülecek


Eleman net CEO’su Levent Dicle, mavi yakanın yanı sıra öbür orta kademe ve gri kademedeki çalışan açığını da kapatmayı hedeflediklerini vurguladı. 

Türkiye’nin mavi yaka ve orta kademede önder istihdam platformu eleman net, dokuma dalının nitelikli iş gücü gereksiniminin karşılamasına katkı sunacak. Türkiye’nin genel ihracatında üçüncü sırada yer alan dokumacılık bölümü, 2023 yılında yüzde 10’luk bir kayıp yaşamıştı. Türkiye iktisadının lokomotif kesimlerinden dokuma dalının gelecek gayelerine ulaşmasında nitelikli işçi istihdamına sahip olmak kritik rol oynuyor.  

Tekstil İhracatçıları ve Çalışanları Derneği (TİHCAD) ve Eleman net imzaladıkları işbirliği protokolüyle kesimdeki nitelikli iş gücü problemini çözmek için ele verdi.

“Nitelikli çalışanları dokumacılık kesimiyle buluşturacağız” 

İşbirliğine yönelik Eleman net CEO’su Levent Dicle, şunları söyledi: ‘’Tekstil dalı ülkemizin toplam ihracatının birinci üçünde yer alıyor. 2023 yılına kadar da daima ihracat rekorları açıklayan bir kesim oldu. Türkiye’nin kalkınmasında kilit role sahip olan bölümün nitelikli iş gücü muhtaçlığını karşılamak ismine özverili bir çalışma yürüteceğiz. Eleman net olarak, taşınabilir karavanımız ve “Seç-Yerleştir” hizmetlerimizle dokuma kesimindeki mavi yaka haricinde öbür orta kademe ve gri kademedeki açığı da kapatmayı hedefliyoruz. İstihdam problemlerini çözmek ve dalın geleceğine katkıda bulunmak noktasında TİCHAD’la başarılı bir çalışmaya imza atacağımıza inanıyoruz.’’  

“Tasarım alanında nitelikli çalışan bulmak zorlaşıyor”

TİHCAD Başkanı Ergin Aydın da tekstil dalının mevcut durumuna ve gereksinimlerine yönelik açıklamasında ‘’Tekstil dalında en kritik ögesi tasarım oluşturuyor. Bu alanda kalifiye mavi yaka çalışan bulmak giderek zorlaşıyor. Bu kritik sorunu çözmek için üniversitelerle işbirlikleri, Z nesline mentorluk üzere birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. Dokuma Türkiye iktisadını domine eden, umut verici ve meslek vadeden bir bölüm.  Eleman net ile yapacağımız çalışma sayesinde de gereksinim duyduğumuz bu nitelik iş gücüne ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ