yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Tükürük bezi hastalıklarında “Sialendoskopi” dönemi

Tükürük bezi hastalıklarının teşhis ve tedavisinde endoskopik girişimsel bir süreç olan sialendoskopi tekniği her geçen gün yaygınlaşıyor.

Tükürük bezi hastalıklarında “Sialendoskopi” dönemi

Tükürük bezi hastalıklarının teşhis ve tedavisinde endoskopik girişimsel bir süreç olan sialendoskopi formülü her geçen gün yaygınlaşıyor.

Sialendoskopi formülüyle büyük cerrahilere gerek kalmadan birçok tükürük bezi hastalığının kesi yapılmadan, dikişsiz ve konforlu bir formda tedavi edilebildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Evren Erkul, “Tükürük bezi rahatsızlıklarının tedavisi evvelden büyük cerrahiler gerektirirken, yeni bir teknoloji olan bu endoskopik sistemle tedaviler artık daha az girişimsel bir hale geldi. Buna paralel olarak da komplikasyonlar ve süreç müddeti azaldı, hastanede yatış mühleti kısaldı ve hastaların tedavi süreci daha konforlu bir hale geldi” açıklamasında bulundu.

Tükürük bezi hastalıklarının “tıkayıcı” ve “tıkayıcı olmayan” olmak üzere ikiye ayrıldığını paylaşan Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Evren Erkul, “Tükürük bezlerinin kronik hastalıkları ve enfeksiyonları oluyor. Ayrıyeten radyoaktif iyot alındığında yahut kimi otoimmün hastalıklarda tükürük bezinin az çalışması ya da tükürük bezinin şişmesi ortaya çıkabiliyor. Tükürük bezi kanalları içinde taş oluşumu ve darlıklar sonucu tükürük salgısı azalabiliyor ve ağız kuruluğu ortaya çıkabiliyor. Tekrarlayan tükürük bezi şişmelerine sebep olan enfeksiyonlarda ve sayılan bütün bu sıhhat sıkıntılarının teşhis ve tedavisinde de sialendoskopiden faydalanabiliyor” dedi.

Prof. Dr. Bülent Evren Erkul, “Tükürük salgısının az olmasına bağlı olarak oluşan ağız kuruluğu, tükürük bezinin yemek yerken şişmesi, tekrarlayan tükürük bezi enfeksiyon ve şişmeleri olması, radyoaktif iyot tedavisi alınması sonrası tükürük azalması ve ağız kuruluğu durumlarında, yutmada zorluk çekme, çeşitli diş enfeksiyonlarında artış üzere meseleler gözlemlenirse o vakit bir KBB hastalıkları uzmanına başvurulmalı” ikazında bulundu.

 

Uygulama müddeti bireyden bireye değişiyor

Sialendoskopi ile 1.6 yahut 1.1 milimetre çapındaki teleskoplarla tükürük bezlerinin kanalları içine ağız içinden girilip gözlemlendiğini anlatan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Evren Erkul, “Kanalların küçücük deliklerinden girilerek teleskoplar yardımıyla bu kanallar genişletiliyor ve teleskoplar genişletilmiş kanallara sokularak bütün kanal boyunca müşahede yapılıyor. Kanalda bulunan taş yahut darlık üzere problemler bu biçimde tedavi edilebiliyor. Süreç müddeti bazen 1 saatte bitebileceği üzere bazen 5-6 saatlere kadar uzayabiliyor. Zira kimi durumlarda büyük bir taşa rastlanabiliyor ve onu kırıp çıkarmak ve hatta kanal içine girmek bile bazen çok uzun vakit alabiliyor. Taşlar bazen direkt alınabildiği üzere bazen lazer yahut litotripsi ile kırılıp küçültülerek bir yahut birkaç seansta alınıyor. Süreci etkileyen bütün faktörler bireyden şahsa ve hastalıktan hastalığa değişebiliyor” diye konuştu.

Bazı hastaların anatomik sebepler nedeniyle ağız içinden tükürük bezi kanallarına girilemediğini paylaşan Prof. Dr. Erkul, “Bazen de kanal çok dar ve zahmetli olabiliyor. Bu üzere istisnai durumlar haricinde bu formül herkese uygulanabilir” dedi.

 

Hasta tıpkı gün meskenine gidebilir

Uygulamada hem lokal anestezi hem de genel anestezi tercih edilebildiğini vurgulayan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Evren Erkul, “Genel anestezi tercih edilirse hastanın bir gece müşahede altında kalması gerekiyor. Lokal anestezi tercih edilirse süreçten sonra hasta gün sonunda rahatça yürüyerek konutuna gidebilir” hatırlatmasında bulundu.

Açık cerrahide ekseriyetle tükürük bezinin büsbütün alındığını paylaşan Prof. Dr. Bülent Evren Erkul, “Bu büyük ve biraz da radikal bir cerrahi operasyon olduğu için haliyle daha fazla risk barındırıyor. Sialendoskopi sürecinde ise tükürük bezini almadan ve büyük oranda koruyarak daha az girişimsel bir operasyon gerçekleştiriliyor. Bilhassa son 10 yıldır dünyada tanınan olmaya başlayan metodun kullanımı her geçen gün daha da artıyor” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ