yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Tugay: İzmir’i birlikte yöneteceğiz

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu toplantısında İzmir’i birlikte yönetme iletisi verdi.

Tugay: İzmir’i birlikte yöneteceğiz


Seçim devrinde 5 yılda 25 bin konut kelamı verdiğinin altını çizen Lider Tugay, “Hedefimiz bu sayının da üzerine çıkmak. Kentimizin zelzele açısından riskli bölgelerinin dönüşümünde ve plansız yapılaşan alanların tekrar planlanarak önünün açılmasında daha faal rol oynamak istiyoruz” dedi.

İzmir Ekonomik Kalkınma Uyum Kurulu’nun (İEKKK) 127’nci toplantısı, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay’ın ev sahipliğinde Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’nde yapıldı. Toplantıda şurada temsil edilen İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası ve İzmir Kalkınma Ajansı yetkilileri projelerine dair sunum gerçekleştirdi. Toplantıya katılanlara teşekkür eden Lider Cemil Tugay, yıllardır kent için kritik kararlar alan konseyin ehemmiyetine dikkat çekti. İEKKK’nın yapacağı çalışmaların yanı sıra meselelerin tahliline yönelik göstereceği iradeye hürmet duyduğunu tabir eden Lider Cemil Tugay, İzmir’i birlikte yöneteceklerini belirtti.

İklim krizi ve etraf problemlerini ele alacak

Konuşmasında seçim periyodunda 25 bin toplumsal konut kelamı verdiğini de anımsatan Lider Tugay, gayesinin çok daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Tugay, “Şehrimizin zelzele açısından riskli bölgelerinin dönüşümünde ve plansız yapılaşan alanların tekrar planlanarak önünün açılmasında daha aktif rol oynamak istiyoruz” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği, Tarihi Kentler Birliği ve Sağlıklı Kentler Birliği seçimlerinin gelecek hafta yapılacağını anımsatan Tugay, Sağlıklı Kentler Birliği Lider adayı olarak önerildiğini de açıkladı. Lider Tugay, üye belediyelerle birlikte iklim krizi ve etraf hususlarında etkin çalışmalar yapacaklarını duyurdu. 

“Gençler tarım yapmak istemiyor”

İEKKK’da kırsal bölümden kentlere göçün olumsuz sonuçlarını anlatarak, sorunun çözülmesine yönelik formülleri paylaşan Tugay, “İnsanlar çiftçilikten uzaklaşıyor. Gençler tarım yapmak istemiyor. Zira kırsal bölgeler toplumsal, kültürel ve çağdaş muhtaçlıklar açısından gitgide geriliyor ve gereksinimlerin karşılanamayacağı yerlere dönüşüyor. O nedenle beşerler köylerinden, kırsal bölgeden metropole taşınıyor. İster istemez tarım bundan olumsuz etkileniyor. Ziraî üretim düşüyor. Bizim çok daha fazla rapora, haritaya ve değerlendirmeye muhtaçlığımız var. Kimi soruları net sormalıyız. Tarımı, çiftçiliği, hayvancılığı nasıl daha nitelikli yapabiliriz? Burada çiftçi eğitim programı uygulanması lazım” diye konuştu.

“Tasarım ekosistemi geliştirilmeli”

İzmir’in kalkınmasında değerli yere sahip kesimlerin çeşitliliğine de değinen lider Tugay, “Mermer ihracatımız yüksek fakat blok mermer ihracatı yapılıyor. Meğer işlenmesi, markalaşıp pazarlanması halinde tahminen bedeli daha da artacak. Ne eksik diye sorarsak ‘tasarımcı eksik’ deniyor. Deri, mobilya, dokuma üzere alanlarda da değerli potansiyelimiz var. Bunlarda da gelişemememizin en kıymetli nedeni tasarım, markalaşma ve pazarlanma üzere hususlar görünüyor. ‘Tasarım ekosistemini nasıl geliştirebiliriz?’ sorusunu sormak gerekiyor.” diye konuştu.

Tanıtım atağı

İzmir Vakfı’nın, İzmir’in tanıtımı ile ilgili kıymetli bir rol üstlenmesini de isteyen Lider Tugay, şunları söyledi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi himayesinde, İzmir Vakfı idaresinde kenti tanıtmak için heyet oluşturabiliriz. Bu heyet hedeflediğimiz ülkeler ve kentleri ziyaret ederek İzmir’i tanıtabilir,  kentimizle dünya kentleri ve ülkeleri ortasında köprü kurabilir. Bu ve buna misal çalışmaları İzmir Vakfı’nın yürütebileceğini düşünüyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim