yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Uluslararası 7. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali başlıyor

Dünyada ve Türkiye’de tek olan İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin 7’ncisi bu yıl ‘Umut’ konseptiyle 22 Nisan- 23 Mayıs tarihleri ortasında gerçekleşecek.

Uluslararası 7. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali başlıyor


Dünyada ve Türkiye’de tek olan İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin 7’ncisi bu yıl ‘Umut’ konseptiyle 22 Nisan- 23 Mayıs tarihleri ortasında gerçekleşecek. Görsel sanatlar alanında 1.000’e yakın proje müracaatının yapıldığı aktifliğe bu yıl 12 ülke, 25 vilayetten 5250 çocuk ve genç geliştirdikleri projelerle iştirak sağlıyor.

Bu yıl sarsıntı bölgesindeki çocuk ve gençlere ilişkin projelerin de yer aldığı bienalde STK’lar, bilim, sanat, edebiyat, yaratıcı müelliflik, dijital, teknoloji, dezavantajlı kümeler, iklim öncüleri, tecrübe paylaşımı, hayallerin gerçekleştirilmesi, iklim krizi, iklim adaleti, kapsayıcılık üzere alanlarında umudu yeşertmek için neler yapılabileceği sorusuna cevap arayan çocuk ve gençlere dayanak olacak.

Dünyanın en büyük ve kapsamlı çocuk ve gençlik sanat tertibi olan Memleketler arası İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali bu yıl 7’nci defa kapılarını açıyor. 

22 Nisan – 23 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olan Bienalde, görsel sanatlar projeleri için 879 proje ile rekor müracaat geldi. Bu kapsamda 21 bin 350 çocuğun, 879 projesi ön inceleme sürecine alındı. Kıymetlendirme sonucunda ise, 5 bin 250 çocuk ve gencin 579 projesi sergilenmeye uygun görüldü.  

KONSEPTİ ‘UMUT’ OLACAK

7. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin konsepti bu yıl ‘Umut’ olarak belirlendi. Bienal, mevcut gerçeklikten daha âlâ bir geleceği hayal etmeyi ve hayalleri gerçeğe çevirmek üzere olan fikirlerin ilhamı olan sanatın farklı kısımlarını bulmak için yola çıkıyor. Bu yıl sarsıntı bölgesindeki çocukların projelerinin de yer aldığı bienalde STK’lar, bilim, sanat, edebiyat, yaratıcı müelliflik, dijital, teknoloji, dezavantajlı kümeler, iklim öncüleri, tecrübe paylaşımı, hayallerin gerçekleştirilmesi, iklim krizi, iklim adaleti, kapsayıcılık üzere alanlarında umudu yeşertmek için neler yapılabileceği sorusuna cevap arayan çocuk ve gençlere takviye olacak. 

Palet Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından organize edilen bienalin küratörlüğünü İstanbul Dijital Sanat Festivali’nin sanat direktörlüğü vazifesini yürüten Esra Özkan üstleniyor. 

Programda İsmail Acar, İhtilal Erbil, Süleyman Saim Tekcan, Dilan Bozyel, Seren Fosforoğlu, Abdülkadir Özbek, Esra Karagülle, Nihan Aslı Elmas, Murat Germen, Selçuk Artut, Leyla Emadi, Bekir Aksoy, Asil Aksoy, Murat Aygen, Gülveli Kaya, Bengisu Bayrak, Süreyya Cihan, Yekta Kopan, Seydi Murat Koç, Şevket Sönmez üzere daha pek çok alanında uzman sanatçı, akademisyen ve eğitimci ile farklı çeşit ve içeriğe sahip 200’e yakın atölye söyleşi, performans ve aktiflik düzenlenecek. 

YAPAY ZEKA BİENALDE

Bienal, bir yandan geçmiş yıllarda olduğu üzere fotoğraf, heykel, fotoğraf, enstalasyon ve performans çalışmalarına konut sahipliği yaparken, öteki yandan bu yıl eklenen maker, yapay zeka, dijital sanatlar üzere alanlardan yapıtları de ağırlayacak. Bienal’in 2024 programı kapsamında çocuklar ve gençler, hazırladıkları yapıtları ve performansları İstanbul’da meydanlarda, vapurlarda ve belirlenen şov merkezlerinde sergileyecek.  

KAPSAMLI BİR BİENAL  PROGRAM SİZİ İZLEYİCİLERİ BEKLİYOR

Bienal programı kapsamında İsmail Acar, İhtilal Erbil, Süleyman Saim Tekcan, Dilan Bozyel, Seren Fosforoğlu, Abdülkadir Özbek, Esra Karagülle, Nihan Aslı Elmas, Murat Germen, Selçuk Artut, Leyla Emadi, Bekir Aksoy, Asil Aksoy, Murat Aygen, Gülveli Kaya, Bengisu Bayrak, Süreyya Cihan, Yekta Kopan, Seydi Murat Koç, Şevket Sönmez üzere daha pek çok alanında uzman sanatçı, akademisyen ve eğitimci ile farklı çeşit ve içeriğe sahip 200’e yakın atölye söyleşi, performans ve aktifliğin yapılması planlanıyor.

İLKİ 14 YIL EVVEL YAPILMIŞTI

İki yılda bir düzenlenen bu aktiflikle ilgili bilgileri paylaşan Bienal Yöneticisi ve PALETDER Yönetim Kurulu Lideri Gazi Selçuk, “Yaratıcı yeni nesillerin oluşması için uygun iklim yaratma mottosu ile 14 yıl evvel çıktığımız yolda kararlılıkla ilerledik. Bu sene bienale yurt içinden ve yurt dışından 20 binin üzerinde çocuk ve gençten proje başvurusu geldi. Her sene sergileme alanlarımızı artırmamıza karşın lakin 5 bin 250 çocuk ve gencin geliştirdiği 579 projeyi kabul edebildik. Her geçen sene paydaş ve destekçilerimizsin sayısı artmaya devam ediyor. Bu sen 90’ın üzerinde alanının en saygın kurumları ve STK’ların takviyeleri ile bienali hayata geçiriyoruz. Tüm İstanbulluları, öğrencileri, öğretmenler ve ebeveynleri inanılmaz bir bienal programı bekliyor. Bir ay müddetince 200’ün üzerinde evente konut sahipliği yapacağız.” dedi. 

İKİ YILDA BİR DÜZENLENİYOR

4-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin; çağdaş sanatın içinde yer almaları, oluşturdukları özgün sanatsal üretimlerini, kamusal yerlerde izleyici ile buluşturmaları için oluşturulan milletlerarası bir sanat eğitim tertibi olan Memleketler arası İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, dünyada ve Türkiye’de bir birinci olarak 2010 yılından bugüne kadar her iki yılda bir yapılıyor.

Bienal, plastik sanatlar disiplinleri olan fotoğraf, heykel, seramik, fotoğraf, enstalasyon, film, görüntü arka ve yeni medya çalışmalarının aktüel uygulama ve düzenlemeleriyle; sanatçı sunumu, performans, görüntü gösterimi, atölye çalışmaları, panel, söyleşi, edebiyatçı buluşması ve konser üzere aktiflikleri kapsıyor. 

Bunların yanında öğretmen eğitimleri, atölyeler, söyleşiler ve başka etkinliklerle sanat eğitiminin kalitesinin artırılması; kültürler ortası aktif bir irtibat platformu yaratılarak, ortak bir lisanda buluşulması; genç sanatkarların ve kültür sanayisinin kıymetli aktörlerinin yetiştirilmesine katkıda bulunulması; uzun vadede de kültür sanat üretici ve takipçilerinin yaratılması Bienal’in amaçları ortasında yer alıyor.

300 BİNDEN FAZLA İZLEYİCİ

2022 yılında altıncısı düzenlenen Bienal, 8 ülke 35 vilayetten 438 kurum ve okuldan 5 bin 391 çocuk ve gencin yapıt ve projelerine mesken sahipliği yaptı. MKM Beşiktaş Çağdaş, Kent Çizgileri Vapurları, Beşiktaş İskele Meydanı ve Kadıköy İskele Meydanında gerçekleştirilen Bienali 63 bine yakın kişi izledi.

2010 yılından bu yana 6 kez düzenlenen Bienal’de toplam 31 ülke ve Türkiye‘nin 55 vilayetinden 35 bine yakın çocuk ve gencin yapıtları ve 300 bini aşkın izleyici yer aldı.

KURUMLARDAN BÜYÜK DESTEK

PALETDER, Palet Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından organize edilen bienale bu yıl  destek veren kurumlar ise şunlar: AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı), Akbank Sanat, Faal Hayat Derneği, Altı Nokta Körler Vakfı, Altınbaş Üniversitesi, Arçelik, Arkki Türkiye- Türkiye Tasarım Vakfı, Arter, Asset Studio, Atatürk Kültür Merkezi, Atık Nakit, Atölye Tohum, Atta Şenlik, Babil Toplum Kültür Sanat Çalışmaları Derneği, Bahçeşehir Üniversitesi, Beltaş A.Ş., Beykoz Üniversitesi, Beyoğlu Belediyesi, Bic, Bilfen Okulları, Bilge Ağaç Orman Okulu, Bilim Kahramanları Derneği, Bizim Dünyamız Vakfı, Black Crow Arka, Borusan Contemporary, Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı, Bursa Vilayet Mem, Crypto Female, Contrarıo Arka Sanat, Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği, Çocukla Yaratıcı Çocuk Atölyeleri, Çocuk Ve Gençlik Yayınları Derneği, Dc Arka, Dönüşüm Derneği, Eğitim Sanatı Dostları Derneği, Elifce Sanat Atölyeleri, Enka Okulları,   Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Fikir Değirmeni Girişimcilik Merkezi, Fikri Mahsul, Fridays For Future (İklim Aktivistleri), Gelecek Nesil Soroptimist Kulübü, Golden Horn Frc Team, Habitat Derneği, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Hayata Dayanak Derneği, Hayata Renk Ver Derneği, Herkes İçin Mimarlık, Hope Alkazar, Hip Hop Türkiye, İFSAK, İmoga İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi, Impact Hub, İndi Oyuncak, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi, İstanbul Vakfı, İstanbul İZEV (Zihinsel Engelliler İçin Eğitim Ve Dayanışma Vakfı), KAÇUV (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı), Kadıköy Atölye, Kırmızı Biber Derneği, Kocaeli Üniversitesi, Kronik Çocuk, Marmara Üniversitesi, Masallar Deryası, Mkm Beşiktaş Çağdaş, Milli Eğitim Bakanlığı Mahir Başer İlkokulu, MOMENTUM Bağlantı, Monomit Sinema, Musiki Eğitim Vakfı, Mülteciler Derneği Sggdd Asam, Nesin Vakfı, Öğretmen Ağı, ÖRAV (Öğretmen Akademisi Vakfı), Parıltı Görmeyen Çocuklara Dayanak Derneği, Pera Müzesi, Primat Atölye, P4c Türkiye, Sakıp Sabancı Müzesi, Sarıyer Açı Ortaokulu, Sıfırdan Yayınları, Soroptimist  Kadınlar Derneği Nexgen Kulübü, Stemist Lab, Sürdürülebilirlik Adımları Derneği, Kent Sınırları A.Ş., Talebeyiz Biz Derneği, Tasarım Gezginleri, Teşkilat Icom, Techlondo, Tomurcuk Kooperatifi, TOG (Toplum Gönüllüleri Vakfı), Türkiye Spina Bfida Derneği İstanbul Şubesi, Yalova İranlılar Kültür Derneği, Yeditepe Üniversitesi, With You Foundation…

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ