yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Üç Fidan Çiğli’de Anıldı

68 neslinin gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 52. yıl dönümünde Çiğli’de bulunan Üç Fidan Anıtı’nda düzenlenen merasimle anıldı.

Üç Fidan Çiğli’de Anıldı


Anma merasiminde konuşan Çiğli Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız, “Selam olsun Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın onurlu çabasına. Bu uğraş bitmedi, biz var olduğumuz sürece devam edecek” diye konuştu. 

CHP Çiğli İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği merasime Çiğli Belediye Lideri Onur Emrah Yıldız, Cumhuriyet Halk Partisi Çiğli İlçe Lideri Erkan Akar ve idaresi, CHP bayan ve gençlik kolları, belediye meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Karanfil bırakıldı

Ataşehir Mahallesi’nde bulunan anıt önünde toplanan Çiğlili vatandaşlar, Üç Fidan Anıtı’na karanfil bıraktı. Merasimde, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilmeden evvel ailelerine gönderdiği mektuplar okunurken duygusal anlar yaşandı. Türkiye’nin bağımsızlık çabasının değerli isimlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan için söylenen müzikler ile merasim son buldu. Öte yandan Lider Yıldız, vatandaşlar ile bir arada tüm müziklere eşlik etti. 

Başkan Yıldız: “Bu uğraş bitmeyecek”

Başkan Onur Emrah Yıldız, yaptığı konuşmasında bu kadar büyük bir kalabalık ile bu anmanın gerçekleşmesinden ötürü bir yanının gururlu öbür bir yanının ise epeyce hüzünlü olduğunu kaydetti. Yıldız, “6 Mayıs, yalnızca üç fidanın katledildiği bir gün değil, birebir vakitte bu ülkede faşizmi tetikleyenlerin, halkların kardeşliğinden huzursuz olanların, düşmanlıktan beslenenlerin, anayasayı tanımayanların ve tarikatların önünü açanların bir hesaplaşmasıydı. Üç genç, bu yaşananların bedelini ödedi lakin bizler hiçbir vakit ne Deniz Gezmiş’i ne Hüseyin İnan’ı ne de Yusuf Aslan’ı unutmayacağız. Denizlerin müsaadeden gelen, Taylan Özgür’e, Sinan Cemgil’e ve onların avukatları Halit Çelenk’e de buradan selam olsun. Bu takımları yok edemezler,  bu takımlar hiçbir vakit yok olmaz. Evet, bizler var olduğumuz sürece bu yola ve harekete inanmış bu yolun neferleri olarak her vakit devrimci büyüklerimizin gerisinde olacağız. Onların devrimci hareketleri önünde hürmet ile eğiliyorum. Onlar uğraşın neferleriydi, 24-25 yaşında; halkların kardeşliği ve tam bağımsız bir Türkiye için hayatlarını feda ettiler. Bu uğraş bitmedi, bu çaba biz var olduğumuz sürece devam edecek. Size Çiğli Belediye Başkanı olarak söz veriyorum” tabirlerini kullandı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ