yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Türkiye, Çin pazarında avantajlı

Çin’in Şanghay kentinde 05-10 Kasım 2024 tarihleri ortasında düzenlenecek olan “Çin Memleketler arası İthalat Fuarı 2024” Türkiye ulusal iştirak tertibi bu sene 6. Kere Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) organizatörlüğünde gerçekleştirilecek.

Türkiye, Çin pazarında avantajlı


Çin Memleketler arası İthalat Fuarı 2024 (CIIE) Fuarı’nın Tanıtım Toplantısı Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve Ege İhracatçı Birlikleri Sürdürülebilirlik ve Organik Eserler Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz’ın iştirakiyle gerçekleştirildi.

Bu teşebbüsün bir kesimi olmaktan gurur duyuyoruz

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Çin Devlet Lideri Xİ Jinping 2017 mayıs ayında gerçekleşen “Kuşak ve Yol Forumu”nda    Çin’in dışa açılma siyasetlerinin ve uluslararası iş birliği niyetinin bir modülü olarak, global ticareti teşvik etmek ve ithalatı artırmak maksadıyla 2018 yılından itibaren bu fuarın düzenleneceği açıkladı. Düzenlendiği tarihten itibaren de Çin Devlet Başkanı Xİ Jinping’in de şahsen ehemmiyet verdiği Çin’in en değerli itibar fuarı pozisyonunda. CIIE Fuarının, dünyanın en değerli fuar tertiplerinden biri olduğunun farkındayız ve bu teşebbüsün bir kesimi olmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye, Çinliler ile Türkler ortasında derin bir dostluk kurulmasını sağlayan ve iki taraf ortasında hem ekonomik hem de ticari iş birliği kapsamında çok yüksek seviyede potansiyele sahip “Kuşak ve Yol” inşasının ortaklaşa yapılması sürecine katılan dünyadaki birinci ülkelerden biridir.” dedi.  

41,6 milyar dolarlık ticaret açığını kapatmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz

Başkan Eskinazi, “Fuarda sergilenen tüm eserlerin yüzde 100 ithal olması kuralı bulunuyor, bu da onu dünyada eşsiz kılıyor. Fuara geniş bir eser yelpazesi dahil ediliyor: tüketim malları, otomotiv, ekipman, medikal aygıtlar ve sıhhat eserleri, tarım eserleri, hizmet ticareti üzere. 2023 yılında Çin’e ihracatımız 3,3 milyar dolar iken Çin’den ithalatımız ise 44,9 milyar dolara ulaşarak yaklaşık 41,6 milyar dolarlık ticaret açığı oluştu. Bu açığı kapatmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Çin Memleketler arası İthalat Fuarı’nın ülkemiz lehine bu açığı kapatmaya yardımcı olacağını umuyoruz. Çin’e ihracatımızı artırmak için, Çin pazarını daha uygun tanımamız ve stratejik olarak yaklaşmamız gerektiğinin farkındayız. Bu nedenle, EİB olarak 2019’dan beri bu pazarı anlamak ve ihracatçılarımıza anlatmak için çaba veriyoruz.” diye konuştu.

Çin’in “416 milyar dolarlık” ithal ettiği eserlerde fiyat avantajına sahibiz

Jak Eskinazi, “Çin’e ihraç edilecek eserlerle ilgili GTIP bazında çalışmalar yapılması, kamu ve özel bölüm iş birliğinde katma bedeli yüksek eserlerin Çin’e ihracatına yönelik çalışmalar yapacak platformların oluşturulmasını önemsiyor, tanıtımlarımızı bu doğrultuda şekillendirmeye uğraş ediyoruz. Pekin Büyükelçiliğimiz Ticaret Müşavirliğimizce yapılan bir çalışmaya nazaran, Çin’in 2023 yılında ithal ettiği eserlerin altılı GTIP bazındaki ünite fiyatı, ülkemizin genel ihraç ünite fiyatları ile mukayese edildiğinde Çin’in toplam ithalatının % 27’sine tekabül eden 1.781 tarife satırından oluşan toplam “416 milyar dolarlık” bir pazarda ihraç eserlerimizin Çin pazarında kayda paha fiyat avantajına sahip olduğu görülmektedir. Çin’de değişen, batı gibisi tüketici tercihlerinin farkındayız. Sağlıklı, kaliteli Türk eserlerimizi besinden kozmetiğe, dokumadan mermere bu pazarda tanıtmak ve ihracatımızı artırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Firmalarımızın kıymetli iştirakleri ile Türk eserlerimizi Çinli dostlarımıza tanıtmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Türk firmalarının Çin pazarını deneyimlemesine ve iş birliği imkanlarını yakalamasına öncülük etmekten büyük memnunluk duyuyoruz

Ege İhracatçı Birlikleri Organik Eserler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, “Çin Memleketler arası İthalat Fuarı, dünyanın her yerindeki firmalara eser ve hizmetlerini sergilemeleri için eşsiz bir imkân sağlıyor. Bu itibarlı aktifliğe geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere bu sene de katılacak olmaktan ötürü büyük heyecan duyuyoruz ve getireceği fırsatları geçmiş yıllarda olduğu üzere bu sene de sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu fuara katılmak sırf eserlerimizi tanıtmamıza değil, tıpkı vakitte Çin ile dostluk ve iş birliği bağlarımızı güçlendirmemize de imkan tanıyor. 2019 yılından beri fuarın Türkiye ulusal iştirak tertibini yürütmekteyiz. Çin’in en itibarlı fuarı olan Çin Memleketler arası İthalat Fuarının bir modülü olmaktan da son derece gurur duyuyoruz.” dedi.

Katılımcı firmalarımızdan verimli iş birlikleri yaptıkları geri dönüşlerini aldık

Başkan Işık, “Çin pazarını çok önemsiyoruz ve bu pazarın değerini her fırsatta üyelerimize anlatmaya uğraş ediyoruz. Bu fuar sayesinde firmalarımızın Çin pazarını deneyimlemesine ve iş birliği imkanlarını yakalamasına öncülük etmiş olmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Geçen sene bu fuara 336 m2’lik bir alanda toplam 15 firmamızın iştirakiyle deneyim ettik. 2020, 2021 ve 2022 yıllarında pandemi sebebi ile fiziki iştirak sağlanamayan fuarın, pandemi sonrası büyük bir ziyaretçi akınına uğradığını gözlemledik. Geçmiş yıl iştirakçi firmalarımızdan, fuar ziyaretçilerinin nitelik olarak değerlendirildiğinde büyük bir kısmının karar verici konumlarda bulundukları, verimli iş birlikleri ile ayrıldıkları geri dönüşlerini aldık. Geçtiğimiz yıllarda EİB olarak üzerine basarak CIIE fuarı ile eş vakitli birçok sektörel fuarın yapılmasının CIIE fuarına iştiraki düşürdüğünü lisana getirmiştik.  Bu sene gördük ki geçtiğimiz yıllarda CIIE ile eş vakitli düzenlenen fuarların tarihlerinde düzenlemeye gidilmiş. Bunun, bu sene fuara Türk firmalarımızca fuara olan iştiraki artıracağını umuyoruz.” diye konuştu.

Türkiye global organik trendine muvaffakiyetle karşılık veriyor

Türkiye’nin güçlü ve çeşitli ziraî eserleriyle her vakit global tarım pazarında kıymetli bir oyuncu olduğuna değinen Mehmet Ali Işık kelamlarına şöyle devam etti:

“Başta Ege Bölgesi olmak üzere ülkemizin verimli toprakları, dünyanın en kaliteli tarım eserlerinin ana vatanı pozisyonundadır. Akdeniz ikliminin karar sürdüğü Ege Bölgesi, bilhassa çeşitli meyve, zerzevat ve kuruyemişlerin üretim ve ihracatında öne çıkıyor. Örneğin zeytinlerimiz, incirlerimiz, üzümlerimiz ve balığımızın yalnızca Türk mutfağının ayrılmaz bir kesimi olmakla kalmıyor, tıpkı vakitte milletlerarası pazarlarda da epey ilgi görüyor. Son yıllarda organik eserlere yönelik global talep giderek artıyor ve Türkiye bu trende büyük bir heyecan ve özveriyle karşılık veriyor. Türkiye’de organik tarım, 2002 yılında 57.000 hektar olan üretim alanının bugün 500.000 hektarın üzerine çıkmasıyla değerli bir büyüme kaydetti.”

 

Çin’in sağlıklı besin eserleri talebini organik tarım ile karşılamak istiyoruz

 

Başkan Işık, “Bu dikkate kıymet artış, sürdürülebilir tarıma olan bağlılığımızın ve dünya çapında sıhhat şuuruna sahip tüketicilerin gereksinimlerini karşılama yeteneğimizin altını çiziyor. Çin’in son yıllarda giderek artan sağlıklı ve kaliteli besin eserleri talebini, yüksek kaliteli organik tarım eserlerimizle karşılamak istiyoruz. Geçen yıl fuarda Türk zeytinyağımızın, Türk kuru incirimizin, kuru üzümümüzün ve kuru kayısımızın, Türk şaraplarımızın gördüğü büyük ilgiden çok memnuniyet duyduk, bu yıl da ülkemiz ve bölgemiz eserlerini Çinli dostlarımıza tattırmak ve sağlıklı kaliteli Türk eserlerimizi tanıtmak için CIIE fuarında buluşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu sene yüksek bir iştirakle Çin’e Türkiye çıkarması yapmak dileğindeyiz.  Kasım ayında Şanghay’a tüm firmalarımızı bekliyoruz.” dedi.

Çin’den ülkemize büyük bir ilgi var, daima heyetler geliyor

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, “Dünya ticareti geçen sene 32 trilyon dolara ulaştı. Çin’in dünya ticaretindeki hissesi ise 5 trilyon dolar. Türkiye’nin bir yıllık ticaretini Çin neredeyse bir ayda gerçekleştiriyor. Çin’de 1,5 milyar kişi yaşıyor. 1,5 milyarlık nüfusun yüzde 30’u orta sınıf ve üstü gelir kümesini oluşturuyor. Bu sayının yüzde 10’u yani 100 milyon kişi Avrupa standartlarında yaşıyor. 70-80 bin dolarlık kişi başına gelir kelam konusu. Bu büyüklükteki pazara her şeyi satabiliriz. Çin Türk ihracatçılar için çok değerli bir fırsat. Son devirde Çin’den ülkemize büyük bir ilgi var, daima heyetler geliyor. Bu ayın 25-26’sı tarihlerinde Çin Sincan Urumçi’de fuara katılacağız. Çin Milletlerarası İthalat Fuarı 2024 (CIIE) Fuarı kendi internet sitesinde “Türk ihracatçıları bekliyoruz” diye paylaşım yaptı. Bu müspet ortamı avantajlı olarak kullanmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim