yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Türkiye’deki Şirketler Artık YandexART’ın Sinir Ağıyla Görseller Oluşturabilecek

Memleketler arası teknoloji şirketi Yandex, difüzyon modelini Yandex Cloud platformunda teste açtı.

Türkiye’deki Şirketler Artık YandexART’ın Sinir Ağıyla Görseller Oluşturabilecek

YandexART ile işletmeler yapay zeka sayesinde tanıtım çalışmaları ve toplumsal medya hesapları için görseller üretebilecek, tasarım düzenlemeleri yapabilecek ve illüstrasyonlar da oluşturabilecekler.

Ayrıca YandexART’a bir API aracılığıyla erişerek imaj oluşturmayı farklı hizmetlere ve web uygulamalarına entegre edebilecekler. Hudut ağı, Türkiye dahil olmak üzere dünya genelindeki şirketlerin İngilizce olarak kullanımına sunuluyor ve fiyatsız olarak test edilebiliyor.

Bugüne dek çok sayıda şirket YandexART’ı kapalı önizleme modunda deneme fırsatı buldu. Örneğin büyük bir perakende zinciri, armağan kartları için eşsiz bir tasarım oluşturmak emeliyle YandexART’ı test ediyor. Şirketin müşterileri metin sorgusu yoluyla ikram kartı için kendi dizaynlarını seçebiliyorlar.

YandexART, Yandex eserlerinde de kullanılabiliyor. YandexART, kullanıcıların fotoğraf ve görüntüler oluşturabildiği ve fotoğraflarını geliştirebildiği bir uygulama olan Shedevrum’a güç veriyor. Yandex Ads müşterileri yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerle eşsiz reklamlar oluşturabiliyorlar.

YandexART öncelikle kullanıcı sorgusuna dayalı olarak manzaralar üreten, akabinde imaj çözünürlüğünü ve detaylarını geliştiren bir difüzyon modelini temel alıyor. Bu model, daha gerçekçi ve detaylı grafiklerin oluşturulabilmesini sağlıyor.

Yandex uzmanları, manzara çıktısı kalitesini artırmak için YandexART modeline ince ayarlar yapmaya devam ediyor. Bunun için hudut ağı birden fazla manzarayı (örneğin çaydanlık) inceliyor ve talepleri en âlâ karşılayanları belirliyor. Bu, objeleri daha güzel ayırt etmeye ve hudut ağı süreçlerini hızlandırmaya yardımcı oluyor ki bu yaklaşım bilhassa iş odaklı kullanım senaryoları açısından kıymetli. 

Medium’da yayınlanan makalede YandexART model eğitiminin kalitesi ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Yeni Yandex Foundation Models hizmeti üzerinden erişim sunuluyor

YandexART, Yandex Foundation Models adlı yeni bir bulut hizmetinin kesimi olarak kullanıma sunuluyor. Bu hizmet, metin oluşturma için YandexGPT ve anlamsal arama fonksiyonlarıyla bütünleştirme üzere birden fazla makine tahsili modelinin entegrasyonunu gerçekleştirebiliyor. İşletmeler tüm bu hudut ağlarına birleşik bir arayüz üzerinden erişirken, altyapı dayanağını bulut sağlayıcısı takımı yönetiyor.

Yandex Foundation Models ile tıpkı anda birden fazla üretken yapay zeka modeli kullanarak iş gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz. Örneğin, YandexGPT API aracılığıyla reklamlarınız için metinler, YandexART API aracılığıyla fotoğraflar oluşturabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ