yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Uluslararası Obstetrik Fistülü Bitirme Günü

Dünya çapında her yıl 100.000’e kadar yeni obstetrik fistül olayı yaşanıyor; bu, yıkıcı lakin büyük oranda önlenebilir bir sıhhat durumudur. Dünya çapında 2

Uluslararası Obstetrik Fistülü Bitirme Günü

Dünya çapında her yıl 100.000’e kadar yeni obstetrik fistül hadisesi yaşanıyor; bu, yıkıcı fakat büyük oranda önlenebilir bir sıhhat durumudur. Dünya çapında 2 milyondan fazla kız ve bayanın tedavi edilmeyen fistüllerle yaşadığı kestirim ediliyor. DSÖ Doğu Akdeniz Bölgesi’nde, çeşitli ülkelerde çok sayıda kız ve bayan bu önemli doğum yaralanmasına maruz kalmaktadır.

Dünya Sıhhat Örgütü hastalıkla ilgili bir bilgilendirme bülteni paylaştı ; “Dünya genelinde tüm anne ölümlerinin %6’sını oluşturan obstetrik fistül, doğum kanalı ile mesane yahut rektum ortasında doğumun engellenmesinden kaynaklanan bir deliktir. Yaralanma, daima idrar yahut dışkı kaçırmayla sonuçlanır ve bu da sıklıkla toplumsal damgalanmaya ve dışlanmaya, ayrıyeten cilt enfeksiyonlarına ve böbrek bozuklukları dahil eşlik eden hastalıklara yol açar. Yine de ‘gizli’ bir sorun olarak kaldı zira dünyanın en uzak yerlerindeki fakir, genç ve birçok vakit okuma yazma bilmeyen kızlar ve bayanlar üzere en dışlanmış insanlardan kimilerini etkiliyor.

Fistülün önlenmesi ve yönetilmesi için erişilebilir ebelik ve doğum bakımı ile fistülün uygun fiyatlı ve erişilebilir tedavisi temeldir. En fakir bölgeler de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde kızlar ve bayanlar için toplumsal güvenlik ağının sağlanması da birebir formda. Obstetrik fistül hâlâ mevcut zira sıhhat sistemleri, aile planlaması ve nitelikli doğum bakımı da dahil olmak üzere erişilebilir, kaliteli anne sıhhati bakımı sağlayamıyor. Ergen hamileliği, erken yaşta doğum, doğumun engellenmesi, sıhhat tesislerine ve ebe bakımına erişim eksikliği ve annenin yetersiz beslenmesi bu durumun nedenlerinden bazılarıdır. Yoksulluk ve cehalet katkıda bulunan faktörlerdir.

Hastalık Son 10 Yılda İlgi Görmeye Başladı

Fistül son on yılda milletlerarası ilgi görmeye başladı. Birleşmiş Milletler, 23 Mayıs 2013’te birinci Milletlerarası Obstetrik Fistülü Bitirme Günü’nü kutladı. Obstetrik fistülü önleyen kaliteli doğum öncesi bakıma erişim temel bir haktır ve kızların ve bayanların sıhhatinin ve refahının güzelleştirilmesine ve muvaffakiyetin sağlanmasına katkıda bulunacaktır. Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri ortasında yer alıyor. Ancak obstetrik fistül olaylarını büyük ölçüde azaltmak, mevcut olayları tedavi etmek ve daha fazla kız çocuğunu ve bayanı haksız ve onursuz acılardan kurtarmak için sistemik değişiklikler yapmak için hem global hem de bölgesel olarak daha büyük bir ivmeye muhtaçlık var. Uluslararası Obstetrik Fistülü Bitirme Günü 2024’te, hiçbir kız yahut bayanın hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir olan bu yürek parçalayıcı duruma katlanmak zorunda kalmaması için tüm eforlar fistülün sona erdirilmesine yönelik olmalıdır.

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim