yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Türk Eğitim Vakfı, Deprem Sonrası Gençlerin Yanında: Geri Döneceğiz

56 yıldır eğitimde fırsat eşitliği için çalışan Türk Eğitim Vakfı (TEV), 11 vilayetimizi etkileyen ve ülkemizi derinden sarsan zelzelenin birinci yılında yayınladığı Geri Döneceğiz filmi ile en şiddetli vakitlerde bile geleceğe umutla bakmayı seçen gençlerin azmi ve kararlılığına vurgu yapıyor. 

Türk Eğitim Vakfı, Deprem Sonrası Gençlerin Yanında: Geri Döneceğiz


56 yıldır eğitimde fırsat eşitliği için çalışan Türk Eğitim Vakfı (TEV), 11 vilayetimizi etkileyen ve ülkemizi derinden sarsan zelzelenin birinci yılında yayınladığı Geri Döneceğiz filmi ile en güçlü vakitlerde bile geleceğe umutla bakmayı seçen gençlerin azmi ve kararlılığına vurgu yapıyor. 2023-2024 eğitim öğretim devrinde TEV ailesine katılan yeni bursiyerlerinin %44,5’inin afetten etkilenen öğrenciler olduğunu söyleyen TEV, afetten etkilenen öğrencilerin eğitimi için sürdürülebilir dayanağın kıymetine dikkat çekiyor.

Kurulduğu günden bu yana eğitimde fırsat eşitliği için çalışan Türkiye’nin en esaslı vakıflarından Türk Eğitim Vakfı (TEV), ülkemizi sarsan sarsıntı felaketinin akabinde yaraları sarmak için çalışmalarını sürdürüyor.TEV eğitimlerini yarıda bırakma riskiyle karşı karşıya kalan afetten etkilenen öğrencilere dikkat çekmek gayesiyle Geri Döneceğiz Burs Fonu’nu hayata geçirdi. Afetten etkilenen gençlere uzun soluklu ve sürdürülebilir dayanak sağlanmasının kıymetine dikkat çeken TEV, Geri Döneceğiz afet fonuna yönelik davette da bulunarak daha fazla öğrenciye dayanak olmayı amaçlıyor. 

TEV Türkiye’nin dört bir yanından 100 bini aşkın burs başvurusu aldı

Deprem bölgesinde, temel eğitim düzeyinde her öğrenciden 1’inin afetten etkilendiğinin altını çizen Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın: “Türkiye’nin dört bir yanından 100 bini aşkın burs başvurusu aldık, bu durum da afet sonrasında eğitime erişim muhtaçlığının ne kadar artmış olduğunu gözler önüne seriyor. 2023-2024 akademik yılında, evvelki yıla nazaran burs tutarlarımızı %100’e yakın bir oranda arttırdık.  Bu periyot burs alan toplam 17.600 bursiyerimizin 4000’i afetten etkilenen öğrencilerdir. 6 Şubat sarsıntısı sonrasında dört ay boyunca burs dayanağı sağladığımız afetten etkilenen öğrencilerimizin burslarını, bu eğitim-öğretim devrin de sürdürerek gençlere takviye olmaya devam ettik. Her biri kendi içinde bir umut ve kararlılık örneği olan gençlerimizin, en şiddetli vakitlerinde bile geleceğe umutla bakmayı seçtiklerine şahit oluyoruz. Onlar, geleceğe dair kaybettikleri her şeyi geri kazanacaklarına, yarını yine inşa edeceklerine inanıyorlar. Bizler de her birinin bir gün hekim, mimar, mühendis ve öğretmen olarak geri döneceklerine yürekten inanıyoruz. Geri Döneceğiz Burs Fonumuz ile öğrencilerin ayrılmak durumunda kaldıkları yuvalarına daha güçlü bir formda geri dönebilmelerini hedefliyoruz.” dedi. 

“Bundan aylar sonra diplomamı alacağım ve mimar olarak geri döneceğim.”

 Türk Eğitim Vakfı, Geri Döneceğiz kapsamında afetten etkilenen öğrencilerin bildirilerini da paylaşarak öğrencilerin sesi oluyor. TEV bursiyeri Tuğba, sarsıntının akabinde yaşadığı zorluklara karşın eğitimine devam etme kararlılığını şu sözlerle tabir ediyor: “Bütün anılarımı sokaklarına sakladığım bir mahallem, medeniyetlerin beşiği bir kentim vardı. Ben o gün çocukluk anılarımı, gelecek planlarımı ve hayata dair birçok umudumu kaybetmiştim. Sonra, kendi karanlığına hapsolmuş kentimde bir umut ışığı yandı. En makûs günümde bana elinizi uzattınız. Kendi imkânlarımızla yaptığımız 10 metre karelik çadırın içindeki soğuğa karşın içim sıcacık olmuştu. Bundan aylar sonra diplomamı alacağım ve mimar olarak geri döneceğim.”  Bir diğer TEV bursiyeri ise “Yalnız değilim, bu ülkenin benim üzere daha yüz binlerce cevheri var. Tahminen bir kıvılcımım, bir gün gür alevler halinde dönmek için elimden geleni yapacağım. Ben diş tabibi olarak geri döneceğim.” şeklinde konuşarak afetzede öğrencilerin azmini ve kararlılığını gözler önüne serdi. 

 Afetzede gençler için uzun soluklu, sürdürülebilir takviyenin çok değerli olduğuna dikkat çeken TEV, Geri Döneceğiz Burs Fonu’na destek olma daveti yapıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ