yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Tüik: Hanehalkı bütçesinden en fazla pay konut ve kira harcamalarına ayrıldı

Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2023 yılı sonuçlarına nazaran; Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim gayeli yaptığı harcamalar içinde en yüksek hissesi %23,9 ile konut ve kira harcamaları alırken, ikinci sırayı %21,9 ile ulaştırma harcamaları, üçüncü sırayı ise %20,6 ile besin ve alkolsüz içecek harcamaları aldı.

Tüik: Hanehalkı bütçesinden en fazla pay konut ve kira harcamalarına ayrıldı


 

Toplam tüketim harcamalarında en düşük hissesi alan harcama çeşitleri ise %0,8 ile sigorta ve finansal hizmetler, %1 ile eğitim hizmetleri ve %1,9 ile cümbüş, spor ve kültür harcamaları oldu.

Hanelerin tüketim harcamalarını karşılaştırılabilir hale getirmek hedefiyle hanehalkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak elde edilen muadil fert başına tüketim harcaması kullanılmaktadır. Aylık ortalama tüketim harcaması hanehalkı başına 24 bin 383 TL ve muadil fert başına 12 bin 521 TL olarak kestirim edildi.

Temel gelir kaynağına nazaran harcama kalıpları değişti
 

Temel gelir kaynağı maaş, fiyat, yevmiye geliri olan hanehalkları; ulaştırma harcamalarına %22,8, konut ve kira harcamalarına %22,2 ve besin ve alkolsüz içecek harcamalarına %18,9 hisse ayırırken, müteşebbis geliri olan hanehalkları; ulaştırma harcamalarına %27,3, konut ve kira harcamalarına %19,7 ve besin ve alkolsüz içecek harcamalarına %19,5 hisse ayırdı.

Düşük gelirli haneler, yüksek gelirlilere nazaran besine iki kattan daha fazla hisse ayırdı
 

Gelire nazaran sıralı %20’lik kümeler prestijiyle tüketim harcamalarının 2023 yılındaki dağılımına bakıldığında; en düşük gelir kümesi olan birinci %20’lik kümede yer alan hanehalkları, besin ve alkolsüz içecek harcamalarına %36,6, konut ve kira harcamalarına %29,2, ulaştırma harcamalarına %8,8 ve mobilya ve mesken eşyası harcamalarına %5,4 hisse ayırdı.

En yüksek gelir kümesi olan beşinci %20’lik kümede yer alan hanehalkları ise, ulaştırma harcamalarına %28,3, konut ve kira harcamalarına %21, besin ve alkolsüz içecek harcamalarına %14,5 ve lokantalar ve konaklama hizmetleri harcamalarına %6,9 hisse ayırdı.

Tek kişilik haneler konut ve kiraya kalabalık hanelerden bir buçuk kat daha fazla hisse ayırdı

 

Hanehalkı büyüklüğüne nazaran tüketim harcamalarının 2023 yılındaki dağılımına bakıldığında; tek kişilik hanehalkları, konut ve kira harcamalarına %31,8, ulaştırma harcamalarına %18,7 ve besin ve alkolsüz içecek harcamalarına %16,3 hisse ayırdı.

Hanehalkı büyüklüğü 7 ve daha fazla kişi olan hanehalkları, besin ve alkolsüz içecek harcamalarına %30,2, konut ve kira harcamalarına %19,9 ve ulaştırma harcamalarına %14,9 hisse ayırdı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim