yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Tugay: “Otoparkı boşaltmak ve en kısa zamanda yıkmak zorundayız”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısının birinci oturumu, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay yönetiminde yapıldı.

Tugay: “Otoparkı boşaltmak ve en kısa zamanda yıkmak zorundayız”


Lider Tugay, meclis oturumunda Çankaya’da bulunan katlı otopark ile ilgili “Son vakitlerde yaşadığım en büyük hüzünlerden bir tanesi. Mahkeme süreçleri, istinaf dâhil hepsi tamamlanmış. Boşaltmazsak ve gereğini yapmazsak biz hatalı duruma düşüyoruz. Çaresizce ve üzülerek otoparkı boşaltmak ve en kısa vakitte yıkmak zorundayız” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs ayı meclis toplantısı, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay yönetiminde yapıldı. Mayıs ayı meclisinin açılışı, 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma maden faciasının anılmasıyla başladı. 

“En büyük kederlerimden bir tanesi”
Mezarlıkbaşı’nda bulunan Çankaya Katlı Otoparkı ile ilgili açıklama yapan Lider Tugay, “Son vakitlerde yaşadığım en büyük kederlerden bir tanesi. Maalesef bütün süreçler bitmiş. Riskli yapı kararı alınmış, gerisinden itirazlar görüşülmüş, mahkeme evresi istinaf dâhil hepsi tamamlanmış. Artık orayı yıkmak dışında bize kalmış hiçbir seçenek yok. Karar yüzde 100 katılaşmış. Dedik ki bina riskli yapı. Orada zorla tutalım diyemezsiniz. Biz güçlendirme yapsak ya da yeni otopark yerleri belirleyerek tahlil bulsak diye düşünüyorduk lakin orayı boşaltmazsak ve gereğini yapmazsak biz hatalı duruma düşüyoruz. Çaresizce ve üzülerek söylüyorum ki, otoparkı boşaltmak ve en kısa vakitte yıkmak zorundayız. Yeni otopark alanı için arkadaşlarımızın çalıştığı seçenekleri gözden geçireceğiz. Gereksinimlerin en kısa vakitte karşılanması için çalışma yapacağız” halinde konuştu.  

“Kısa müddette karavan park meselesini çözeceğiz” 
Son devirde gündeme gelen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin harekete geçtiği uzun vadeli karavan parklanmaları problemini herkesi düşünerek kısa müddette çözeceklerini belirten Lider Tugay, “Bu bahis üzerinde duruyoruz. Birkaç boyutu var; birisi karavanlar olağanda tatil için kullanılacak araçlar. Kent içinde uzun periyodik parklanmalar yapıldığını hepimiz gözlüyoruz. Birtakım vatandaşlarımız da barınma biçimi olarak karavanları tercih ediyor. Bunun ötesindeki yorumların araştırılması ve ayrıntılarına bakılması gerekir. Bu araçların envanterinin çıkarılması lazım. Kentimizde kaç tane var, sahipleri kimlerdir, beklentileri nedir diye sormamız lazım. Onlara da tahlil üretmemiz gerekiyor. Denetimsizce uzun mühlet park etmelerine müsaade vererek yöneteceğimiz bir durum değil. Şikâyetçi olan beşerler artıyor. Durumun farkındayız. Tahlil için yeni karavan yerleri, büyük karavan parkları bulmak gerekiyor. Karavan sahiplerinin beklentilerini karşılayan yerler olması için çalışma yapıyoruz. Kısa müddette bu sorunu çözeceğiz” dedi. 

“Hastanemiz bizim için değerli”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi’nin sarsıntıda ziyan gören binası yerine yeni binanın imali için takviye olacağını ifade eden AK Parti Küme Başkanvekili Hakan Yıldız’a ve kümesine teşekkür eden Lider Cemil Tugay, “Duyarlılığınızı teşekkürle, takdirle karşılıyorum. Bildiğiniz üzere bizden evvel başlatılan bir süreç, aksamalarla belirli bir noktaya gelmiş. Kısa vakitte ihale hazırlandı, evrak alınmasına karşın müracaat olmadı. Biraz da gözden kaçmış bir durum olduğunu da düşünüyoruz. Hastanemiz bizim için pahalı. Faaliyete devam edecektir. Herkes müsterih olsun. Daha da faal olarak, hizmet yoğunluğunu artırarak hizmet verecektir. Ben de bir doktorum. İzmir’in geleneği de var. Kesinlikle devam etmesini istiyoruz. Bir sıkışmışlık haliyle müddet uzatımı talep ettik Sıhhat Bakanlığı’ndan. Teşekkür ediyorum size, Hamza Dağ’a, vilayet başkanlığımıza ve bu mevzuya ilgi gösteren herkese. Üzerimize düşeni yapacağız, en kısa müddette hastanenin ihalesi yapılacak ve çalışmaya başlayacak” dedi.  

“Biz bu millete kelam verdik”
Mecliste bir ortaya gelerek sorun çözmenin kıymetine değinen Lider Tugay, “Biz buraya çalışmak için, sorun çözmek için geldik. Tenkide hürmet göstermek zorundayız, tenkide hürmet çerçevesinde yanıt verme hakkımız vardır. Her tenkidin art planında haklılığıyla ilgili sorgulama yapmamız lazım. Sorgulama yapılmadıkça ülkede bir şeyler düzelmez. Lütfen bir bakalım. Biz bu millete kelam verdik. Pak, namuslu, gerçek düzgün beşerler olarak kentin emanetleri alacağız ve onlara sahip çıkacağız. Yanlış bir şey olmasına mani olacağız. Biz bunu namus kelamı olarak verdik. Bu meclisten yanlış bir şey çıkmayacak.  Gayemiz halkımızın problemlerini çözmek olsun” diye konuştu. 

Bir sonraki meclis Torbalı’da yapılacak
Başkan Tugay, 15 Mayıs’taki meclis toplantısı ve her ay bir meclis toplantısının farklı bir ilçede yapılacağını söyledi. Lider Tugay, “Önümüzdeki çarşamba yapacağımız toplantıyı da 18.00’de Torbalı’da yapmak üzere karar verdik. Torbalı Belediyesi’nin mesken sahipliğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisinin ikinci oturumunu gerçekleştireceğiz” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ