yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Türk gıda sektörü ABD pazarında büyüyor

2023 yılında ABD’ye 680 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri kesimi ve ABD’ye ihracatını 123 milyon dolara çıkaran Türk su eserleri ve hayvansal mamuller dalı New York Summer Fancy Food Show Fuarı’nda yeni ticari irtibatların tabanını hazırladı.

Türk gıda sektörü ABD pazarında büyüyor


Dünyanın en büyük besin eserleri ithalatçısı pozisyonundaki ABD’de hissesini artırmak isteyen Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği 23-25 Haziran 2024 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen Summer Fancy Food Show Fuarı’na katılarak Türk besin eserlerini Amerikalıların beğenisine sundu.

Ege İhracatçı Birlikleri ulusal iştirak çatısı altında 35 ihracatçı firma iki ihracatçı birliği olmak üzere 37 stant açıldı.

1955 yılından bu yana 68. sefer düzenlenen Summer Fancy Food Fuarı’na 60’ı aşkın farklı ülkeden 2000 binden fazla firma stant açmış, 30 bin kişi ziyaret etti.

Türkiye Ulusal İştirak Tertibi Ege İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilen Summer Fancy Food Show Fuarı’nın ABD’nin en büyük besin fuarı olduğunu aktaran Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Muhammet Öztürk, “New York Summer Fancy Food Show Fuarı’nın Türkiye Ulusal İştirak Tertibini 25 yıldır başarılı bir formda organize ediyoruz. ABD’ye hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatımız 2023 yılında 680 milyon dolara ulaştı. Önümüzdeki periyotta dalımızın ABD’ye ihracatını 1 milyar dolara çıkarmayı istiyoruz. Fuara Türkiye Besin İhracatçıları markası çatımız altında Sektör Kurulu bünyesindeki 6 Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak ortak iştirak sağladık. Ege İhracatçı Birlikleri olarak ABD’ye yönelik yürütülen Türk Besin Eserlerinin Tanıtımı projesi kapsamında, Summer’24 Fancy Food Show fuarı ile eşzamanlı olarak ABD’li  Corporate Şefler, satın alma yetkilileri, distribütör, broker partner kurum temsilcileri, basın temsilcileri ve yabancı diplomatların  davet edildiği New York Başkonsolosluğumuz Türk Konutu’nda gerçekleştirilen resepsiyonda kesimimizin seçkin eserleri hem Türk mutfağına ilişkin reçetelerde hem de başka dünya mutfaklarından seçilen reçetelerde kullanılarak davetlilere ikram  edildi. Servis edilen reçeteler büyük beğeni topladı. Dalımız hakkında ayrıntılı bir bilgilendirme yaptık.” dedi.

Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lideri Bedri Girit, “ABD pazarında bilinen levrek, çipura ve peynir çeşitleri ve Türkiye’nin son yıllarda ihracatta yıldız eserlerinden olan Türk somonunu sergiledik. 2023 yılında Türkiye’nin ABD’ye su eserleri ve hayvansal mamuller ihracatı yüzde 18’lik artışla 105 milyon dolardan 123 milyon dolara çıkmıştır.  Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği olarak bu ihracatın 79 milyon dolarlık büyük dilimini yaparak Türkiye’nin ABD’ye yaptığı su eserleri ve hayvansal mamuller ihracatının yüzde 64’ünü tek başımıza gerçekleştirdik. Su eserleri ve hayvansal mamuller dalı olarak ABD’ye ihracatımızı orta vadede 250 milyon dolara çıkarmak istiyoruz. İhraç ettiğimiz eserlerde balık 76 milyon dolarla açık orta önde yer alırken, süt eserleri ihracatımız 17 milyon dolar, natürel bal ihracatımız 12,5 milyon dolar ve yumurta ihracatımız 3 milyon dolar düzeyinde.” diye konuştu.

Fuarın birinci gününde @Turkish Coffee Lady ile stantlarda gerçekleştirilen Türk kahvesi tadım aktifliği eşliğinde ziyaretçilere Türk baklavası ve Türk lokumu ikram edildi. Stantta yer alan stant rafında Türk eserleri tanıtıldı. TGİ Magazin ve Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki birliklerin katalogları stantlarda sergilendi. Ulusal iştirak trend alanında dalların eserleri ile hazırlanan tarifler ziyaretçilere ikram edildi.

New York Summer Fancy Food Show Fuarı’na Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Muhammet Öztürk, Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Bedri Girit, Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lider Yardımcısı Melih İşliel ve Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Kalpaklıoğlu’ndan oluşan bir heyet katıldı.    

Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, New York Ticaret Müşavirleri Filiz Köseyener, Bilgehan Ramazan Caner ve Osman Nuri Gökbulut fuar sırasında stantları ziyaret etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ