yandex
ankara seo
ankara web tasarım
21.04.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Türkiye’de 2022 yılında 250 bin Kişiye Kanser Tanısı Kondu

Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kamer’den Kanser Haftası açıklamasında, 2022 yılında Türkiye’de 250 bin şahsa kanser tanısı konduğunu söyledi. 

Türkiye’de 2022 yılında 250 bin Kişiye Kanser Tanısı Kondu

Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kamer’den Kanser Haftası açıklamasında, 2022 yılında Türkiye’de 250 bin şahsa kanser tanısı konduğunu söyledi.

Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve EÜ Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Kısmı Radyasyon Onkolojisi Anabilim Kolu öğretim üyesi Prof. Dr. Emine Serra Kamer, 1-7 Nisan tarihleri ortasında kutlanan Kanser Haftası hasebiyle açıklamalarda bulundu.

Kanser, kalp ve damar hastalıklarından sonra en kıymetli mevt sebebi

Prof. Dr. Kamer, kanserin dünyada ve ülkemizde hastalığa bağlı vefatlar ortasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kıymetli bir sıhhat problemi olduğunu söyledi. Ülkemizde her yıl 1-7 Nisan tarihleri ortasında kamuoyunun kanser ile ilgili bilgilendirilmesi gayesiyle pek çok farkındalık ve bilinçlendirme faaliyeti gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Kamer, Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin de bir yandan hastalığın teşhis ve tedavisine yönelik bölgede kıymetli rol üstlenirken bir yandan da bilimsel projelerle literatüre ve klinik araştırmalara öncülük ettiğini vurguladı.

Kanserin oluşumunda çevresel faktörler ön planda

Kanserin oluşumunda çevresel faktörlerin değerine dikkat çeken Prof. Dr. Kamer, kanserlerin yüzde 90’ının çevresel, yüzde 10’unun ise genetik faktörlere bağlı olarak geliştiğini söyledi. Tütün kullanımı, alkol tüketimi, fazla kilolu yahut obez olma ve kansere sebep olan enfeksiyonlara maruziyet üzere çevresel faktörlerin engellenmesi yahut aşılama yolu ile günümüzde görülen kanserlerin yüzde 30 ila yüzde 50 oranında önlenebileceğini kaydeden Prof. Dr. Kamer, beslenme ve çevresel etmenlerin olağan hücrelerin kanserli hücreye dönüşümünde en çok suçlanan sebeplerden biri olduğunu da kelamlarına ekledi.

Kanser tedavisinde hasta ahengi çok önemli

Kemoterapi ve radyoterapi tedavileri alan hastaların doktorlarının tekliflerini takip etmeleri, enfeksiyonlara yatkınlıkları nedeni ile toplumsal yaşantılarına ve beslenme nizamlarına dikkat etmeleri çok kıymetlidir diyen Prof. Dr. Kamer, “Hastalarımızın tedaviye ahengi ve tabipleriyle irtibatları, tedavinin muvaffakiyetinde büyük rol oynar” dedi.

Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi bölgeye öncülük ediyor

GLOBACAN bilgilerine nazaran Türkiye’de 2022 yılında yeni teşhis alan hasta sayısının 250 bin kişi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kamer, bölgede kanser araştırma merkezi olarak yapılandırılmış birinci ve tek merkez olan Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin, kanser kaydı ile hastalık yaygınlık ve risk oranlarını şimdiki olarak takip ettiğini söyledi. Birebir vakitte Ege Üniversitesi Hastanesi’nde teşhis ve tedavi sürecinde hasta ve hasta yakınlarına danışmanlık hizmeti verildiğini de belirten Prof. Dr. Kamer, merkezin pek çok bilimsel araştırma yürütmesinin yanı sıra, her yıl sistemli olarak bilimsel toplantılar düzenlediğini ve erken teşhis ve kamunun bilinçlendirilmesi hedefi ile çok etkin Farkındalık Aktiflikleri yaptığını da kelamlarına ekledi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ