yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

‘Tonguç Baba’ ve Mehmet Başaran anıldı

Köy Enstitülerinin mimarı İsmail Hakkı Tonguç ve Kepirtepe Köy Enstitülü şair, müellif Mehmet Başaran mevt yıldönümlerinde anıldı.

‘Tonguç Baba’ ve Mehmet Başaran anıldı


Köy Enstitülerinin mimarı İsmail Hakkı Tonguç ve Kepirtepe Köy Enstitülü şair, muharrir Mehmet Başaran vefat yıldönümlerinde anıldı. Lüleburgaz Belediye Lideri Dr. Murat Gerenli; “Türkiye Cumhuriyeti’nin en değerli aydınlanma projesi olan Köy Enstitüleri için verdikleri gayretler sebebiyle onlarla gurur duyuyoruz” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi ve Yeni Jenerasyon Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Lüleburgaz Şubesi, Türk eğitim bilimci, köy enstitülerinin mimarı ve periyodun İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç ve Kepirtepe Köy Enstitülü eğitimci, müellif ve şair Mehmet Başaran için anma programı düzenledi.

Mehmet Başaran Meydanı’nda düzenlenen programa Lüleburgaz Belediye Lideri Dr. Murat Gerenli, Yeni Jenerasyon Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Lüleburgaz Şubesi Başkanı Hamiyet Gülaçar, Kepirtepeliler Eğitim Vakfı (KEV) Başkanı İzzet Hongur ve vatandaşlar katıldı.

“ONLARLA GURUR DUYUYORUZ”

Programda konuşan Lüleburgaz Belediye Lideri Dr. Murat Gerenli; “Onlarca yıl süren savaşlardan çıkmış, Ulusal Bağımsızlık Savaşı vermiş ve bu süreçte yetişmiş genç nüfusunun büyük çoğunluğunu kaybetmiş, vatandaşlarının çoğunluğunun köylerde yaşadığı gencecik Türkiye Cumhuriyeti’nin en kıymetli aydınlanma projesi olan Köy Enstitüleri için verdikleri gayretler sebebiyle onlarla gurur duyuyoruz.  Bugün hala, örnek bir eğitim modeli olarak dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde incelenen ve uygulanan Köy Enstitüleri modeli maalesef aydınlanma aykırısı birilerince kapatıldı. Fakat bizler, Yeni Nesil Köy Enstitülüler olarak bu eğitim modelinin gerisinde durmaya devam edeceğiz” dedi.

“KARANLIĞA MEYDAN VERMEYELİM”

Gerenli; “Ben Kepirtepe Köy Enstitüsü mezunları ve onların yetiştirdiği eğitimcilerin ortasında büyüdüm. Özgürlük ve bağımsızlık fikirlerimi, şahsî gelişimle ilgili fikirlerimi, niyetlerimi, fırsat eşitliğini, adaleti, üretmeyi, paylaşmayı, insan olmayı, insanca yaşamayı ve insan kalmayı onlar sayesinde öğrendim. Ve biz de bundan sonraki periyotta bu kanıları, bu fikirleri geleceğe taşımakla yükümlüyüz. Çağdaş cumhuriyet kenti Lüleburgaz’da bu bedellere sahip çıkarak aydınlık geleceğimize yürümeye devam edeceğiz. Şu anda içerisinde bulunduğumuz alan Mehmet Başaran Alanı. Sevgili Mehmet Başaran’ın ismini burada yaşatıyoruz. Onun anısına ve vasiyetine sahip çıkarak geçtiğimiz yıllarda bu alanı düzenledik. Ancak yapmaktan değil, yaşatmaktan gurur duymak istiyorum ben. Burada bir ahlat ağacı var. Burası bir köy meydanı üzere düzenlenmiş, ardında çeşmemiz var. Sizlerden isteğim lütfen burayı yaşatalım. Burada sohbetler edelim, burada söyleşiler, dinletiler düzenleyelim. Karanlığa inat, meydanlara dolalım. Karanlığa meydan vermeyelim… Aydınlanma ışığının sönmesine müsaade vermeyelim” tabirlerini kullandı.

Programda daha sonra Rumeli türküleri ve şiirler seslendirildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ