yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Uzmanı uyarıyor! Pasif agresif kişilik özelliği ilişkileri tehdit ediyor!

Karşısındaki bireyle yüzleşmekten kaçınan pasif agresif bireylerin suçlanma korkusu, yetersizlik üzere hislerle boğuştuğunu lisana getiren uzmanlar, bu bireylerin öne çıkmak ve sorumluluk almak istemediklerini de söylüyor.

Uzmanı uyarıyor! Pasif agresif kişilik özelliği ilişkileri tehdit ediyor!


Pasif agresif kişilik özelliği olan bireylerin etrafıyla ve hatta yakınlarıyla dahi uzun soluklu ve sağlıklı bağ sürdürebilmelerinin güç olduğunu da kaydeden Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, “Abartılı alınganlık, aralıklı davranma, somurtkanlık, hazır ve bitmek bilmeyen mazeretler, şuurlu yanlışlar yapma, değişime direnç, yakın ve samimi münasebetlerden kaçınma bu bireylerde sıklıkla gözlemlenen öteki davranış örüntüleridir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, pasif agresif kişilik bozukluğuna ait değerlendirmede bulundu. 

Pasif agresif kişilik bozukluğu nedir?

Pasif-agresif davranışlar sergileyen bireylerin kendilerini inançlı formda söz edemediklerini, isteklerini, olumsuz hislerini, kanılarını konuşmak, paylaşmak yerine sessiz kalmayı, dolaylı ya da imalı halde tabir etmeyi tercih ettiklerini kaydeden Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, “Karşısındaki şahısla yüzleşmekten kaçınan pasif agresif bireyler suçlanma korkusu, yetersizlik üzere hislerle boğuşurken öne çıkmak ve sorumluluk almak istemiyorlar.” dedi.

Pasif lakin sessiz saldırganlar! 

Bu bireylerin iç dünyasında yaşadığı agresif his ve niyetin dışa yansımasının pasif ve sessiz saldırganlık formunda olduğunu lisana getiren Dr. Erman Şentürk, şöyle devam etti:

“Bu sessizliğin sonucu olarak kişinin düş kırıklığı, hüzün, kızgınlık, sonluluk, tahammülsüzlük üzere hisleri katlayarak artmakta ve karşı tarafa direkt ya da dolaylı olarak yansımaktadır. Bu vakitle bağlarda bir duygusal istismar biçimine dönüşebilir. Pasif agresif kişilik özelliği olan bireyler, karşısındakinin kızgınlığını görmezden gelirken sorumluluk almaktan kaçınma, daha çok karşı tarafı suçlama, sorumlu tutma eğilimindelerdir. İrtibatın bozulması korkusunu taşımazlar. 

Abartılı alınganlık gösterirler

Bu nedenle pasif agresif kişilik özelliği olan bireylerin etrafıyla ve hatta yakınlarıyla dahi uzun soluklu ve sağlıklı bağ sürdürebilmeleri güçtür. Abartılı alınganlık, aralıklı davranma, somurtkanlık, takdir görmeme hissi, daima mağdur olma kanısı, empati kurmakta ve diğerlerinin kanılarını anlamakta zorlanma, hazır ve bitmek bilmeyen mazeretler, şuurlu yanlışlar yapma, değişime direnç, yakın ve samimi münasebetlerden kaçınma bu bireylerde sıklıkla gözlemlenen öteki davranış örüntüleridir.

Pasif agresiflik neden kaynaklanıyor?

Pasif agresiflikte çocukluk devrinde ebeveynlerin, çocuğun hislerini ve niyetlerini tabir etmelerine müsaade vermemeleri, baskıcı ve çok denetimci olmalarının kıymetli bir etken olduğunu anlatan Dr. Erman Şentürk, şu bilgileri de verdi:

“Aşağılanma, cezalandırma bir süre sonra pasif bir direnişe sebebiyet verebilir. Dış dünya ile itimat bağını gereğince kuramayan bireyde yetişkinliğe geçiş devrinde onaylanma, yeterlilik ve takdir görme üzere muhtaçlıklar ön plana çıkmaktadır. Bu gereksinimlerin şüphecilik ve kontrolcülük ekseninde yönetilmesi kişinin pasif-agresif davranmasına sebep olmaktadır.”

Pasif agresiflik tedavisi nasıl yapılır?

Dr. Erman Şentürk, pasif agresif kişilik bozukluğunun tedavisinde öncelikli olarak psikoterapi önerildiğini söz ederek, “Psikoterapide, kişinin hislerini ve niyetlerini sağlıklı bir formda söz etmeyi öğrenmesi hedeflenir. Ayrıyeten, kişinin çocukluk periyodunda yaşadığı olumsuz tecrübeleri ve bunlarla başa çıkma yollarını da ele almak gerekir. Bilişsel davranışçı terapi, şema terapi ve psikodinamik terapi formüllerinin daha yararlı olduğu biliniyor.” halinde kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ