yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

TTB’den Burdur Devlet Hastanesi Açıklaması : “Sağlık Skandalı”

TTB Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesi’ndeki hasta ölümlerinin takipçisi olacağını söyledi.

TTB’den Burdur Devlet Hastanesi Açıklaması : “Sağlık Skandalı”

Burdur Devlet Hastanesi’nde diyaliz süreci yapılan hastaların vefatı ile ilgili Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Kurulu tarafından açıklama yapıldı. TTB, olayın nasıl olduğuna ait kıymetli bir iddiayı gündeme taşıdı !

“Edindiğimiz bilgilere nazaran, olayın geçtiği hastanede klima sistemleri/iklimlendirme çalışması yapılırken antifriz hususunun hastanenin su sistemine karışmasıyla diyaliz merkezinde distile su elde etme ünitesi de etkilenmiştir”

Burdur Devlet Hastanesinde Olayın Başlangıcından İtibaren Sıhhat Skandalını Takip Ediyoruz

TTB açıklamasında, “25 Mayıs Cumartesi günü 08.00-12.00 ile 12.00-16.00 seansında diyalize giren hastalardan kimileri baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı ve sıhhat meseleleri nedeniyle hastaneye müracaatta bulunmuş, hastaneye gelemeyecek durumdaki hastalar ise ambulanslarla hastaneye getirilmiştir. O gün içerisinde diyaliz merkezinde tedavi olan 33 hastanın 23’ü Antalya’da, 6’sı Afyonkarahisar’da, 3’ü Isparta’da, 1’i de Denizli’de tedaviye alınmıştır. Bu hastalardan birinci evvel 14’ü entübe edilmiş, entübe edilen hastalardan 11’i olağan teneffüse başladığı için entübasyondan ayrılmış, 3’ünün entübe vaziyette tedavisine devam edilmiştir. Entübe olan üç hasta, evvelki gün ve bugün hayatını kaybetmiştir. 30 hastanın ise tedavisi devam etmektedir. Türk Tabipleri Birliği ve Isparta-Burdur Tabip Odası olarak, olayın başlangıcından itibaren bu sıhhat skandalı takip edilmektedir. Bugüne kadar sağlık müdürlüğü, valilik ve Sağlık Bakanlığı ile görüşme çabalarımız sonuçsuz kalmıştır.” cümleleri yer aldı.

Klima Bakımı Yapılırken Antifriz Hastanenin Su Sistemine Karıştı !

TTB, Sıhhat Bakanlığı’nın diyaliz hastalarını ve toplum sıhhatini tehlikeye atan bu durum hakkında kamuoyuna şimdi gereğince bilgilendirici bir açıklama yapmadığını vurgulayarak şu bilgileri paylaştı: “Edindiğimiz bilgilere nazaran, olayın geçtiği hastanede klima sistemleri/iklimlendirme çalışması yapılırken antifriz unsurunun hastanenin su sistemine karışmasıyla diyaliz merkezinde distile su elde etme ünitesi de etkilenmiştir. O gün hastane musluklarından mavimtırak su akışı gözlemlenmiştir. Antifriz husus diyaliz alan hastaları etkilemiştir. Bir dialkol çeşidi olan etilen glikol (etandiol) ve propilen glikol (propandiol) ün antifriz olarak kullanıldığı bilinmekle birlikte kelam konusu hastanede hangi kimyasal bileşimin antifriz olarak kullanıldığı şimdi öğrenilememiştir.”

Burdur Devlet Hastanesi’ndeki Sıhhat Skandalının Takipçisiyiz

Açıklamada, “Burdur Devlet Hastanesi yeni yapılan ve beş ay evvel açılan bir hastanedir. Hastanenin imalinden başlanarak kabulü, hasta kabul ediliş ve hemodiyaliz ünitesinin kâfi denetimi sağlanmadan bir dizi denetimsizlik üzere ihmaller zinciri ile hastaların kabul edildiği ve diyalize alındığı mümkündür. Bir hastanede kimyasal hususların iklimlendirme ve arıtma sisteminden, diyalizdeki su tanklarına oradan hastalara ulaşmış olması hiçbir denetim düzeneği yahut kontrolünün olmadığını göstermektedir. Sorun yalnızca bir noktada değil, birçok noktada ihmaller gerçekleşmesidir. TTB olarak vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, şu an tedavi görmekte olan hastalarımıza acil şifalar diliyoruz. Sıhhat Bakanlığı’ndan bahis ile ilgili olarak kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama, soruşturma ve sorumlular hakkında gerekenlerin uygulanmasını talep ediyoruz. TTB ve Isparta-Burdur Tabip Odası olarak hususun takipçisi olduğumuzu bildiririz.” dedi. TTB, paylaştığı görsellerle, hastanedeki kontrol çalışmaları aşağıdaki formda tanımlandığını fakat bu elim olayın yazılarda kaldığını gösterdiğini belirtti. Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim