yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Türkiye Bisiklet Federasyonu Tüm Türkiye’yi 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nü Kutlamaya Davet Ediyor

Türkiye Bisiklet Federasyonu 81 vilayette İl Temsilcilikleri ile spor, ulaşım, sıhhat, etraf ve İklim başlıklarında “Dünya Bisiklet Günü” başlığı altında bisikleti teşvik etmeye yönelik bisiklet sürüş aktiflikleri ile kutlamaya hazırlanıyor.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Tüm Türkiye’yi 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nü Kutlamaya Davet Ediyor


Federasyon ayrıyeten Ankaralıları 3 Haziran 2024, Pazartesi günü Ankara Ulusal Botanik Bahçesi’nde saat 11.00’de gerçekleştirilecek “Dünya Bisiklet Günü” aktifliklerine davet ediyor.

Dünya Bisiklet Günü, bisikletin kolay, uygun fiyatlı, pak ve etrafa uygun, sürdürülebilir bir ulaşım aracı olarak yararlarına dikkat çekmek gayesiyle her yıl 3 Haziran’da kutlanıyor. Bisiklet kullanımı, daha pak hava ve daha az trafik yoğunluğuna katkı sağlıyor. Beraberinde getirdiği sıhhat kazanımları ile sıhhat harcamalarını azaltıyor.

Ekonomik büyümeyi teşvik eden, eşitsizlikleri azaltan ve iklim değişikliğiyle çabayı güçlendiren sürdürülebilir bir ulaşım sistemi olan bisiklet Sürdürülebilir Kalkınma Gayelerine ulaşmada kritik ehemmiyete sahip. 15 Mart 2018’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, bisiklet kullanımının toplu taşıma sistemlerine entegrasyonuna ait bir kararı kabul etmiş ve bisikletin sürdürülebilir tüketim ve üretimi teşvik eden olumlu bir ileti taşıdığı, iklim üzerinde olumlu tesiri olduğu vurgulanmıştır. 

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından belirlenen “Yaşanabilir bir dünya için, bisikleti seçin” sloganıyla bisikletin yalnızca bir spor aracı olmanın ötesinde, sıhhat, ulaşım ve etraf müdafaa ve iklim değişikliği ile çaba alanlarında değerli yararlar sağladığına da dikkat çekiliyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki etkinliklerle, bisiklet kullanımının teşvik edilmesi ve sürdürülebilir kalkınma gayelerine katkı sağlanması hedefleniyor.

Ankara’da Ulusal Botanik Bahçesi’nde 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Aktifliği saat 11.00’de başlayacak

Birleşmiş Milletler nezdinde 3 Haziran’ın Dünya Bisiklet Günü olarak kutlanmasını teklif eden ülke olan Türkmenistan Büyükelçiliği ve Türkiye Bisiklet Federasyonu uyumunda düzenlenecek olan Tarım ve Orman Bakanlığı Türkiye Milli Botanik Bahçesi Müdürlüğü’nün konut sahipliği yapacağı “Dünya Bisiklet Günü” aktifliği, bisikletin sıhhat kazanımlarına ait projeleri ile Sıhhat Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğü ve trafikte inançlı bisiklet projeleri ile Jandarma Genel Komutanlığı tarafından destekleniyor. 

Dünya Bisiklet Günü ile ilgili kanılarını söz eden ve herkese davet yapan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu“Yaşanabilir bir dünya için, bisikleti seçin diyerek, 7’den 70’e herkesi spor, sıhhat ve ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmaya, sürdürülebilir etraf ve iklim amacına katkı vermeye davet ediyoruz. Türkiye Bisiklet Federasyonu olarak Gençlik ve Spor, Sıhhat, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Tarım ve Orman Bakanlıklarımızın takviyeleriyle, mahallî yönetimlerimizle birlikte ülkemizde bisiklet kullanımını artırma konusunda çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü aktiflikleri kapsamında Türkiye Bisiklet Federasyonu herkesi bisiklet kullanmaya teşvik ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim