yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Uzmanından ‘kardeş kıskançlığı’ uyarısı! Kıyaslamalar kardeş kıskançlığını artırıyor!

Ebeveyn tavırları, anne babanın ortak olmayan yaklaşımları yahut çocuklar ortasında yapılan kıyaslamaların kardeşler ortasındaki rekabetin artmasına neden olabileceğini lisana getiren uzmanlar, bunun da kardeş kıskançlığını artırabileceğini söylüyor.

Uzmanından ‘kardeş kıskançlığı’ uyarısı! Kıyaslamalar kardeş kıskançlığını artırıyor!


Kardeşler ortasında yapılan kıyaslamanın bazen ebeveyn öfkesinden bazen de çocukların bu formda motive olacağı düşünüldüğünden yapıldığına vurgu yapan Çocuk Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Çocuklara ne söylenecekse kardeşinden kelam etmeden direkt söylenmelidir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Çocuk Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, kardeş kıskançlığı konusunu kıymetlendirdi.

Kardeşe yönelik kıskançlık doğal bir duygu…

Kardeşe yönelik kıskançlık hissinin, çocuklarda anne babalarının sevgisini ve ilgisini paylaşma zaruriliği ortaya çıktığında doğal olarak gelişen bir his olduğunu tabir eden Çocuk Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, kardeşler ortasında kıskançlık, rekabet ve arbede yaşanmasının doğal olduğunu lakin bu hissin, çocuklarda saldırganlık, öfke yahut içe kapanma üzere pek çok farklı biçimde dışa yansıyabileceğini vurguladı.

Ebeveyn tutumları kıskançlığın artmasına neden olabiliyor

Büyüklerin tesiri olmadan da kardeşlerin kendi ortalarında kıskançlık gelişebileceğini lisana getiren Çocuk Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Ancak ebeveyn tavırları, anne babanın ortak olmayan yaklaşımları yahut çocuklar ortasında yapılan kıyaslamalar kardeşler ortasındaki rekabetin artmasına ve münasebetiyle kıskançlığın artmasına neden olabilir. Kardeşler ortasında yapılan kıyaslama bazen ebeveyn öfkesinden meydana gelir bazen de çocukların bu halde motive olacağı düşünüldüğünden yapılır. Her iki durumda da kıyaslanmak çocuğun duygusal gelişimine ziyan vericidir. Çocuklara ne söylenecekse kardeşinden kelam etmeden direkt söylenmelidir.” dedi.

Her bir çocuğun şahsî gereksinimlerine odaklanılmalı

Çocuklara ne yapılması gerektiğini kıyaslama yapmadan tanım etmek gerektiğini de kaydeden Çocuk Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Burada anahtar söz tanım etmektir. Değerli olan bir diğerinin yahut kardeşinin ne yapıp yapmadığı değil, o an çocuğun davranışına odaklanmaktır. Bununla birlikte ebeveynler çocuklara eşitlik tanımak ister. Ne alınıyorsa başka kardeşe de alınır, ne isteniyorsa öteki kardeş de sahip olur. Bu durum vakit zaman çocukların kendilerini kardeşleriyle kıyaslamasına neden olabilir. Daima olarak kardeşini izler, neye sahip olup olmadığına sonra da kendisinin sahip olup olmadığına bakar. Bunun yerine her bir çocuğun şahsî gereksinimlerine odaklanmak ve gereksinimlerine uygun biçimde onlara vakit ayırmak pahalıdır.” biçiminde bilgi verdi.

Çocuklu periyodunda yaşanan kardeş kıskançlığı devam edebiliyor

Çocukluk devrinde yaşanan kardeş kıskançlığının yetişkinlik devrinde ortadan kalkabileceğini yahut devam edebileceğini de anlatan Çocuk Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, şunları söyledi:

“Özellikle bu his yetişkinlik evresinde arkadaşlık yahut romantik bağlantılarda sıklıkla ortaya çıkmakta, toplumsal ilgilerde ise diğerine itimat duyamama yahut özgüven düşüklüğüne sebep olabilmektedir. 

Kıskançlık hissiyle başa çıkmak için ebeveynler çocukların hislerini görmezden gelmemeli veya inkar edilmemelidir. Bilakis hislerinin dinlendiğini, fark edildiğini gören çocuk ‘anlaşılıyorum’ fikirleri ile hislerini yavaşlatabilir ve reaksiyonlarını düzenleyebilecek duruma gelebilir. Çocukların kardeşlerine yönelik olumsuz yahut düşmanca hislerini yaratıcı bir halde tabir etmesine, dışa vurmasına imkan sağlanmalıdır. Bunun için oyuncak bebekler kullandırılabilir, hislerini ve niyetlerini söz edebilmesi için fotoğraf çizdirebilir ya da yaşı uygunsa mektup yazdırılabilir. Bu durum kıskançlığın yahut öfkenin olumlu istikametten dışa vurulmasını ve bastırılmamasına yardımcı olur.”

‘Kimse kimseye ziyan veremez’ biçiminde mesken kuralı oluşturulmalı

Kardeşe yönelik ziyan verici davranışları durdurmanın ebeveynlerin vazifesidir olduğunu da vurgulayan Çocuk Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, ‘kimse kimseye ziyan veremez’ formunda tüm aile üyelerini kapsayacak bir mesken kuralı oluşturması gerektiğini de söyledi.

Çocuk Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, kelamlarını şu halde tamamladı: 

“Bununla birlikte öfkenin, kızgınlığın olağan bir his olduğunu açıklamak ve nasıl inançlı halde isteklerini tabir edilebileceğini göstermek faydalıdır. Bunun için çocuktan kızgınlığını sözcüklerle anlatmasını, neler hissettiğini kardeşine söylemesini isteyebilirsiniz. Bu noktada en kıymetli yaklaşımlardan bir başkası ise dikkati yalnızca saldırgan olan çocuğa yöneltmemektir.

Saldırgan davranışlar gösteren çocuğu durdurduktan sonra ziyan gören kardeşle de ilgilemek gereklidir. Sakinleştikten sonra bir sonrakinde bu uyuşmazlık tekrar ortaya çıktığında neler yapabilecekleri ve kabul edilebilir tahlilleri birlikte belirlemek kardeş kıskançlığında ferdi ilginin dışında ortak tahlil bulmaya yönlendirecektir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim