yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

TÜİK Enflasyon Rakamlarını Açıkladı, Maaş Zam Artışları Belli Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayı enflasyon datalarının açıklanmasıyla milyonlarca memur ve emeklinin artırım oranları belirli oldu.

TÜİK Enflasyon Rakamlarını Açıkladı, Maaş Zam Artışları Belli Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayı enflasyon datalarının açıklanmasıyla milyonlarca memur ve emeklinin artırım oranları belirli oldu. SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 24,73 oranında; memur ve memur emeklileri ise yüzde 19,31 oranında maaş farkı alacak.

Memur ve emeklinin 6 aylık enflasyon farkı netleşti

Haziran ayı enflasyon datalarının açıklanmasıyla birlikte memur ve emeklilerin alacakları 6 aylık enflasyon farkı netleşti. Buna nazaran: SSK ve Bağkur emeklileri: %24,73 oranında maaş artırımı alacak. %19,31 oranında maaş artırımı alacak. Yapılan bu artırımlarla birlikte toplumsal yardım ödemeleri ve kıdem tazminatı tavanı da yükseldi. Emekliler, her yıl ocak ve temmuz aylarında maaşlarına artırım almaktadır. 2024 yılının birinci 6 aylık periyodu için emekliler, yüzde 49,25 oranında maaş artırımı almıştı.

Refah Hissesi Artırımı Olmayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz günlerde emekli ve memurlara refah hissesi artırımı yapılmayacağını açıkladı. Bakan Işıkhan, “En düşük emekli aylığı 10 bin lira. Temmuz ayında enflasyondan yahut mukaveleden kaynaklanan farklar emekli maaşlarına yansıtılacak. Bunun dışında taban fiyata orta artırım düşünmüyoruz” biçiminde konuşmuştu.

Kök Maaş Düzenlemesi Gündemde Değil

Yaklaşık 3,6 milyon emekliyi direkt ilgilendiren kök maaş düzenlemesi, hükümetin temmuz ayında Meclis’e sunmayı planladığı torba yasa taslağına dahil edilmedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ