yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Uzay ve uçak teknisyeni Samet Saray: Jetgiller çok yakında hayatımızda

Birinci Türk Astronot Alper Gezeravcı’yı uzaya götüren Dragon kapsülünün üretim basamağında vazife alan uzay ve uçak teknisyeni Samet Saray, Bağcılar Belediyesi’nin konuğu oldu.

Uzay ve uçak teknisyeni Samet Saray: Jetgiller çok yakında hayatımızda


Bağcılar’dan uzaya uzanan seyahatini anlatan Saray: “Uçan araçlar hayatımızın bir modülü haline gelecek ve 2028’den itibaren görmeye başlayacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Bağcılar Anadolu Mesleksel ve Teknik Lisesi mezunu uzay ve uçak teknisyeni Samet Saray, ismini Birinci Türk Astronot Alper Gezeravcı’yla duyurmuştu. Saray, Gezeravcı’yı uzaya götüren SpaceX firmasına ilişkin Dragon kapsülünün üretim kademesinde misyon almıştı.

Özellikle gençlerin hayranlık duyduğu Saray, Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği “Bağcılar’dan Uzaya” isimli programa konuk oldu. Saray, aktiflikte gençlerin uzay ve mesleğine ait sorduğu soruları yanıtlandırdı. Gençlerin ağır ilgi gösterdiği programa Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, Saray’ın babası, annesi, eşi ve oğlu da katıldı.

2002-2007 yılları Bağcılar’da geçti

Bağcılar’da liseyi okuyan Saray, 2002 ve 2007 yılları ortasında hayatını bu bölgede geçirdi. Bağcılar Anadolu Mesleksel ve Teknik Lisesi Uçak Elektroniği ve Teknisyenliği kısmından mezun olan Saray, daha sonra İTÜ Meslek Yüksek Okulu’nda Endüstriyel Elektronik programında eğitim aldı. Yurt içi ve yurt dışında birçok şirkette çalışan Saray, şu an etkin olarak Supernal`de yüzde 100 elektrikli uçan araç projesinde misyon alıyor.

Uçan araçlar yapıyoruz

Günümüzde Supernal`de eVTOL üretiminde vazife alan Saray, uçan araçlar yapıyor. Saray, yaklaşık

olarak 4 yıl içerisinde hayatımıza gireceğini söylediği uçan araçların dizaynını biraz helikoptere, biraz uçağa, biraz da TOGG’a benzetiyor.

Jetgiller hayatımızın bir kesimi haline gelecek

Saray’a nazaran Jetgilleri 2028’den itibaren hayatımızda görmeye başlayacağız. Saray, bu bahiste dünyada Dubai, New York ve Los Angeles üzere pilot kentlerin olduğunu belirtti. Uçan araçların Türkiye’de birinci görüleceği yerin İstanbul olabileceğini söyleyen Saray, “Uçan araçlar bir taksi üzere yolcu paylaşımlı biçimde hayatımıza girecektir, daha sonra şahıslara kadar ineceğini düşünüyorum. Bir 10 yıl içerisinde hayatımızın bir kesimi olacak gökyüzü çok daha kalabalık olacaktır” dedi.

Asla vazgeçmeyin

Gençlerin teknoloji alanında yaptıkları çalışmalarda ısrarcı olmalarını isteyen Saray, “Testlerinize devam edeceksiniz, asla vazgeçmeyeceksiniz. Tahminen çeşitli sensörler kullanarak işte kayıt aygıtları kullanarak, daha evvelki başarısız olduğunuz fırlatmalarda neyin başarısız olma sebebi olduğu konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olabilmeniz için işte bu sensörleri gerçek yerlere koymanız gerekiyor” dedi.

Yapay zekayla ilgilenin

Gençlerin teknolojiyi çok daha üst bir düzeyden yakaladığını söyleyen Saray “Daha uygun düzeylere süratli bir halde gitmek için ben yapay zekâyla daha fazla ilgilenmenizi tavsiye edebilirim. Zira yapay zekâ şu anda farkında değiliz ne kadar önemli bir biçimde geldiğini. Ancak dünyada internet bulunduğu vakit insanların hayatını nasıl değiştirdi; o geçiş ya da cep telefonları, akıllı aygıtlar şu anda yapay zekâ daha önemli geliyor. Buna yoğunlaşabilirsiniz. Asla bu mevzularda karamsar davranmayın. İşte robotlar hayatımızı ele geçirecek üzere şeyler kimi sinemalarda vs. bunu lanse ediyorlar. Hayır, bu çok hoş bir şey ve biz gençler olarak çok zekalıyız. Daha düzgününü yapabilecek potansiyelde olduğumuzu düşünüyorum, buna yoğunlaşabilirsiniz” diye konuştu.

 

“Meslek liselerine karşı bir önyargı kelam konusu”

Meslek liselerine karşı bir önyargının olduğunu söyleyen Saray, “Benim vaktimde ben meslek lisesinden çıktıktan sonra mühendislik kısımlarını seçemiyordum ve benim için o en büyük dezavantajdı. Onun için değişiklikler yapıldı, bu büyük bir avantaj. Bence meslek lisesinde okumak büyük bir avantaj. Zira genelde gençler 16-17 yaşlarında liseye başlıyor, orada 4 yıllık bir süreç içerisinde bir mesleği öğrenmek mi ya da genel eğitimler almak mı? Katiyetle mesleğe yönelmek daha yararlı oluyor. O vakitle 21 yaşlarındaki vakit daha farklı olabiliyor. Benim üzere başarılı olan, sizin üzere başarılı olacak kardeşlerimin bu algıyı büsbütün kıracağını düşünüyorum. Bağcılar’da lise hayatımı yaşadım ve bunun sayesinde ben Bağcılar Anadolu Teknik Lisesinden Uçak Elektroniği ve Teknisyenliği kısmından mezun oldum. O vakitler açıkçası rastgele bir yurt dışında ya da çok büyük firmalarda büyük işler yapabileceğim aklıma dahi gelmemişti. Lakin insanın önüne çeşitli fırsatlar çıkıyor. Ben bir abiniz üzere size anlatmak istiyorum. Şunu fark ediyorum buradaki eğitim ziyadesiyle kâfi. Burada öğrendiğimiz bu kültür aslında çok kıymetliymiş. Zira ben farklı yerlerde farklı konumlarda şirketlerin içerisinde bulunduğum için rahatlıkla söyleyebiliyorum” dedi.

Gençlerimizin önünde değerli bir idol

Samet Saray’ın gençlerin idol olarak görebileceği çok değerli bir isim olduğunu söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, “Samet kardeşim Bağcılar’ımızda okumuş İstanbul’un çok değerli bir ferdi. Tıpkı vakitte yurt dışında çok değerli işlere imza atarak ülkemizin gurur kaynağı olmaya devam ediyor. Kendisinin çok değerli deneyimlerinden gençlerimizle birlikte yararlanma fırsatı bulduk. Arkadaşlar Jetgiller diye bir çizgi sinema vardı bizim çocukluğumuzda, bilenler bilir yeni kuşak çok bilmez onu. Uzay araçlarıyla işten konuta, konuttan işe gidilirdi. Buna çok uzak değiliz artık. Samet Bey de bunun üzerinde çalışıyor. Herhalde sizin gençlik dönemlerinizde Jetgillerdeki üzere seyahat edeceğiniz, Türkiye ve Dünyayı göreceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ