yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Trump Art Gallery’de Temmuz sergisi: ‘Form ve Ötesi’

Ressam Tuba Renkçi Taştan 6. ferdî standı ‘Form ve Ötesi’nde; günlük ömründe karşılaştığı objeleri, kendine has estetik bir anlayışla soyut ve soyutlamacı bir perspektifte ele alıyor.

Trump Art Gallery’de Temmuz sergisi: ‘Form ve Ötesi’


Eserler, izleyiciye düşünsel ve duygusal bir tecrübe sunuyor.  

Sergi Temmuz ayı boyunca Trump Arka Gallery’de… 

Trump Alışveriş Merkezi’nde yer alan Trump Arka Gallerysanatçı Tuba Renkçi Taştan’ın ‘Form ve Ötesi’ adlı sergisine Temmuz ayı boyunca mesken sahipliği yapacak. 

‘Form ve Ötesi’ adlı stantta sanatçı, günlük ömründe karşılaştığı objeleri kendine mahsus estetik bir anlayışla ele alıyor. Hayal gücünü içsel dünyasının imgeleriyle birleştiren sanatçı, karışık bir teknik uyguluyor ve soyut ve soyutlamacı bir perspektif sunuyor.  

Hayata ve dünyaya ironik bir bakış…

Son yıllarda kent hayatının kaosundan ve uğraşından uzak bir ömür süren Tuba Renkçi Taştan, mesken ve tabiata artan ilgisini coşkulu renk ve doku anlayışıyla fotoğraflarında de söz ediyor. Kalp, karga, mesken, ağaç ve doğayı çağrıştıran imgeler ya da sadece dokusal bir kompozisyondan oluşan formun ötesindeki soyut yüzeyler, sanatkarın kendisinin bir yansıması. Sanatkarın son devir yapıtları “Resim, resmi doğurur” anlayışından hareketle vakit zaman konut imgesine, tabiat stilizasyonlarına, formsuzluğa, daha soyuta, ağır dokulara ve ötesine hakikat evrimleşmiş. Sanatçı, dünyanın ruhsal karmaşasını postmodern tahlil metodu yapıbozum ile parçalayarak, hayata ve içinde yaşadığımız dünyaya ironik bir bakış açısıyla düşünmeye sevk ediyor.

Eserlerde hayat, vefat, umut ve ümitsizliğin izleri var

Sanatçı, fotoğraflarında başta obje ve kolaj olmak üzere farklı gereçleri kullanarak plastik ve deneysel bir kurgulama yapıyor. Objelerin ve materyallerin sezgisel ve örtük alanlar oluşturduğu yapıtlarında hayat, vefat, umut ve ümitsizliğin sembolleri yer alıyor. Bu eserler, sanatkarın ömür tecrübesini yansıtan bir tabirle, çağdaş dünyanın sanatını entegre ederek deneysel bir araştırma yapmayı amaçlıyor.

Dışavurumcu bir stilde ele alınan eserler soyut öğeler içerirken sanatçı fotoğraflarında yalnızca formla değil manayla da meşgul oluyor. Yer yer bulanık, modüllü, keskin, az ya da çok dokulu yahut katmanlı bir dünyayı tasvir ediyor. İçsel olan dışsallaşıp görünürleşiyor; bu sayede izleyiciye düşünsel ve duygusal bir tecrübe sunuyor. 

Küratörlüğünü Kenan Bahadır Derre’nin üstlendiği stant, 31 Temmuz tarihine kadar Trump Alışveriş Merkezi B2 katında bulunan Trump Arka Gallery’de ziyaret edilebilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ