yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Üniversite- sanayi iş birliği ile Türkiye su ürünleri yetiştiricilik sektörüne yeni bir tür kazandırıldı

Türkiye’nin su eserleri alanında birinci akademik ünitesi olan Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi, bilimsel potansiyelini endüstriye aktararak ekonomik pahaya dönüştürmeye devam ediyor.

Üniversite- sanayi iş birliği ile Türkiye su ürünleri yetiştiricilik sektörüne yeni bir tür kazandırıldı

EÜ Su Ürünleri Fakültesi ile Ege Depa Su Eserleri firması üniversite- sanayi iş birliği ile Türkiye su eserleri yetiştiricilik dalına yeni bir tıp kazandırma yolunda bir prensip daha imza attı.

Ege Üniversitesinin, üniversite-sanayi iş birliğini geliştirme stratejisi kapsamında, Su Ürünleri Fakültesi ve Ege Teknopark çatısı altında ticari faaliyetlerini sürdüren Ar-Ge odaklı Ege Depa Su Eserleri firması arasında başlayan iş birliği birinci meyvesini verdi. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon danışmanlığında yürütülen çalışmalarda Akdeniz ticari denizhıyarı (deniz patlıcanı) (Holothuria tubulosa ve Holothuria poli) çeşitlerinin yumurtadan ticari boya kadar birinci pilot ölçekli yetiştiriciliği fakültenin İzmir Urla’daki yerleşkesinde yer alan kuluçkahane ve büyütme tesislerinde gerçekleştirildi. 

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversite-sanayi iş birliklerimize her geçen gün yenisini eklemeye, akademik birikimimizi kesimle buluşturmaya devam ediyoruz. Ticari bedeli yüksek olan denizhıyarı üretiminde değerli bir projeye imza atan Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon hocamızı ve grubunu tebrik ediyorum” dedi.

“Ülkemiz iktisadına katkı sağlamayı hedefliyoruz”

Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, “Önemli bir ihraç pahasına sahip olan denizhıyarının doğal stoklarının artan av baskısı altında azalmasına karşı ticari yetiştiricilik yoluyla hem doğal stokların korunması ve tekrar zenginleştirilmesi hem de ihracatı yapılan su eserleri yetiştiricilik cinslerine bir yenisinin daha kazandırılması motivasyonu ile başlayan çalışmalarımız, ticari boya kadar olan tüm yetiştiricilik protokolünün Türkiye’de birinci kere oluşturulması ile devam ediyor. Fakültemiz, ülkemizde, Akdeniz ticari denizhıyarı cinslerinin yetiştiriciliğine yönelik bilimsel öncü çalışmalarını 2007 yılından bu yana sürdürüyor. Su Eserleri Fakültemizin bilgi birikiminin su eserleri yetiştiriciliği bölümüne aktararak, ülkemiz iktisadına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Fakültemiz bünyesinde yürütülen çalışmalardan birisini de Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon hocacımız ve doktora öğrencilerinden oluşan bilim takımı gerçekleştiriyor.  Birinci meyvelerini veren çalışmamız, Akdeniz’e kıyısı olan Avrupa ve Kuzey Afrika ülkeleri araştırma kurumları ve özel dal tarafından da ilgi ve merakla takip ediliyor. Bu projemizin, Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler ve yeni su eserleri cinsleri üreten dünya ülkeleri ortasında üniversitemizi ve ülkemizi en üst sıralara taşıyacağına inanıyorum. Üniversite sanayi iş birlikleri konusunda bizleri motive ederek destekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a hem oluşturulan bilim ve proje ekosistemi hem de üniversite sanayi iş birliklerindeki öncülüğü için bir sefer daha şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. 

“Üretim sürecinin tüm evreleri muvaffakiyet ile tamamlandı”

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon ise “Akdeniz ticari denizhıyarı tiplerinin yumurtadan ticari boya kadar birinci pilot ölçekli yetiştiriciliğini Urla yerleşkemizde yer alan kuluçkahane ve büyütme tesislerinde gerçekleştirdik. Bu çalışmamız kapsamında, 2023 yazında, deniz hıyarı anaçlarından elde edilen yumurtalar yüksek yaşama oranı ve kayda bedel bir büyüme suratı ile evvel larva, metamorfoz ve erken yavru devrini geçerek en büyüğü 8-10 cm boya ulaşan yaklaşık 5 bin deniz hıyarı formuna kavuştu. Bu kademe ile kapalı alanda üretim sürecinin tüm kademeleri muvaffakiyet ile tamamlandı. En riskli süreç olan ticari yavru satış uzunluğuna gelerek deniz büyütme alanlarına çıkmaya hazır hale gelen denizhıyarları bundan sonraki süreçte tercihe nazaran doğal stokları zenginleştirme maksatlı olarak denizlere bırakılabilecek ya da sofralık boya kadar büyütülmeye devam edilerek ihraç eseri olarak değerlendirilebilecektir” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ