yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Türkiye’de 1.445 Hasta Kalp Nakli Bekliyor

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD), Kalp Yetersizliği Farkındalık Haftası kapsamında bu değerli kronik sıhhat meselesine dikkat çekti. Türkiye’de yaklaşık 2 milyon 700 bin hasta kalp yetersizliği ile gayret ederken, hastaların yaş ortalamasının 68 olduğu görülüyor.

Türkiye’de 1.445 Hasta Kalp Nakli Bekliyor


Erkekler ise bayanlara nazaran daha erken yaşlarda kalp yetersizliğiyle karşı karşıya kalıyor. Erkeklerde sıklıkla kalp damar hastalıkları kalp yetersizliğine sebep olurken; bayanlarda hipertansiyon, tiroid hastalıkları ve obezite değerli bir faktör olarak öne çıkıyor.  

Kalp sıhhati alanında gerçekleştirdiği tesirli farkındalık çalışmalarıyla öne çıkan ve 60. yılını geride bırakan Türk Kardiyoloji Derneği (TKD), her yıl Mayıs ayının ikinci haftası düzenlenen Kalp Yetersizliği Farkındalık Haftası nedeniyle bu kıymetli kronik sıhhat sıkıntısına bir kere daha dikkati çekti.

Kalbin gereğince kan pompalayamaması durumunu tabir eden kalp yetersizliği, kalp kaslarının zayıflaması yahut sertleşmesi sonucunda ortaya çıkabiliyor. Yetersiz kan pompalanması, bedenin öbür organlarının gereğince oksijen ve besin hususu alamamasına neden oluyor. Bu da önemli sıhhat sıkıntılarına yol açabiliyor. Kalp yetersizliği, ömür kalitesini değerli ölçüde düşürebiliyor ve hatta ölümcül olabiliyor.

Dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen kalp yetersizliği, ülkemizde de değerli sıhhat sıkıntılarından biri olarak öne çıkıyor. Kalp yetersizliği, Türkiye’de vefat nedenleri ortasında üst sıralarda yer alıyor.  

ERKEKLER BAYANLARA NAZARAN DAHA FAZLA RİSK ALTINDA 

Birçok kalp yetersizliği hadisesinin erken teşhis edilebildiğine ve önleyici önlemler alınabilineceğine dikkat çeken TKD Kalp Yetersizliği Çalışma Kümesi Lideri Prof. Dr. Özlem Yıldırımtürk, “Türkiye, kalp yetersizliği üzere kardiyovasküler hastalıkların yüksek bir yükü altında. Gelişen teknoloji ve tıbbi ilerlemelere karşın, kalp yetersizliği hala kıymetli bir sıhhat sorunu. Bilhassa yaşlı nüfusta ve kronik hastalıklara sahip bireylerde kalp yetersizliğinin görülme riski artıyor. Yakın dönemde Sağlık Bakanlığı verilerinin değerlendirildiği 2016-2022 yılları arasını kapsayan çalışmada, kalp yetersizliğinin erişkin nüfusta görülme sıklığı %2.9 olarak belirtildi. Bu da yaklaşık 2 milyon 700 bin hastayı söz ediyor. Türkiye’deki kalp yetersizliği hastalarının yaş ortalaması 68 olurken, erkekler bayanlara nazaran daha erken yaşlarda kalp yetersizliğiyle karşı karşıya kalıyorlar. Erkeklerde sıklıkla kalp damar hastalıkları kalp yetersizliğine sebep olurken, bayanlarda hipertansiyon, tiroid hastalıkları ve obezite kalp yetersizliğine adeta davetiye çıkarıyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Özlem Yıldırımtürk, kalp yetersizliğiyle çabada en kıymetli adımlardan birinin toplumda farkındalık oluşturmak olduğunu vurgulayarak ekledi: “Toplumu kalp sıhhati konusunda bilinçlendirmek, risk faktörlerini tanıtmak ve en değerlisi sağlıklı ömür şekli alışkanlıklarını teşvik etmek, kalp yetersizliği hadiselerini azaltmada kilit rol oynuyor. Sıhhat kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve medyanın kalp yetersizliği farkındalığını artırmak için hayata geçirecekleri iş birlikleri bu noktada hayli değer taşıyor. Toplumda kalp sıhhatiyle ilgili eğitimlerin ve bilgilendirme programlarının da daha yaygın hale getirilmesi atılacak kritik adımlar ortasında yer alıyor. Okullarda ve işyerlerinde düzenlenen eğitimler, bireylerin kalp sıhhatine yönelik bilinçlenmesine yardımcı olabilir ve sağlıklı ömür alışkanlıklarının yaygınlaşmasına katkıda bulunabilir

Türkiye’de sıhhat sisteminin kalp yetersizliği ve öteki kardiyovasküler hastalıklarla çabada güçlendirilmesinin ehemmiyetini de vurgulayan Yıldırımtürk, “Sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve kalp sıhhatiyle ilgili hizmetlerin geliştirilmesi, kalp yetersizliği hadiselerinin idaresinde ve tedavisinde hayli kıymetli. Ayrıyeten, sıhhat işçisinin bu mevzuda sistemli olarak eğitilmesinin ve kalp yetersizliği konusunda uzmanlaşmış merkezlerin çoğalmasının da ülkemizde hadiselerin azalmasında tesirli olacağına inanıyorum. Türk Kardiyoloji Derneği olarak düzenlediğimiz eğitim programlarıyla ülkemizde kalp yetersizliği konusunda uzman kardiyologların sayısını artırmayı amaçlıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE 1.445 HASTA KALP NAKLİ BEKLİYOR 

Kalp yetersizliği, bayanlarda göğüs, erkeklerde prostat kanserinden daha ölümcül olarak biliniyor. Bununla birlikte, bu hastalıkla ilgili tedavi seçenekleri her geçen yıl artmaya devam ediyor. 

Bu tedaviler ile ilgili konuşan Yıldırımtürk “Hastalarımızın tedavi süreçlerini ömrü uzattığını bildiğimiz ilaçların yanı sıra, pil ve aygıt uygulamaları ile destekliyoruz. İlaç ve pil tedavileriyle kâfi yarar sağlayamadığımız hastalarımızda ise, yapay kalp aygıtlarını yahut kalp nakli seçeneklerini de kesinlikle kıymetlendiriyoruz. Şu anda tüm Türkiye’de kalp nakli bekleyen 1.445 hastamız mevcut. Fakat maalesef bilindiği üzere verici sayısı bu sayının çok altında. Hâlbuki yeni bir kalp bu hastaların hayatlarını büsbütün olağan formda devam etmesini sağlayabilir” dedi

YÜRÜYÜŞ KALP SIHHATİNİ KORUMAK İÇİN KOLAY ANCAK TESİRLİ BİR ADIM 

Her bireyin kalp sıhhatine dikkat ederek sağlıklı hayat alışkanlıklarını benimsemesinin, kalp yetersizliği hadiselerinin azaltılmasında yahut hastalığın tesirlerinin azaltılmasında kilit bir rol oynayacağına dikkat çeken Prof. Dr. Özlem Yıldırımtürk, hastalara şu tekliflerde bulundu:

  • Sağlıklı bir hayat usulünü benimseyin,
  • Yürüyüş üzere kolay antrenmanlar yapın. Hastalar kendilerini daima halsiz ve yorgun hisseder lakin hareketsiz kalınca kas kaybı gelişir. Yürüyüş ve idman yorgunluk şikayetlerini azaltır, antrenman kapasiteleri artırır,
  • Dengeli beslenin,
  • Sigara içmeyin ve alkol tüketimini sınırlayın,
  • Düzenli sıhhat denetimleri ve kalp sıhhatiyle ilgili testler, kalp yetersizliğinde erken teşhisi sağlar. Nizamlı olarak doktor kontrolünden geçin ve sıhhat durumunuzu izleyin.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ