yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin 24. Olağan Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi TSPB’de Pamir Karagöz dönemi…

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) 24. Olağan Genel Heyet toplantısı, dal temsilcilerinin ağır iştiraki ile İstanbul’da gerçekleştirildi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin 24. Olağan Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi TSPB’de Pamir Karagöz dönemi…


 TSPB’nin Olağan Genel Konsey toplantısına Sermaye Piyasası Kurulu Lider Yardımcısı, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu genel müdürlerinin yanı sıra Türkiye Sermaye Piyasaları Yönetim Kurulu ve TSPB üyeleri katıldı. 

Seçimli olan TSPB 24. Olağan Genel Konsey Toplantısı sonrasında gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında QNB Finans Yatırım Menkul Bedeller Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Pamir Karagöz TSPB tarihinde ilk kadın başkanı olarak seçildi. TSPB’nin yeni dönem Yönetim Kurulu Lideri Karagöz, “Finans dalının en kapsayıcı meslek örgütü olan TSPB olarak dalımıza güçlü katma kıymet sağlayan etkinliklerimizi artırarak sürdüreceğiz” dedi.  

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin 24. Olağan Genel Konsey toplantısı, 28 Mayıs 2024 tarihinde, Wyndham Grand Levent’te gerçekleştirildi. TSPB Olağan Genel Konsey toplantısı TSPB Yönetim Kurulu Lideri İbrahim Öztop’un açılış konuşmasıyla ile başladı. TSPB’nin 24. Olağan Genel Şura toplantısı açılışında konuşan İbrahim Öztop, başkanlık periyodunu ve 2023 yılında sermaye piyasalarında yaşanan gelişmeleri kıymetlendirdi. Açılış konuşmalarının arkasında gündem hususlarının görüşüldüğü Genel Konsey, TSPB yönetim ve denetim kurulu üyelerinin seçimlerinin gerçekleştirilmesiyle tamamlandı. 

TSPB’de birinci bayan lider dönemi

Seçimlerin akabinde yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında, TSPB tarihinde birinci kere, bir bayan lider olarak seçildi. 2021 yılından bu yana Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği İdare Şurası Başkanlığını yürüten İbrahim Öztop, QNB Finans Yatırım Menkul Pahalar Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Pamir Karagöz’e yeni devir idare bayrağını teslim etti. Pamir Karagöz, İbrahim Öztop ve idare heyetinde hizmet eden tüm takıma kıymetli çalışmaları ve bölüme sağladığı katkıları için teşekkür etti. Pamir Karagöz şunları söyledi: “Sürdürülebilir ve güçlü Sermaye Piyasaları için finans kurumlarımızın ve halka açık şirketlerimizin idare şuralarında bayan temsilinin artması gerekliliğine inanıyorum. Birliğimizin ilk kadın yönetim kurulu lideri olmaktan gurur duyuyor ve şirketlerimize örnek teşkil etmesini diliyorum.”

“2023 hem arz, hem talep tarafından rekorların kırıldığı bir yıl oldu”

İbrahim Öztop, “Yüzyılın felaketi olarak nitelenen sarsıntının yanı sıra global finansal şartlar ve jeopolitik risklerin de tesiriyle yaşadığımız zorluklara karşın 2023, sermaye piyasalarımız açısından, son yıllarda yakaladığımız ivmeyi güçlü bir biçimde devam ettirdiğimiz başarılı bir yıl oldu” dedi.  2023’ün gerek arz gerekse talep tarafında artan ilgiyle rekorların kırıldığı bir yıl olduğunu söyleyen Öztop, sermaye piyasası bilgilerine yönelik çeşitli bilgiler paylaştı. Öztop şunları söyledi: “2019 yılı sonunda 1.2 milyon olan hisse senedi bakiyeli yatırımcı sayısı, bugün itibariyle 8.5 milyonu aştı. Yatırımcı sayısı ve Borsa İstanbul’da süreç gören hisse senetlerindeki artışa paralel yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları, 2024 yılı Nisan ayı sonunda 3.5 trilyon lirayı aştı. Nisan ayı itibariyle yerli kişisel hisse senedi yatırımcılarının yüzde 41’i (3,3 milyon kişi) 34 yaş altındaki gençlerden oluşuyor. Ayrıyeten, 2023 yılı sonunda yerli ferdî hisse senedi yatırımcıları içerisinde bayanların hissesi son bir yılda 9 puan artarak yüzde 36’ya çıktı. Sermaye piyasamıza katılan yatırımcıların değerli bir kısmının gençlerden ve bayanlardan oluşması, dalımızın geleceği açısından bize büyük umutlar veriyor. Hisse piyasası araçlarının yanında, yatırım fonları ve özel kesim borçlanma araçları üzere saklaması kayden yapılan tüm eserler dâhil ediğinde toplam bakiyeli yatırımcı sayımız ise 11 milyonu aştı. Portföy idare şirketleri tarafından yönetilen portföy büyüklüğü 2019 sonunda 300 milyar TL’nin altında iken, bu yıl Mart ayı sonunda 4 trilyon TL’yi aştı.” 

2021’den bu yana 163 şirkete yaklaşık 160 milyar TL’lik kaynak 

Öztop, 2021 yılında 52, 2022 yılında 40, 2023 yılında ise 54 şirketin halka arzının gerçekleştiğini söz etti. Öztop, “Son yıllarda halka arzlarda sağlanan ivme bu yıl da güçlü bir formda devam ediyor. Yılbaşından bugüne kadar 17 şirketin halka arzı gerçekleşti. Bu şirketler sermaye piyasalarından 40 milyar TL’ye yakın kaynak sağladı. 2021 yılından bugüne kadar olan devirde halka arzı gerçekleşen 163 şirkete, sermaye piyasalarımızdan yaklaşık 160 milyar TL kaynak sağlandı” diye konuştu. TSPB Yönetim Kurulu Başkanlığı bayrağını Pamir Karagöz’e teslim eden Öztop, “Birliğimizin ve kesimimizin gelişmesine değerli katkı ve takviye sağlayan birlikte çalıştığımız yönetim kurulu, denetleme heyeti, disiplin komitesi ve meslek komiteleri üyelerimize ve özverili çalışmalarıyla tüm Birlik çalışanımıza sundukları pahalı katkıları ve emekleri için teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Yeni idarenin Birliğimiz için iyi olmasını diler, tüm takıma muvaffakiyetler dilerim” dedi.

TSPB Yönetim Kurulu Lideri Pamir Karagöz oldu

Birlik Başkanlığı vazifesini İbrahim Öztop’tan devralan Pamir Karagöz, İbrahim Öztop ve idare, kontrol konseyine TSPB ve dala yönelik kıymetli katkıları ve çalışmaları için teşekkür etti.  Karagöz, son yıllarda sermaye piyasalarına gerek arz gerekse talep tarafında güçlü bir ilgi olduğunu hatırlatarak, sermaye piyasalarının yatırımcılara, şirketlere ve ülkemiz iktisadına daha fazla katma paha yaratması için önümüzdeki devir yerli yatırımcıların yanı sıra yabancı yatırımcıların da piyasalarımıza olan ilgisini artırmanın değerine dikkat çekti. Karagöz, “Finans bölümünün en kapsayıcı meslek örgütü olan TSPB olarak dalımıza güçlü katma kıymet sağlayan etkinliklerimizi artırarak sürdüreceğiz. ‘Yatırımcının korunması ve bilgilendirilmesi’ evvelki devirde olduğu üzere yeni devirde de odak noktamız olacak. Finansal okuryazarlığını ve sermaye piyasaları okuryazarlığını başta yatırımcılarımız olmak üzere toplumumuzun geneline yaymak, sermaye piyasalarımızın büyümesi ve derinleşmesini sağlamak, yatırım ekosistemimizi güçlendirmek için faaliyetlerimizi artırarak sürdüreceğiz. Türkiye sermaye piyasalarının bölgesel merkez olması maksadıyla yabancı yatırımcıların piyasalarımıza iştirakini artırmak için ağır uğraş içerisinde olacağız” dedi. 

Pamir Karagöz Kimdir?

Profesyonel iş hayatına Deloitte Türkiye’de denetçi olarak başlayan Pamir Karagöz, 1999-2008 yıllarını kapsayan periyotta Citibank Türkiye’de Bireysel Bankacılık, Strateji, Satış, Varlık Bankacılığı üzere çeşitli misyonlarda üst seviye yönetici olarak çalıştı. 2008 yılında Barclays Emerging Markets Dubai bölge ofisine Premier Bankacılık ve yatırım eserlerinden sorumlu üst seviye yönetici olarak atandı. Barclays’de sorumlu olduğu 14 ülkede yeni giriş stratejileri, eser geliştirme, müşteri paha idaresi ve stratejik kanal idaresi bahislerinde faaliyetlerde bulunan Pamir Karagöz, 2011-2012 yılları ortasında Mashreqbank’ın tekrar yapılandırma sürecinde varlık bankacılığı, yatırım, sigorta ve mortgage eserlerinin satış ve pazarlamasından sorumlu üst seviye yönetici olarak vazife yaptı. 2012-2015 yılları ortasında Deloitte Türkiye’de strateji, pazarlama ve iş geliştirmeden Sorumlu Yönetici olarak vazife alan Pamir Karagöz, 2015-2018 yıllarında QNB Finansinvest Perakende ve Varlık Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı vazifesini sürdürdü. Pamir Karagöz, Şubat 2018’den bu yana sürdürdüğü QNB Finansinvest Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanı sıra Mart 2024’te QNB kümesinin dijital varlık şirketi olan QNB Dijital Varlık A.Ş’nin Yönetim Kurulu Lideri olarak atandı. 

26 yıllık deneyime sahip

Bankacılık ve sermaye piyasalarında yurtiçi ve yurtdışında 26 yıllık deneyime sahip Karagöz, Türkiye, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Qatar, Hindistan, Endonezya, Mısır, Pakistan ve Afrika ülkelerinde strateji, satış, pazarlama, eser, kanal ve segment idaresine liderlik etmiştir. Barclays Gelişmekte olan Ülkeler Bölge ofisinde 14 ülkeden sorumlu olan Pamir Karagöz, 2018’den bu yana Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği İdare ve Kontrol Kurulu ve Kasım 2020’den bu yana Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu’nda Yönetim Kurulu üyesi olarak vazife yapıyor. Pamir Karagöz’ün, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden lisansı, University of Chicago Booth Business School’dan işletme yüksek lisans derecesi ve birebir vakitte Harvard Business School Liderlik Programı sertifikası bulunuyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim