yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Tugay: Kosova ile ilişkilerimizi güçlendireceğiz

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Albin Kurti’nin iştirakiyle düzenlenen “İzmir Diaspora Buluşması”nda konuştu.

Tugay: Kosova ile ilişkilerimizi güçlendireceğiz


Başbakan Kurti’nin ziyaretinden büyük onur duyduklarını belirten Lider Tugay, “Kendimi bundan sonra istekli Kosova Güzel Niyet Elçisi olarak ilan edebilirim. Bu dostluğu yalnızca kültürel, toplumsal olarak değil ekonomik olarak da güçlendireceğiz” dedi. 

Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Albin Kurti’nin iştirakiyle İzmir Ticaret Odası’nda “İzmir Diaspora Buluşması” düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay ile eşi Öznur Tugay’ın katıldığı buluşmada; Kosova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Agon Vrenezi, Kosova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Suzan Novobrdalija, Kosova Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu Muharrem Toprak, Foça Belediye Başkanı Saniye Bora Fıçı, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Balkan dernekleri, sivil toplum kuruluşlarının liderleri ile temsilcileri katıldı. 

Tugay: İzmir’de Balkan kültürü ile her vakit iç içe yaşadık 
Programda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Kendimi bundan sonra istekli Kosova Düzgün Niyet Elçisi olarak ilan edebilirim. Bizler İzmir’de Balkanlar’dan Türkiye’ye göçen pek çok yurttaşımıza mesken sahipliği yapıyoruz. İzmir için bir Balkan kentidir diyen de çoktur. Eşim de bir Balkan göçmeni ailenin çocuğu. İzmir’de Balkan kültürü ile her vakit iç içe yaşadık. O nedenle Balkan ülkeleri ile ilgili olarak makus haberler geldiğinde yürekten üzüldük, âlâ haberler geldiğinde de içimiz memnunlukla doldu. Yüzölçümü ve nüfus olarak küçük bir ülke. Onuruyla ve sahip olduğu bedellerle kocaman yüreği olan bir ülke. Artan gücüyle bizi gururlandırıyor. Onların muvaffakiyetlerini bundan sonra daha yakından izlemekten büyük memnunluk duyacağımızı söylemek isterim. Davete kulak vermek gerekiyor. Hakikaten saygın bir medeniyet var orada. Gitgide daha da güçlenen, tesiri olan, ziyaretiyle de tıpkı vakitte bizi etkileyen bir idare var. Bunu bizim desteklememiz gerekiyor. Bugün sizlerin, İzmir’de yaşayan Kosova kökenli yurttaşların tahminen misyonu üzere görünse de bu takviyesi vermek hepimizin görevi” dedi. 

“Daha da yakın alakalar kurulması için efor göstereceğim”
Karşılıklı alakaların daha da yakınlaşması için misyon müddeti boyunca efor sarf edeceğini tabir eden Lider Cemil Tugay, “Bu dostluğa bundan sonra yalnızca kültürel, toplumsal olarak değil ekonomik olarak karşılık vermek zorundayız. Sayın Başbakan Albin Kurti’nin ‘Kosova’ya yatırım yapın, ziyaret edin, görün’ davetine ben yürekten ‘evet’ diyorum. Önümüzdeki günlerde iş dünyasından temsilcilerle Kosova’ya gideceğiz. Kosova’nın dost saydığımız ülkelerin de gelişmesi ve büyümesi için hepimizin gayret etmesi lazım. İzmir’in ilçelerinden; Karşıyaka, Konak ve Buca’nın kardeş belediyeleri var. Bundan sonra daha da yakın alakalar kurulması için uğraş göstereceğim. 5 yıllık misyon süremde bu mevzuda hoş sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum. Bu vazifesi yapmaktan büyük onur duyacağım” halinde konuştu.

Kurti’den Kosova daveti
Ülkesi hakkında bilgiler veren Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Albin Kurti, Kosova dışında yaşayan vatandaşlarına davette bulundu. Kurti, “Kosova, Tiran ve İzmir ortasında direkt uçuşlar başladı. Lütfen gelin ve Kosova’yı ziyaret edin. Kosova yalnızca benim değil, orada yaşayanların değil, sizin için de bir vatandır. O yüzden artık uzak durmayın, gelin. Sizi Kosova’ya bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ