yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

“Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi Projesi” Paneli Konya Büyükşehir’in Ev Sahipliğinde Yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi” projesi kapsamında panel düzenlendi.

“Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi Projesi” Paneli Konya Büyükşehir’in Ev Sahipliğinde Yapıldı


Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi” projesi kapsamında panel düzenlendi. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, projenin Konya’nın tarihine ve kültürüne ışık tutacağını belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte Türkiye’nin en kıymetli tarihi miraslarından biri olan Selçuklu Hanedanı’nın son istirahatgahı Konya Hanedan Türbesi’ndeki naaşların tanzimi projesi ile eşsiz bir çalışmayı hayata geçirdik. Bu çalışma sonucunda Sultanlarımızı çok daha uygun tanıyoruz” dedi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Az Alparslan, “Tarihimize ve ecdadımıza hürmet konusunda çok kıymetli bilimsel bir projeyi dayanak veren kurumlarımızla birlikte 6 yıla yakın bir müddettir gerçekleştirdik” diye konuştu.


Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi Projesi” kapsamında panel düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanat’ta düzenlenen programda konuşan Konya Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Fayda, emeği geçen tüm kurum ve kuruşlara teşekkür etti. Daha sonra Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi İsimli Tıp Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Şerafettin Demirci tarafından projenin isimli tıp açısından değerinin anlatıldığı bir konuşma gerçekleştirildi.

“KONYA’MIZ GEÇMİŞİNE UYGUN ZENGİNLİĞİYLE BU TIP ÇALIŞMALARI HAK EDİYOR”

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Güçlü, büyüklüğüyle ve geçmişine uygun zenginliğiyle Konya’nın, bu çeşit çalışmaları hak ettiğini tabir ederek, “İnanıyorum ki bu çalışma, öyküsüyle bile ülkemizde ve dünyada referans olabilecek eserler konusunda örnek teşkil edecektir” sözlerini kullandı.

“BİZİM İÇİN GURUR VESİLESİ OLDU”

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, projeye her türlü ilmi dayanağı sağladıklarını lisana getirerek, “Bu projeyle Anadolu’yu bize vatan yapan Selçuklu Sultanlarının yıllardır süren tahribatlar sonucunda dağıtılan cesetleri tekrar toparlanmış, tekvin edilerek ruhlarının rahat uyuması sağlanmıştır. Bu, bizim için gurur vesilesi olmuştur.” diye konuştu.

“KÜLTÜREL BELLEĞİ İHMAL ETMEMEK LAZIM”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Lider Başdanışmanı Ruhi Ersoy, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin programı yakından takip ettiğini vurgulayarak, “Bu sıkıntı elbette ki bizim ecdada vefamız, borcumuz. Ama tıpkı vakitte bunu geleceğe taşıma konusunda, geleceği oluşturan gençliğin sırtını yaslayacağı, ulusal kimliğini inşa etme sürecinde hafıza yerlerini, kültürel belleği ihmal etmemek lazım. O açıdan bu hususa bütüncül olarak bakan ve her evresinde emek verenlere sonsuz teşekkür ediyoruz” açıklamalarını yaptı.

“KONYA’NIN TARİHİNE VE KÜLTÜRÜNE IŞIK TUTACAK”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay ise, pojenin Konya’nın tarihine ve kültürüne ışık tutacağını belirterek, “2017’de başlayan ve 6 basamakta tamamlanan proje sonucu, tarihimizde yesyeni bir sayfayı aralıyor olmanın heyecanını sizlerle paylaşmaktan memnunluk duyuyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte Türkiye’nin en bedelli tarihi miraslarından biri olan Selçuklu Hanedanı’nın son istirahatgahı Konya Hanedan Türbesi’ndeki naaşların tanzimi projesi ile eşsiz bir çalışmayı hayata geçirdik” dedi.

Yapılan çalışmaların iki kıymetli sonucu olduğuna dikkati çeken Lider Altay, “Birincisi, Sultanlarımızın kemiklerinin ayrıştırılarak tekrar olması gerektiği üzere toprağa veriliyor olması. İkincisi ise elde edilen bilgilerle tarihe ışık tutulacak olması. Naaşların günümüz teknolojisiyle tanzim edilmesiyle artık elimizde eskisinden daha çok bilgi oluştu. Bu çalışma sonucunda Sultanlarımızı çok daha yeterli tanıyoruz. Başka taraftan elde edilen bilgiler bilimsel süzgeçlerden geçirildikten sonra somut görsellere dönüştürüldü” tabirlerine yer verdi.

“BU BİRİKİMLERİMİZİ YARINLARA TAŞIYARAK SULTANLARIMIZA LAYIK BİR İŞİ TAMAMLAMIŞ OLACAĞIZ”

Konya Sultanlar Türbesinde bir ortada metfun 12 Selçuklu Sultanının daha düzgün tanınması gayesiyle, vefatlarından yaklaşık 8 asır sonra, bilimsel çalışmalarla yüz ve vücut gerçekliklerine uygun olarak silikon heykellerinin oluşturulduğunu da anımsatan Lider Altay şöyle devam etti: “Dünya üzerinde eşi olmayan bu çalışma sonucunda, kentimize kazandırdığımız kıymetli yapıtlardan biri olan Darü’l Mülk Stant Sarayı’mızda Sultanlarımızın birebir gerçekliğe sahip bu silikon heykelleri sergileyeme başladık. İnşallah bu çalışmalarımız sonucuna kadim tarihimizi en hoş halde yeni kuşaklarımıza aktaracak ve bu birikimlerimizi yarınlara taşıyarak sultanlarımıza layık bir işi tamamlamış olacağız. Bu kıymetli çalışmaya takviyelerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımıza ayrıyeten bugün bizi yalnız bırakmayan pahalı Bakan Yardımcımız Sayın Az Alparslan’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kıymetli bilim beşerlerine gösterdikleri uğraşlı çalışmadan ötürü tüm Konyalılar ismine şükranlarımı sunuyorum.”

“TÜRK-İSLAM MEDENİYETİNİN ANLAŞIŞMASI İSTİKAMETİNDE ÇOK KIYMETLİ BİR ÇALIŞMAYI MÜŞAHADE EDİYORUZ”

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Selçuklu Medeniyeti’nin, Türk-İslam Medeniyeti’nin anlaşılması, gelecek kuşaklara aktarılması tarafında çok değerli, derinlikli bir çalışmayı daima bir arada müşahade ediyoruz. Bu bahiste projenin başlangıcından şimdiye kadar devlet yetkililerimiz, mahalli yönetimlerimiz ve akademik çevrelerin iş birliğiyle bu hoş çalışmayı ortaya koymuş oldular. Herkese teşekkür ediyorum. Kentimizde bilhassa medeniyet kıymetlerimizin gelecek jenerasyonlara aktarılması istikametinde sahiden çok kıymetli bir dayanışma var. Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere Konya’daki istekli irfan sahibi insanlarımıza da teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı. 

“HERKESİN KATKISIYLA ÇOK DEĞERLİ BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Az Alparslan da Anadolu’nun birinci başşehri olan Konya’da Türkiye Selçuklu Hanedanlarının tekrar naaşlarının tanzimi projesiyle bu çalışmaları kıymetlendirmek için bir ortaya geldiklerini belirtti.

Bakan Yardımcısı Alpraslan konuşmasında şu tabirlere yer verdi: “Tarihimize, ecdadımıza hürmet konusunda çok değerli bilimsel bir projeyi burada çok iştirakçi, çok taraflı Türkiye Devletinin ve Türk Milletinin bir bileşimi olarak 6 yıla yakın bir müddettir gerçekleştirdik. Alışılmış bu çalışma başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Liderimiz Devlet Bahçeli olmak üzere tüm devlet katında takip edildi. An be an izlendi ve kıymetli bir bilimsel çalışmaya, tarihi çalışmaya imza atılmış oldu. Bu vesileyle ben projeyi destekleyen, projede şahsen yer alan, emeği geçen herkese şükranlarımı sunmak istiyorum. Çok özel bir çalışmaya imza atılmış oldu. Büyükşehir Belediye Liderimizin da söz ettiği üzere inşallah Konya’daki müzede bunun standını, müzesini de açmış olduk ancak başta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olmak üzere Türkiye’nin çok değerli alanların da stantların açılımlarını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Bunu yakinen tüm vatandaşlarımıza, tüm milletimize göstereceğiz inşallah.”

Konuşmaların akabinde “Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi Projesi”nin değerlendirilip sonuçlarının paylaşıldığı panel gerçekleştirildi. Mevlana Müzesi Müdürü Dr. Naci Bakırcı’nın oturum başkanlığını yaptığı panele; SÜ Selçuklu Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen, Ankara Üniversitesi İsimli Tıp Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Bilge, Arkeolog Dr. Emel Akpolat, Gazi Üniversitesi Hoş Sanatlar Eğitim Kısmı Heykel Ana Sanat Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mutluhan Taş katıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ