yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

UN Global Compact, Avrupa Birliği Temsilcileri ve İş Dünyasını Sürdürülebilirlik Gündemiyle Biraraya Getirdi

UN Küresel Compact, 17 Nisan’da Avrupa Parlamentosu’nda, Avrupa Parlamentosu Üyelerini, Avrupa Kurulu temsilcilerini, iş dünyasını ve Avrupa’daki UN Küresel Compact Lokal Ağlarının Genel Sekreterlerini biraraya getirdiği “UN Küresel Compact: AB Kurumsal Sürdürülebilirlik ve Rekabet Gücü için Dönüşümün Anahtarı” başlıklı bir konferans düzenledi.

UN Global Compact, Avrupa Birliği Temsilcileri ve İş Dünyasını Sürdürülebilirlik Gündemiyle Biraraya Getirdi

UN Küresel Compact, 17 Nisan’da Avrupa Parlamentosu’nda, Avrupa Parlamentosu Üyelerini, Avrupa Kurulu temsilcilerini, iş dünyasını ve Avrupa’daki UN Küresel Compact Mahallî Ağlarının Genel Sekreterlerini biraraya getirdiği “UN Küresel Compact: AB Kurumsal Sürdürülebilirlik ve Rekabet Gücü için Dönüşümün Anahtarı” başlıklı bir konferans düzenledi.

Konferans, Kurumsal Sürdürülebilirlik Durum Tespiti Direktifi (CSDDD) ve Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Direktifi (CSRD) üzere yeni düzenlemeler doğrultusunda çalışan şirketleri desteklemek için UN Küresel Compact ve Mahallî Ağlarının Avrupa kurumları ve AB üye devletleriyle birlikte nasıl çalışabileceğine odaklandı. Bu düzenlemelerin, global paha zincirleri boyunca sürdürülebilir ve sorumlu kurumsal uygulamaları teşvik etmeyi amaçladığı vurgulandı. UN Küresel Compact, şirketleri sadece ahenk standartlarını karşılama değil, tıpkı vakitte uzun vadeli maksatları benimseme, etkiyi ve rekabet gücünü artırmaları için destekliyor.

Etkinlikte iş dünyasının sürdürülebilirlik kalkınmaya olan tesiri ve rekabet gücünü artıracak uygulamaları tartışıldı; UN Küresel Compact’in programları yoluyla iş dünyasının stratejilerini AB gündemiyle uyumlu hale getirmede oynayabileceği değerli rolün altı çizildi. Aktiflikte konuşan Avrupa Parlamentosu Üyesi Samira Rafaela “Son yıllarda Avrupa Birliği, şirketlerin insan hakları ve etraf üzerindeki tesirlerini farklı formlarda ele almayı amaçlayan bir dizi düzenlemeyi uygulamaya koymuştur. UN Küresel Compact, yasa koyucuların tekliflerinde ve karar alma süreçlerinde yararlanabilecekleri muazzam bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahiptir. Birlikte daha fazlasını yapabiliriz; bilgi ve uzmanlığı aktarmak ve farkındalık yaratmak için çalıştaylar, eğitimler ve kampanyalar düşünebiliriz.” dedi.

UN Küresel Compact Küresel Operasyonlar Lideri Ole Lund Hansen ise “Program portföyü ve AB genelinde sahip olduğumuz güçlü ayak iziyle UN Küresel Compact’in AB kurumsal sürdürülebilirlik gündeminin gelişmesine değerli bir rol oynayabileceğine inanıyoruz. Şirketler için ahengin ötesine geçerek gerçek bir tesir yaratmak ve böylelikle dayanıklılığı ve rekabetçiliği güçlendirmek önemli.”  dedi.

Oturumlarda Avrupa Birliği Kurumsal Sürdürülebilirlik Direktiflerinin şirketlerin rekabetçiliği üzerindeki tesiri; şirketlerin raporlama yükümlülükleri ve bağlantı çalışmalarındaki trendler ve sorumluluklar değerlendirildi. Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı kapsamında kurumsal sürdürülebilirlik alanındaki gelişmelerin tartışıldığı son oturuma Koç Holding Sürdürülebilirlik ve Paydaş Münasebetleri Müdürü Seda Çınlar katıldı. Çınlar AB sürdürülebilirlik gündeminin Türkiye’deki şirketlerin iş yapış biçimleri ve tedarik zinciri üzerindeki tesirleri hakkında görüşlerini paylaştı.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ