yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Üniversite sınavına sayılı saatler kala son taktikler! En başarılı olduğunuz taktiği uygulayın, sorularla inatlaşmayın!

2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda son saatlere girildi. Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Ertuğrul Tut, “Sınav anında en başarılı olduğunuz taktiği uygulayın, sorularla inatlaşmayın. Kimi soruda zihin körlüğü yaşanabilir, işaret koyup başka soruya geçin…” teklifinde bulundu.

Üniversite sınavına sayılı saatler kala son taktikler! En başarılı olduğunuz taktiği uygulayın, sorularla inatlaşmayın!


Ertuğrul Tut: “Zaman denetiminin kesinlikle adayda olması gerekiyor”

Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Ertuğrul Tut, 8-9 Haziran tarihlerinde üç oturum olarak yapılacak ve 3 milyonun üzerinde adayın gireceği 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na saatler kala imtihana girecek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Kaygının muhakkak bir seviyede olması âlâ bir şey

Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Ertuğrul Tut, imtihana sayılı saatler kala bir yandan imtihana girecek adayların bir yandan da velilerin dertli olduğunu tabir ederek, “Kaygının aşikâr bir seviyede olması düzgün bir şey aslında. Bu tıpkı vakitte öğrenciyi motive eden de bir şey. Temelde bünyeyi imtihana alıştırmak gerekiyor. Ailelerin de ruhsal olarak öğrenciyi hazırlamaları gerekiyor. Kimi aileler süreci çok abartıyor, hiç olmadığı kadar farklı davranmaya başlıyorlar. Bu da tasayı artırıyor. Günlük rutinlerimize devam edelim. Bir yandan da imtihanın varlığını unutmayalım.” dedi.

İlk 10 dakikadan sonra imtihana motive oluyorlar

Sınav mühletince vakit zaman motivasyonun bozulabileceğini lisana getiren Ertuğrul Tut, “Odak noktamız kaybolmaya başlayabilir. Azımsanacak bir vakit değil. Odak daima sabit kalamayabilir. Öğrenciler bunu imtihan öncesinde de yaşayabilir. Fakat imtihanın birinci 10 dakikasından sonra imtihana motive olmuş oluyorlar. Odaklanıyorlar. Yarım saat, 40 dakikadan sonra yeniden kopuşlar olabiliyor. O esnada etrafa baktığında öteki öğrencilerin şevkle soru çözdüklerini ya da çözmeye çalıştıklarını görüp etkilenmesinler.” diye konuştu. 

YKS bir sıralama sınavı

Üniversite sınavının bir sıralama sınavı olduğunu vurgulayan Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Ertuğrul Tut, imtihan sırasında neler yapılması gerektiği konusunda şu tekliflerde bulundu:

“Hedeflediğimiz üniversitenin kısmının sıralamasını yakaladığımızda zati başarılı olmuş oluyoruz. Hasebiyle yarışta geride kalmamak ismine imtihan esnasında kimi şeylere dikkat etmek gerekiyor. 

En başarılı olduğunuz taktiği uygulayın!

Öğrencilerin takılıp kaldığı sorular olabiliyor. Ya da daha evvel deneme imtihanlarında uyguladıkları taktikler oluyor. Öğrencinin imtihan sırasında alışkın olduğu ve en başarılı olduğu taktiği uygulaması gerekiyor. İkincisi, sorularla inatlaşmaması gerekiyor. Kimi soruda bazen zihin körlüğü yaşayabiliyoruz. Hasebiyle bunu yaşadığımız anda soruyu bırakıp yanına bir işaret koyup öteki soruya geçmeliyiz. Daha sonra tekrar bir boşluk bulduğumuzda o soruya dönmek zihinsel körlüğün önüne geçmeyi sağlar.” 

Son yıllarda yaşanan en büyük sorun vakit problemi…

Sınavda değerli olan kodlama konusuna da değinen Ertuğrul Tut, “Bizim önerdiğimiz blok olarak kodlama değil. Bir sayfayı, bir sütunu bitirdiniz, ondan sonra o soruların kodlamasını yaptığınızda yanılgı hissenizi azaltmış oluyorsunuz. Son yıllarda yaşanan en büyük sorun vakit sorunu.  Özellikle sözel kısımda. Türkçe sorularında çok uzun paragraflar var. Kitap okuyan okumayan öğrenciyi ayırmak istiyorlar. Soru baktığınız vakit çok sıkıntı değil, biraz daha geniş vaktiniz olsa tahminen çok rahat yetiştireceksiniz. Lakin vakti da bu açıdan yeterli kullanmak gerekiyor. Yani vakit denetiminin kesinlikle adayda olması gerekiyor.” dedi. 

Kaygılar yükseldikçe su gereksinimi artıyor

Kaygı yükseldikçe, gerilim düzeyi yükseldikçe ağız kuruluğunun arttığını da söz eden Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Ertuğrul Tut, “Dolayısıyla su içme muhtaçlığı fazla oluyor. Korkuyu azaltmak için birtakım nefes taktikleri de var.   Derin nefes alma, burundan alma gibi… Biraz bunlara da dikkat ederse adaylar en azından tasayı biraz daha baskılamış olurlar. Çok takıldıklarında, çok zorlandıklarında, çok kendilerini makus hissettiklerinde durup bir 10 saniye bir nefes alsınlar.” teklifinde bulundu. 

Sınav sonrası süreç çok daha önemli…

Üniversite imtihanına mesleksel ya da mesleğin birinci adımı olarak görüldüğü için gereğinden fazla mana yüklendiğini de kaydeden Ertuğrul Tut, “Sınavdan sonraki süreç çok daha değerli aslında. Mesleği seçerken ki durum çok daha kıymetli.” formunda kelamlarına son verdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim