yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ünlü Macarlarin hatirlari sanat eserine dönüstü!

Macar Kültür Merkezi, “Hungarikonlar” başlığıyla ünlü Macarların anıları ve bunlardan ilham alan yapıtların yer aldığı standa mesken sahipliği yapıyor. Stant, 26 Haziran – 31 Ağustos tarihlerinde sanatseverleri bekliyor.

Ünlü Macarlarin hatirlari sanat eserine dönüstü!


Macar Kültür Merkezi, “Hungarikonlar” başlığıyla ünlü Macarların anıları ve bunlardan ilham alan yapıtların yer aldığı standa konut sahipliği yapıyor. Stant, 26 Haziran – 31 Ağustos tarihlerinde sanatseverleri bekliyor.

Liszt Enstitüsü – Macar Kültür Merkezi İstanbul, 2024 Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında duayen gazeteci Tamás Kárpáti’nin koleksiyonunda yer alan ünlü Macarların anıları ve onlardan ilham alan yapıtlardan oluşan “Hungarikonlar” standına Tekirdağ’dan sonra İstanbul’a taşıyor.

26 Haziran – 31 Ağustos 2024 tarihlerinde ziyarete açık olacak stant gazeteci, editör, yayıncı, müellif, sanat koleksiyoneri Tamás Kárpáti’nin ferdî koleksiyonundaki yapıtlara yer veriyor. Koleksiyon, kendi alanlarında ün yapmış Macarların yaklaşık olarak 200 adet şahsi eşyasının seçkin sanatkarların “müdahalesi”yle sanat yapıtına dönüştürülmüş halini içeriyor.

“Hungarikonlar” ortasında yer alan Oscar ödüllü film yönetmeni László Nemes Jeles’in papyonundan yapılmış bir tablosu; Nobel Mükafatı sahibi Katalin Karikó’nun pipeti; Macaristan’ın tek Altın Top sahibi Flórián Albert’in forması; Macar astronotların uzaydan getirdiği örnekler; Balázs Taróczy’nin Wimbledon ödüllü tenis raketi; en ünlü jokeyin çizmeleri ve en süratli Macar yarış atının nalı üzere hatıra objeleri seçkin Macar sanatkarlar tarafından heykellere, fotoğraflara ve enstalasyonlara dönüştürülüyor.

Bu koleksiyon ve stant ayrıyeten, Londra Olimpiyatları ve Milano Expo 2015‘te sergilendi, Macaristan’da en değerli müzelerde ziyaretçilerle buluştu, Macar Olimpiyat Komitesi Fair Play Diploması ve Macar Brands Ödülü’ne layık görüldü.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ