yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

‘Tutankhamun, Çocuk Firavunun Hazineleri’ sergisine Ankaralılardan büyük ilgi

Tüm dünyada ziyaretçi rekorları kıran ünlü “Tutankhamun Çocuk Firavunun Hazineleri” standı Ankara’da büyük ilgi gördü. Panora AVM’de ziyaretçilerini ağırlamaya devam eden stant, 1 ay üzere kısa bir müddette yaklaşık 10 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

‘Tutankhamun, Çocuk Firavunun Hazineleri’ sergisine Ankaralılardan büyük ilgi


60 yıldan uzun bir müddettir dünyanın kıymetli metropollerini dolaşan ve 40 milyondan fazla ziyaretçiyle rekorlar kıran “Tutankhamun Çocuk Firavunun Hazineleri Sergisi” Ankara’da açıldığı birinci günden bugüne çocuklar, tarih severler ve aileler tarafından ağır ilgi görüyor. 1 Nisan’da Ankara Panora AVM’de açılan sergiyi birinci 1 ayda yaklaşık 10.000 kişi ziyaret etti.

3300 yıl evvel şimdi 9 yaşında tahta geçen gizemli firavun Tutankhamun, trajik ömür hikayesi, ünlü mevt maskesi ve tabutu da dahil tümü som altından oluşan kıymet biçilemeyen eşyaları ve tam olarak çözülemeyen gizemleriyle 100 yıldır her yaştan milyonlarca insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. 

Mısır’daki Hükümdarlar Vadisi’nde keşfedilişinin 100. yıldönümünde Türkiye’de birinci sefer İstanbul’da sergilenen ve şu anda Ankara’da yer alan “Tutankhamun Çocuk Firavunun Hazineleri Sergisi”, 20. Yüzyılın en değerli arkeolojik keşfi ve tıpkı vakitte tarihte keşfedilen en varlıklı ve en ilham verici antik kral hazinelerinden biri olarak görülüyor. Ankara’da son yılların en çok ilgi uyandıran kültür-sanat etkinliklerinden biri olan, bilhassa tarih severler ve aileler tarafından ağır ilgi gören stant haftanın 7 günü açık ve 1 Haziran’a kadar ziyaret edilebiliyor.

Sergide hangi eserler var?

MÖ 1332 – MÖ 1323 yılları ortasında karar süren Firavun Tutankhamun, Mısır’ın On Sekizinci Hanedanlığı’nın sonlarında babası Firavun Akhenaton’un saltanatı sırasında doğdu. Tutankhamun, tahta geçtiği sırada 9 yaşındaydı. 19 yaşında hayatını kaybeden Altın Firavun’un cesedi 70 gün içerisinde mumyalanarak, Luksor’daki Hükümdarlar Vadisi’nde 69 numaralı mezarlığa alınmış. İngiliz arkeolog ve Mısır bilimcisi Howard Carter, 1922’de Mısır’ın güneyinde yer alan Hükümdarlar Vadisi’nde keşfettiği Tutankhamun’a ilişkin ihtişamlı hazine dünyada büyük bir yankı uyandırmış ve bulunan eserler Antik Mısır’ın simgesi haline gelmişti. Küçük Firavun’un hazineleri, eski Mısır uygarlığı tarihinin birçok istikametinin aydınlanmasını sağladı. Mezarında bulunan tüm eşyaları som altından yapıldığı için ‘Altın Kral’ olarak da anılan Tutankhamun için düzenlenen stantta, hazineden özel seçilen 409 yapıtın birebir replikaları bulunuyor. 

Sergide, pahalı taşlarla süslenmiş dünyaca ünlü altın vefat maskesi, üzerinde Mısır tanrıçaları İsis, Nephthys, Neith ve Selket tasvirlerinin bulunduğu tabut, tabutun içindeki mumya, altınla yaldızlanmış ahşaptan yapılmış yatak, savaş arabası, Tutankhamun’un eşi Kraliçe Ankhesenamun ile aşkını tasvir eden altın tahtı, çocuk hükümdarı su aygırı avlarken tasvir eden heykeller, çeşitli mobilyalar, at arabası, ok ve yay üzere silahlar, Anadolu’ya düşen bir meteordaki demirden yapıldığı için “uzaydan gelen hançer” olarak isimlendirilen silahı üzere farklı eserler yer alıyor. Tutankhamun’un genç yaşta mevtinde de rol oynadığı söz edilen genetik kusurlardan biri de onun bir ayağının aksamasına neden oluyordu. O nedenle mezarında bulunduğunda büyük hayret uyandıran bastonlarından örnekler ve daha yüzlerce kesimin replikaları bu heyecan verici stantta yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ