yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Türk göz doktorları cerrahide dünyaya örnek oluyor

Türk Oftalmoloji Derneği’nin Ankara Bilkent Şehir Hastanesi iş birliği ile gerçekleştirdiği 8’inci Canlı Cerrahi Sempozyumu kapsamında 4 gün boyunca 70 göz ameliyatı yapıldı.

Türk göz doktorları cerrahide dünyaya örnek oluyor

Sempozyumda göz doktorlarının yaptığı ameliyatlar canlı olarak yayınlandı ve  ulusal ve memleketler arası alandan yaklaşık 1400  göz doktoru tarafından izlendi. Ameliyatlarda  göz doktoru ve sıhhat işçisi olmak üzere toplam 250 kişi vazife alarak 70 hastanın göz sıhhatine kavuşmasını sağladı. 

Türkiye’deki göz tabiplerini temsil eden tek dernek olan Türk Oftalmoloji Derneği, ülkemizdeki göz tabiplerinin mesleksel gelişimlerini sağlamak maksadıyla dünya standartları kalitesinde aktiflik ve eğitim tertipleri düzenlemeyi sürdürüyor. Canlı Cerrahi Sempozyumu, Türk Oftalmoloji Derneği’nin her yıl düzenlediği Ulusal Kongre’den sonra en kıymetli ve en çok ilgi gören toplantısı haline geldi. Göz tabiplerinin bilgi birikimi ve deneyimlerini paylaşmalarına imkan tanıyan sempozyum kapsamında 06 -09 Haziran tarihleri arasında T.C. Sıhhat Bakanlığı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi iş birliği ile farklı bahislerde 70 ameliyat yapıldı ve ameliyatlar canlı yayınla yüksek çözünürlüklü olarak Bilkent Otel ve Kongre Merkezi’nde katılımcılar ve çevrimiçi olarak yurtdışından katılan göz doktorları tarafından izlendi.

Eğitim her koşulda sürmeli

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Lideri Prof. Dr. Huban Atilla, “Bu yıl düzenlenen TOD 8’inci Canlı Cerrahi sempozyumu geçen yıl olduğu üzere yine T.C. Sıhhat Bakanlığı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde yapıldı.  Türk Oftalmoloji Derneği Şaşılık, Oküloplasti, Kornea ve Oküler Yüzey, Glokom, Katarakt ve Refraksiyon Cerrahisi ve Vitreoretinal Cerrahi ünitelerinin katkılarıyla düzenlenen canlı yayınlar ve tartışma oturumları  Bilkent Otel ve Kongre Merkezi’nde izlendi. Sanayi firmalarının düzenlediği sponsorlu canlı cerrahi seansları ve toplantıları sayesinde teknolojik gelişmeler, teknik ve teknolojik yenilikler, gelişmeler iştirakçilerle paylaşıldı.” dedi. 

4 günde 70 ameliyat yapıldı

Prof. Dr. Huban Atilla, sempozyuma 4 gün boyunca ülkemizden ve dünyanın dört bir yanından göz doktorlarının katıldığını belirterek şöyle devam etti. “Yurt içinden yaklaşık 900, yurtdışından  500’ün üzerinde yabancı göz doktoru tarafından takip edilen ameliyatlarda 250 sıhhat çalışanı vazife aldı. Bu Sempozyum öncesi ameliyatlarla ilgili planlamalarımız, hasta seçimlerimiz ve öteki hazırlıklarımız ağır bir halde devam ediyor.” 

Dünya kalitesinde sempozyum

Prof. Dr. Huban Atilla hem teknik özellikleri hem canlı yayın kalitesi hem de yapılan ameliyatların çeşitliliği ve zorluk derecesi üzere pek çok öne çıkan özellikleriyle dünya standartlarında bir Canlı Cerrahi Sempozyumu düzenlediklerini kelamlarına ekleyerek şöyle konuştu: “Hem yurtiçinden hem de yurtdışından her yıl daha fazla ilgi çeken TOD Canlı Cerrahi Sempozyumu için her etapta ağır emek harcayan Canlı Cerrahi tertip takımına, ünite liderleri ve üyelerimize, cerrahlarımıza, moderatör ve salon koordinatörlerimize, dayanaklarıyla canlı cerrahi sempozyumunun gerçekleşmesini sağlayan başta Bilkent Şehir Hastanesi idaresine ve çalışanlarına ve Prof. Dr. Özlem Evren Kemer olmak üzere iştirakleri ile sempozyumu onurlandıran TOD üyesi tüm göz tabibi meslektaşlarımın her birine teşekkür ediyorum.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim