yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Türk meyve sebze mamulleri sektörü Uzakdoğu’ya 500 milyon dolar ihracat hedefliyor

Türkiye’ye kazandırdıkları yıllık döviz fiyatı 6 milyar doları aşan taze meyve zerzevat ve meyve zerzevat mamulleri dallarının ihracatında Uzakdoğu pazarının hissesi ortalamanın üzerinde artıyor.

Türk meyve sebze mamulleri sektörü Uzakdoğu’ya 500 milyon dolar ihracat hedefliyor


Türkiye, 1 Ocak – 28 Mayıs 2024 devrinde meyve zerzevat mamulleri ihracatını yüzde 24’lük artışla 880 milyon dolardan 1 milyar 93 milyon dolara taşırken, Japonya, Avustralya, Çin, Güney Kore, Tayvan, Tayland üzere ülkelerin domine ettiği Asya Pasifik pazarında ihracatını yüzde 38,5 artırarak 56,5 milyon dolardan 78,5 milyon dolara yükseltti. 

Meyve zerzevat mamulleri ihracatında Türkiye’nin lideri olan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 28-30 Mayıs 2024 tarihleri ortasında Çin’in Şanghay kentinde, düzenlenen Sial 2024 Şanghay Fuarı’na katılarak, Türkiye’nin Çin’e meyve zerzevat mamulleri ihracatını daha da artırması için Uzakdoğu pazarındaki pazarlama faaliyetlerine yeni bir halka ekledi. 

Turşu ve sos kümelerine ağır ilgi vardı

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Sial 2024 Şanghay Fuarı’nda Türkiye’nin ihracatında dünya lideri olduğu turşular ve sos kümelerine ağır ilgi olduğunu kaydetti. 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin 2024 yılında 1 Ocak – 28 Mayıs tarihleri ortasında 417 milyon dolarlık meyve zerzevat mamulleri ihracatına imza attığını dillendiren Uçak, yıllık bazda meyve zerzevat mamulleri ihracatlarının 1 milyar 21 milyon dolara ulaştığını, Türkiye ihracatından yüzde 38 hisse aldıklarını lisana getirdi. 

UR-GE ve TURQUALITY Projesiyle Asya Pasifik pazarında 500 milyon dolar ihracata ulaşacaklar

Türkiye’nin yıllık 60 milyon tona ulaşan meyve zerzevat üretiminin yüzde 10’luk kısmını taze meyve zerzevat olarak ihraç ettiklerini ve yıllık 3,5 milyar dolar döviz getirisi sağladıklarını aktaran Uçak, “60 milyon tonluk rekoltenin daha katma pahalı hale gelmesi için dondurarak, kurutarak, konserve yaparak kıymetlendiriyoruz. Turşu, salça, meyve suyu, közlenmiş sebzeler, dondurulmuş sebzeler ve meyveler formunda işleyen dünyanın en çağdaş üretim tesislerine sahibiz. Amerika, İngiltere, AB ülkeleri, Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerinde gücümüzü artırmak için fuarlara katılıyoruz. İhracatçı firmalarımızın kümelenerek yetkinliklerini artırdıkları ve pazarlama yaptıkları Ticaret Bakanlığımızca desteklenen UR-GE Projelerine 41 firmamızın katılımıyla Turkish Fresh and Processed Fruits and Vegetables Cluster isimli dördüncü UR-GE Projemizi başlattık. Günümüzde yıllık 200 milyon dolar düzeyinde ihracat yaptığımız Asya Pasifik pazarında 500 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaşmayı hedefliyoruz” halinde konuştu. 

TURQUALITY Projesinde Çin gaye pazar olacak

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin koordinatörlüğünü üstlendiği, Uludağ Meyve Sebze Mamülleri İhracatçıları Birliği ve İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin paydaş olduğu “The Symphony of The Taste From Anatolia Turquality Projesi”ne 2024 yılında başlayacakları bilgisini veren Uçak kelamlarını şöyle tamamladı; “Ticaret Bakanlığı’mızın onaya sunulan proje, onay sürecinin akabinde start alacak. Meyve zerzevat mamulleri kesiminde, Türk besin eserlerinin global mutfaklarda eşsiz bir tat sunma potansiyeline sahip olduğunu bu proje ile tüm dünyaya göstermek istiyoruz. “Proje ile global tatların tanım ve içeriklerinin Türk meyve zerzevat mamulleri kullanımına imkan tanıdığı İngiltere ve Çin’de anlatılacak. Dünya genelinde sağlıklı beslenme eğiliminin yükseldiği bir periyotta, bilhassa Akdeniz usulü beslenmenin Anadolu’nun güçlü kültüründen beslendiğini vurgulayacağız. Projenin temel gayesi, Türk menşeli meyve zerzevat mamullerinin marka pahasını güçlendirmek ve Türk besin eserlerini Birleşik Krallık ve Çin Halk Cumhuriyeti pazarında daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlamak olacak. Bu bağlamda, besin bölümü profesyonelleri ve kesimin çatı örgütleriyle kurulacak iş birlikleriyle marka gücünü artırmayı amaçlıyoruz. Öte yandan, Türk eserlerinin yalnızca rekabetçi fiyat avantajı değil, tıpkı vakitte üstün kalitesi ile öne çıkmasını sağlayarak, ihracatının artırılmasını hedefliyoruz.”

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Asya Pasifik pazarında yaş meyve zerzevat ve meyve zerzevat mamulleri ihracatını artırmak için geçtiğimiz Nisan ayında Singapur FHA Food and Beverage Fuarı’nda yerini almıştı. 

Türkiye Ulusal iştirak tertibi İstanbul Ticaret Odasınca düzenlenen Sial 2024 Şanghay Fuarı’na başta Çin, Tayvan, Hong Kong, Vietnam, Güney Kore üzere ülkelerden ağır bir iştirak oldu. Fuara toplamda 6.500’ün üzerinde firma, 250 binin üzerinde profesyonel katıldı. Türkiye’den ise fuara 57 Türk firması Türkiye Ulusal İştirak Tertibiyle yerini aldı. 

EYMSİB adına Yönetim Kurulu Lider Yardımcısı Murat Ödül, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Kırıcı ve Tolga Selim Kağan Sial 2024 Şanghay Fuarı’na iştirak sağladı. Şanghay Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, Ticaret Ataşeleri Tuğçe Terzi Parlak, Kadriye Yaprak Taşar ve İstanbul Ticaret Odası Lider Yardımcısı Ahmet Özer standı ziyaret etti.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin Asya Pasifik Bölgesi’nde 2024 yılında katılacağı üçüncü fuar ise; 11-14 Haziran 2024 tarihlerinde Güney Kore’de düzenlenecek olan Seoul Food & Hotel Fuarı olacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim