yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Uzmanından üniversite tercihlerinde doğru meslek seçimi için tavsiyeler!

Tercih periyodunda yapılan yanlışların ve pişmanlıkların önüne nasıl geçilir?”

Uzmanından üniversite tercihlerinde doğru meslek seçimi için tavsiyeler!


Meslek seçerken ya da tercih listesine dahil edilirken farklı kaynaklardan ya da uzmanlardan kesinlikle bilgi edinilmesi ve mesleğin kişilik ahengi dikkate alınarak tercih yapılması gerektiğini kaydeden uzmanlar, bunun için de mesleksel yönlendirme envanterleri, meslek testleri, üniversitelerde okunacak kısımların hocalarının bu süreçte yardımcı olduğunu söylüyor.

Sınava giren öğrencilere tercih dönemi öncesinde meslek seçimi konusunda tavsiyelerde bulunan Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Ertuğrul Tut, “Tercih sürecinde üniversitelerin meslek tanıtım günleri, fuarlar ve meslek günleri mesleklerle ilgili başta var olan soru işaretlerini gidermek için epeyce önemli.” dedi.

2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları ilan edilen takvime nazaran 17 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak. Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Ertuğrul Tut, imtihana giren öğrencilere tercih dönemi öncesinde meslek seçimi konusunda tavsiyelerde bulundu.

Hangi mesleği seçmeliyim?

Üniversite adaylarının şu an başlarındaki en değerli sorunun ‘Hangi mesleği seçmeliyim?’ olduğuna dikkat çeken Tut, “Bu süreçte adayları bilgi bombardımanına tutacak çok fazla dış etken bulunuyor. Dış etkenlerin fazlalığı da meslek seçim motivasyonunu kimi vakit olumsuz etkiliyor. Yıllardır hayali kurulan kısım yerine çelinen akıl ile farklı mesleklere yönelim kelam konusu olabiliyor. Bu süreçte ileride meslek hayatında mutsuzluk ve beraberinde gelecek birçok sorun kelam konusu olabiliyor.” dedi.

Araştırılmadan listeye eklenen kısım ve programlar pişmanlığa neden olabiliyor

Özellikle tercih devrinde hiç akılda olmayan ya da araştırılmadan listeye dahil edilen programların sonradan pişmanlık oluşturabildiğini söz eden Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Ertuğrul Tut, “Meslek seçerken ya da listeye dahil edilirken farklı kaynaklardan ya da uzmanlardan kesinlikle bilgi edinilmeli mesleğin kişilik ahengi dikkate alınarak kısım tercihi yapılmalıdır. Bunun için de mesleksel yönlendirme envanterleri, meslek testleri, üniversitelerde okunacak kısımların hocaları bu süreçte yardımcı oluyor. Bilhassa son yıllarda birtakım mesleklerin toplumsal medyada parlatılması güya o kısımdan mezun olan herkesin tıpkı başarıyı yakalayacağı simülasyonunu oluşturuyor ve mezun olunduğunda büyük hüsran yaşanabiliyor. Aslında meslek araştırılırken yanlışsız kaynaktan bilgiler alınmalı ve kişilik süzgecinden geçirilmeli.” diye konuştu.

Meslek tanıtım günleri, fuarlar ve meslek günleri yararlı oluyor

“Tercih sürecinde üniversitelerin meslek tanıtım günleri, fuarlar ve meslek günleri mesleklerle ilgili başta var olan soru işaretlerini gidermek için hayli değerli.” diyen Tut, farklı yerlerden bilgileri toparlama ve karşılaştırmanın sürecin daha sağlıklı sonuçlanmasını sağlayacağını söyledi.

Akademik muvaffakiyet ve mesleksel muvaffakiyetin birbirini tamamlayan süreçler olduğuna da işaret eden Ertuğrul Tut, “Akademik muvaffakiyetin olması mesleksel alternatifleri de arttıracaktır. Meslek seçim sürecinde birinci adımı yanlışsız atmak domino tesiri oluşturacaktır. Akademik muvaffakiyet memnunluk ve mesleksel muvaffakiyetin da gelmesini sağlayacaktır. Ancak buradaki en can alıcı kısım kendimize uygun ve keyifli olacağımız mesleğin eğitimini almak olacaktır. Mesleksel muvaffakiyetin bir öteki sırrı da icra edilecek meslek için alternatifler oluşturmaktır. Bunu sağlayacak öge da düzgün bir akademik eğitimdir.” dedi.

Aileler kendi hayallerini çocukları üzerinde gerçekleştirmek istiyor

Tercih sürecinde bir öbür dikkat çekilmesi gereken hususun da ailelerin kendi hayallerini çocukları üzerinde gerçekleştirmek istemeleri olduğuna vurgu yapan Tut, “Bu süreçte meslek seçiminde bulunacak adayın fikirleri, kişilik yapısı ve görüşleri de dikkate alınarak yönlendirme yapılması epeyce değerlidir. Hatta adayların bu süreçte ikilemde kaldıkları meslekler ile ilgili kişilik yapısına uygunluk olarak olumlu olumsuz getirilerini gerekirse yazarak ortaya çıkarmaları ve kendilerini tanıyarak, kendileri ile dertleşerek bu süreci yönetmeleri hayli olumlu katkılar sağlayacaktır.” halinde de görüşlerini lisana getirdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ