yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Türkiye’de 2024’ün İlk Yarısında Ağ Saldırıları 54 Kat Arttı!

Türkiye’de 2024’ün birinci yarısında gerçekleşen ağ hücumları önemli bir yükseliş kaydetti. WatchGuard Tehdit Laboratuvarı’ndan elde edilen bilgilere nazaran Türkiye’de yılın birinci altı ayında 380.413 adet olarak tespit edilen ağ atakları, geçen seneye oranla 54 kat arttı.

Türkiye’de 2024’ün İlk Yarısında Ağ Saldırıları 54 Kat Arttı!


Aynı vakitte gün bazında 2.102, saatte ise 88 adet biçiminde gerçekleşen ağ akınlarının kaydedilen en yüksek datalar ortasında yer aldığını söyleyen WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, web güvenliğinin iki katına çıkarılması gerektiğini tabir ediyor. 

 

Siber atakların sayısı ve kapsamı her yıl giderek artıyor. Teknolojinin dünya genelinde yaygınlaşması, bu çeşit hücumlar için daha uygun bir taban oluştururken, taarruzların amaç alanlarını da genişletiyor. WatchGuard Tehdit Laboratuvarı’nda toplanan bilgilere nazaran, 2024’ün birinci altı ayında Türkiye’de gerçekleşen siber ağ taarruzları, geçen seneye oranla 54 kat artış gösterdi. Ağ atakları birinci çeyrekte günde 2.102, saatte ise 88 adet olmak üzere toplamda 380.413 adet olarak tespit edildi. Ocak ve Haziran ayları ortasında 143.661 adet olarak gerçekleşen berbat gayeli yazılım taarruzları ise geçen yılki oranlara nazaran düşüşe geçti. Bu sene gerçekleşen ağ hücumlarının kaydedilen en yüksek taarruz bilgileri ortasında yer aldığını söyleyen WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, üst seviye web güvenliği tahlillerinin benimsenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

 

Ağ Güvenlik Hücumları Rekor Artışa Ulaştı

 

WatchGuard Tehdit Laboratuvarı verilerine nazaran Türkiye’de bu yılın birinci 6 ayında 380.413 adet ağ güvenlik saldırısı gerçekleşti. WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, geçen yıl bu sayının 7.297 olmasına dikkat çekerek, artışın 54 kat olduğunu vurguluyor. Ağ güvenlik taarruz cinsleri ortasında en çok WEB HAProxy taarruzların olduğunu ekleyen Yusuf Evmez, bu hücumların web güvenliği açığından kaynaklandığını söyleyerek siber güvenlik alt yapılarının vakit kaybetmeden güçlendirilmesi gerektiğine değiniyor.

 

Türkiye’de Günde 794 Adet Siber Atak Gerçekleşiyor

 

WatchGuard Tehdit Merkezi’ne UTM aygıtı Firebox’lardan gelen bilgiler ışığında hazırlanan rapora nazaran, Ocak ve Haziran ayları ortasında Türkiye genelinde her gün 794, her saat 33, her dakika ise 1 berbat emelli yazılım saldırısı gerçekleşti. Akın cinslerinden en çok tercih edilenlerin Truva.Linux.Genel.174445 ve Truva.GenelKDZ.92453 olduğunu aktaran Yusuf Evmez, oranlar düşüşe geçse de siber güvenlik tedbirlerini elden bırakmamak gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Sıfırıncı Gün Ataklarının Oranı %5

 

2024 Haziran ayı sonu prestijiyle 143.661 sayısına ulaşan makus maksatlı yazılım ataklarının %5’ini sıfırıncı gün (zero-day) atakları oluşturuyor. WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, oranların düşük olması nedeniyle bu akınların ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek, bu taarruzlara karşı en güçlü savunma düzeneğinin gelişmiş ve kapsamlı güvenlik tedbirleri olduğunu vurguluyor. 

 

“Kötü Hedefli Yazılım Tehditlerinde Düşüş Aldatıcı Olabilir”

 

WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Satış Mühendisi Alper Onarangil, “Geçen yıl tespit edilen makûs gayeli yazılım sayısıyla bu yıl tespit edilen sayıya oranla yaşanan düşüş bizi yanıltmamalı. Network tabanlı makus hedefli yazılım tespitindeki azalma, endpoint tarafında tespitin arttığını gösteriyor. Bu durumun temel nedeni, saldırganların makus emelli yazılımları iletmek için TLS şifrelemesini kullanmaları. HTTPS inspection yapılmadığında bu ataklar güvenlik duvarları tarafından tespit edilemiyor ve bu misyon endpoint güvenliği eserlerine düşüyor. Ağ ataklarına baktığımızda ise internet tarayıcıları, web uygulamaları ve işletim sistemlerindeki zafiyetlerin saldırganlar için kolay maksat olduğunu ve bu zafiyetlerden yararlanmaya çalıştıklarını görüyoruz.” açıklamalarında bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ