yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Uşak’ın İçmesuyu Problemine Neşter 3 Proje Birden Geliyor

GENEL MÜDÜR MEHMET AKİF BALTA: “UŞAK’A YILDA 3 MİLYON 420 BİN M3 İÇME SUYU TEMİN EDECEĞİZ”

Uşak’ın İçmesuyu Problemine Neşter 3 Proje Birden Geliyor


GENEL MÜDÜR MEHMET AKİF BALTA: “UŞAK’A YILDA 3 MİLYON 420 BİN M3 İÇME SUYU TEMİN EDECEĞİZ”

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yürüttüğü özel projelerle Uşak’ın içme suyu sorununu kökünden çözmeyi hedefliyor. 3 farklı projeyi tıpkı anda yürüten DSİ Genel Müdürlüğü, kente yılda 3 milyon 420 bin m3 ek içme ve kullanma suyu temin edecek. Uşak’ın içme suyu sorunu kalmayacak.

İKİ İLETİM ÇİZGİSİ BİRDEN YAPILIYOR

“Uşak Banaz Baltalı Göleti İçmesuyu İletim Hattı” için Nisan ayında imzalar atıldı ve inşaat çalışmalarına resmen başlandı. Uşak kent merkezine yılda 2.21 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin edecek proje kapsamında Banaz Baltalı Göleti’nden savaklanan su, bir regülatör vasıtası ile iletim çizgisine alınacak. Ayrıyeten bölgeye 2 de yeni su kuyusu açılacak. Regülatörde biriken ve kuyudan çıkarılan su,11.5 km’lik iletim sınırı ile Küçükler Barajı Artıma Tesisine ulaştırılacak. 600 gün içerisinde tamamlanacak proje kapsamında yaklaşık 17 km boru döşenecek.

Uşak’ın içme suyu sorununu çözmek emeliyle kontratı imzalanarak imaline başlanan bir öteki proje ise  “Baybuyan Deresi Regülatöründen Küçükler Barajına Derivasyon İletim Sınırı Projesi”.  2025 yılı sonuna yetiştirilmesi hedeflenen proje kapsamında Banaz Bayburun Deresi üzerine bir regülatör inşa edilecek. Biriken su  5.5 km uzunluğunda bir trapez kanal ile Küçükler Barajı rezervuar alanına ulaştırılacak. Proje tamamlandığında Uşak’a yılda 440 bin m3 içme ve kullanma suyu verilecek.

SORKUN BARAJI SON DÜZLÜKTE

Uşak kent merkezine yılda 770 bin m3 içme ve kullanma suyu temin edecek Sorkun Barajı ise tamamlanmak son basamakta. Gövde dolgusu tamamlanan barajda, dolusavak ve vana odası imalatları devam ediyor. 1 milyon 260 bin m3 depolama hacmine sahip olacak baraj, 2024 yazında büsbütün bitirilecek ve çabucak akabinde iletim sınırı ile arıtma tesisi çalışmalarına başlanacak.

BAKAN YUMAKLI:HEDEFİMİZ UŞAK’IN İÇME SUYU SORUNUNU TARİHE KARIŞTIRMAK”

Uşak’ın içme ve kullanma suyu sorununu bir an evvel bitirmek için özel bir çalışma yürüttüklerini söz eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Son yıllarda olumsuz manada değişen yağış skalasının en çok etkilediği kentlerden biri de Uşak. Bölgenin su her geçen gün artan içmesuyu gereksinimini karşılamak için yatırımlarımız aralıksız devam ediyor. Geliştirdiğimiz 3 özel proje ile Uşak’a yılda 3,42 milyon m3 içme ve kullanma suyu daha temin edeceğiz. Gayemiz en kısa müddette projelerimizi bitirerek, Uşak’ın içme suyu sorununu tarihe karıştırmak” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim