yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Truva atı küresel operasyonla çökertildi

Dijital güvenlik şirketi ESET, Grandoreiro botnetini çökertmek için Brezilya Federal Polisi’ne takviye oldu.

Truva atı küresel operasyonla çökertildi


Dijital güvenlik şirketi ESET, Grandoreiro botnetini çökertmek için Brezilya Federal Polisi’ne takviye oldu.  ESET araştırmacılarının yakından takip ettiği Latin Amerika bankacılık truva atlarından biri olan Grandoreiro 2017’den beri faal. Grandoreiro Brezilya, Meksika, İspanya ve 2023’ten beri de Arjantin’i amaç alıyordu.

Operasyon, Grandoreiro’nun operasyonel hiyerarşisinde üst sıralarda yer aldığına inanılan bireyleri gaye aldı. Brezilya Federal Polisi tarafından yürütülen soruşturma çok sayıda tutuklamaya yol açtı. ESET araştırmacıları, Grandoreiro komuta denetim (C&C)  sunucularının kurulması ve bu sunuculara bağlanılmasından sorumlu hesapların belirlenmesi için çok kıymetli bilgiler sağladı.

 Grandoreiro yetenekleri ortasında  kurbanın ekranını engelleme, tuş vuruşlarını kaydetme, fare ve klavye aktifliğini taklit etme, kurbanın ekranını paylaşma ve uydurma açılır pencereler görüntüleyebilme yer alıyor. ESET otomatik sistemleri on binlerce Grandoreiro örneğini işledi. Ziyanlı yazılımın yaklaşık Ekim 2020’den bu yana kullandığı tesir alanı oluşturma algoritması (DGA) günde bir ana tesir alanı üretiyor. Grandoreiro’nun bir C&C sunucusuyla temas kurabilmesinin tek yolu bu. 

Grandoreiro ve öbür Latin Amerika bankacılık truva atlarını tahlil eden takımın koordinatörü ESET Araştırmacısı Jakub Souček şunları söyledi: “Güncel tarihin yanı sıra, DGA büyük bir statik yapılandırmayı da kabul ediyor. Grandoreiro, öteki Latin Amerika bankacılık truva atlarına temel olarak bariz temel fonksiyonelliği ve indiricilerini MSI yükleyicileri içinde paketlemesiyle benziyor. Grandoreiro’nun ağ protokolünü uygulaması, ESET araştırmacılarının perdenin ardına ve viktimolojiye bir göz atmasına imkan sağladı. Grandoreiro’nun C&C sunucuları, her yeni bağlanan kurbana yapılan birinci talep sırasında bağlı olan kurbanlar hakkında bilgi veriyorBu dataları bir yıldan uzun bir müddet boyunca inceleyerek, %66’sının Windows 10 kullanıcısı olduğu, %13’ünün Windows 7 kullandığı, Windows 8’in %12’yi temsil ettiği ve %9’unun Windows 11 kullanıcısı olduğu sonucuna vardık. Grandoreiro kurbanlarının coğrafik dağılımını muteber olmayan bir halde bildirdiğinden, ESET telemetrisine başvuruyoruz: İspanya tüm kurbanların %65’ini oluştururken, onu %14 ile Meksika, %7 ile Brezilya ve %5 ile Arjantin takip etmektedir; kurbanların geri kalan %9’u ise başka Latin Amerika ülkelerinde yer almaktadır. Ayrıyeten 2023 yılında Grandoreiro’nun İspanya’daki faaliyetlerinde kıymetli bir azalma olduğunu ve bunun Meksika ve Arjantin’deki kampanyaların artmasıyla telafi edildiğini görüyoruz”. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ