yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Tesis Yönetim Sektörü Binlerce İnsana Dokunuyor!

“Entegre tesis idaresi işletme bütçelerinde tasarruf sağlıyor”

Tesis Yönetim Sektörü Binlerce İnsana Dokunuyor!


Dünya Tesis İdaresi Günü’nde açıklamalarda bulunan Zirve Kurumsal Çözümler Yönetim Kurulu Lideri Levent Güler, “Tesislerin yönetimi bir bina idaresi üzere değerlendirilmemelidir. Onlarca hatta yüzlerce kişinin çalıştığı yahut hizmet aldığı alanlarda paklık, bakım, idare, fiziki güvenlik, catering ana başlıklarında hizmet sunan tesis idare bölümü; son beş yılda yalnızca işçi sağlayan bir yapı olmaktan çıkıp, şirketlerde güç, bakım-onarım, satın alma ve idari işlerdeki yasal süreçleri kapsayan, tüm bu alanlarda entegre tahliller içeren bir anlayışa dönüşmüştür. Profesyonel ve entegre tesis idare hizmeti alan şirketler, kendi iş alanlarına daha fazla odaklanmanın yanı sıra işletme bütçelerinde tasarruf, makine ekipman kullanım ömürlerinde ise verimlilik sağlıyor” dedi.

İşletmelerin muvaffakiyetinde kritik ehemmiyete sahip olan tesis idaresi konusunda farkındalık yaratmak üzere her yıl mayıs ayının ikinci çarşambası tüm dünyada tesis idare günü olarak kutlanıyor. 

Tepe Kurumsal Çözümler Yönetim Kurulu Lideri Levent Güler, Tesis İdaresi Haftası’nda bölümün pozisyonuna ve geleceğine yönelik açıklamalarda bulundu. Plaza içindeki küçük bir ofisten kalabalık hayat alanları, fabrikalar, hastaneler, AVM’ler, iş merkezlerine kadar birçok alanın muhtaçlığını karşılayacak bir hizmet çeşitliliği ve profesyonel gruplara sahip olduklarını belirten Güler, buna karşın kesimin hala gereken kıymeti görmediğine dikkat çekti. Levent Güler, “Üretim yapan tesislerin idaresi ile bir bina idaresi maalesef hala tıpkı düzeyde bedellendirilmektedir. Üniversitelerde tesis idaresi konusunda profesyonel yönetici yetiştiren alanlar açılmış olsa da yeteri kadar yaygınlığı bulunmamaktadır. Tesis idaresi, profesyonel olarak kıymetlendirilmesi gereken bir meslek kolu olarak ön plana çıkartılmalıdır. Bunun için yasal olarak gerekli altyapının sağlanması, kurulacak yapının yönetmelikler ile korunması son derece değer taşımaktadır” diye konuştu. 

“Maliyet avantajı, yasal prosedürlere tam hakimiyet ve iş güvenliği için profesyonel tesis idaresi tercih edilmeli”

İşletmelerin tesis idaresi başlıklarını kendi bünyesinde çözmeye çalışmasının zorluklarına dikkat çeken Güler, şunları söyledi: ‘’Bir işletme sahibi tesis idaresindeki işlerin içeriği ve niteliği konusunda kâfi bilgiye sahip olmadığında gereksiz ekipman maliyeti, fazla kimyasal ve sarf materyal kullanımı, işçinin tedarikinde zorluk ve verimsizlik üzere durumlarla karşı karşıya kalır. Bu şartlar da hem yüksek bütçelerin oluşmasına hem de bina demirbaşlarının ömrünün kısalmasına neden olur. İşletmelerin kendi bünyesinde bir idare oluşturması; gerekli idari işler için bütçenin toplanması ve bu bütçe ile sürecin yürütülmesi olarak bedellendirilmektedir. Sürecin bu biçimde devam etmesi, yasal zorunlulukların yerine getirilmemesi, teknik bakım ve tamirlerin gerektiği üzere yürütülmemesi, revizyon ve iyileştirilmelerin göz arkası edilmesi üzere hususları işletmelerin gündemine getirir. Tesisler; idari işlerinin yasal prosedürlere uygun yönetilmesi, ekipmanlarının daha uzun ömürlü olması, iş sıhhati ve güvenliğinin ön planda tutulabilmesi için profesyonel tesis idare firmalarını tercih etmelidir” 

“Sektör entegre tahliller içeren anlayışa evrildi”

Tesis idaresi kesiminde son 5 yılda kıymetli değişimlerin yaşandığına dikkat çeken Güler, “Son 5 yılda güç verimliliği ve otomasyon sistemleri üzerinden dalda önemli bir profesyonel idare anlayışı yayılmaya başladı. Kesim, yalnızca işçi sağlayan bir yapı olmaktan çıkıp tüm tesislerin güç, bakım ve tamirat, satın alma, yasal süreçlerini kapsayacak entegre tahliller içeren bir anlayışa evrildi. Otomasyon ve yapay zeka teknolojilerinin kullanımıyla birlikte iş takiplerindeki insan kaynaklı yanlışların azaltılmasında olumlu sonuçlar elde edilmektedir’’ diye konuştu.

“Hem maliyet hem de güç tasarrufu sağlanıyor”

Tepe Kurumsal Çözümler Yönetim Kurulu Lideri Levent Güler, site ve plazalardaki idare danışmanlığı hizmetlerinin işletmelere sunduğu maliyet avantajlarına dikkat çekti. “Sitelere yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerimizdeki güç verimliliği uygulamalarıyla güç tasarrufu, işçi optimizasyonu ve norm takım uygulamalarıyla personellik sarfiyatlarında maliyet avantajı sağlıyoruz. Ayrıyeten geniş iş ortağı ağımızla teknik bakım ve tamir maliyetlerinde de tasarruf imkânı oluşturuyoruz. Sistemli eğitim ve kontrol uygulamalarımızla ekipman, sarf ve kimyasal kullanımlarında verimlilik artışı sağlıyoruz.  Kurumsal satın alma ve tedarik idaresi hizmetimiz ile maliyetlerde tasarruf fırsatı sunarken, sürdürülebilirlik tahlillerimizle makine ve ekipmanların kullanım ömrü ve maliyetlerinde iyileştirmeler raporluyoruz.’’  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ