yandex
ankara seo
ankara web tasarım
22.04.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Uzmanından uyarılar… Kilo verme süreçleri yaşam tarzına uygun olmalı!

Kilo almanın temelinde yetersiz ve istikrarsız beslenme ile hormonal değişiklikler ve vaktin ilerlemesiyle bir arada metabolizma suratının yavaşlamasının yer aldığını lisana getiren uzmanlar, gereksinimi olmadığı halde kilo verme sonunun vefata kadar giden çok önemli sıhhat problemlerini beraberinde getirebildiğini söylüyor.

Uzmanından uyarılar… Kilo verme süreçleri yaşam tarzına uygun olmalı!


Kilo almanın temelinde yetersiz ve istikrarsız beslenme ile hormonal değişiklikler ve vaktin ilerlemesiyle bir arada metabolizma suratının yavaşlamasının yer aldığını lisana getiren uzmanlar, gereksinimi olmadığı halde kilo verme sonunun vefata kadar giden çok önemli sıhhat meselelerini beraberinde getirebildiğini söylüyor. Diyet kavramının çok yanlış empoze edildiğini vurgulayan Beslenme ve Diyetetik Kısım Lideri Doç. Dr. Müge Arslan, “Beslenme süreci kişinin ömür arkadaşıdır. Uygulanan beslenme listelerinin hayat üslubuna paralel olarak hazırlanıp yürütülmesi gerekiyor.” dedi.

Doç. Dr. Arslan: “Eğer sahiden sağlıklı kilo vermek ve verilen kilo tekrardan geri alınmak istenmiyorsa diyetisyenlere gidilerek takviye alınmalı.”

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısım Lideri Doç. Dr. Müge Arslan, sağlıklı beslenme ve diyet konusunu kıymetlendirdi.

“Kilo almanın temelinde yetersiz ve istikrarsız beslenme ile hormonal değişiklikler yer alıyor”

Kilo almanın temelinde yetersiz ve istikrarsız beslenme ile hormonal değişiklikler ve vaktin ilerlemesiyle bir arada metabolizma suratının yavaşlamasının yer aldığını tabir eden Doç. Dr. Müge Arslan, “Nasıl ki yetersiz ve istikrarsız beslenme paralelinde obezite meselesini getiriyorsa, ortoreksiya nevroza denilen sağlıklı beslenme takıntısı problemiyle da karşıyayız. Ülkü yükünde olmasına karşın biraz daha, biraz daha, biraz daha ile gelip daha sonrasında çok önemli bir sıhhat sorununa yol açan bir olay karşımıza çıkıyor. Birtakım bireylerde beden tartısı ülkü olsa bile tekrar de biraz daha vermek istiyorum formunda yanlış fikir oluyor. Beynin eğitilmesi denilen bir süreçten bahsediyoruz. Öncelikle beden tahlili yapılıp, kişinin hakikaten kilo vermeye muhtaçlığı var mı, yok mu? Bunun çok düzgün tahlil edilmesi gerekiyor. Daha sonra bir uzman eşliğinde kâfi ve istikrarlı beslenme kıymetli. Muhtaçlığı olmadığı halde kilo verme süreçleri beraberinde hormonal değişikliklerden tutun, sonu mevte kadar giden çok önemli sıhhat sıkıntılarını beraberinde getirebiliyor.” dedi.

10 kilo verdiyse 20 kilo geri alıyorlar…

İnsanların yanlışsız ya da yanlış birtakım formüller uygulayarak kilo verdiklerine dikkat çeken Doç. Dr. Müge Arslan, şunları lisana getirdi:

“Zayıflıyorlar demiyorum, kilo veriyorlar. Lakin sonrasında 10 kilo verdiyse 20 kilo geri alıyor. 5 kilo verdiyse 10 kilo tahminen daha fazlasında geri alıyor. Yanlış uygulanan her metot, metabolizmaya bir çarpı koyuyor ve sonrasında daha fazla kilo olarak geliyor. ‘Hocam 3 ay boyunca sizin her dediğinizi yapacağız, idmana çok fazla yoğunluk vereceğiz, aç kal deyin, aç kalacağız’ diyenler var. Temeldeki yanılgı bu. Yetersiz ve istikrarsız beslenme çözüldüğü vakit kilo alma üzere bir sorun olmuyor.” 

“Diyet kavramı çok yanlış empoze ediliyor”

Diyet kavramının çok yanlış empoze edildiğine de dikkat çeken Arslan, “Diyet denince beşerler yetersiz beslendiklerini, sırf tek bir besin kümesine yönelik ya da yalnızca protein yüklü zerzevat, meyve yüklü besleneceklerini, aç kalacaklarını düşünüyorlar. Beslenme süreci kişinin ömür arkadaşıdır. Bu nedenden dolayı hayat arkadaşınızla birlikte hareket edebilmek çok kıymetli. Uygulanan beslenme listelerinin ömür usulüne paralel olarak hazırlanıp yürütülmesi gerekiyor.” diye anlattı.

Yıllarca makarna yiyen birine sen makarna yemeyeceksin demek gerçekçi değil! 

Yıllarca makarna yiyen bir beşere ‘sen makarna yemeyeceksin’ demenin gerçekçi olmadığına işaret eden Doç. Dr. Müge Arslan, “Önemli olan makarnayı da hayat usulüne adapte ederek sıhhatini bozmayacak biçimde pişirilme metotlarıyla beslenme sürecine dahil etmek.” dedi.

Popüler diyetlere de işaret eden Doç. Dr. Müge Arslan, “Çeşitli diyetler uygulanıyor. Atkins vardı, taş evresi diyeti çıktı. Ketojenik diyet var. Glutensiz diyet bir orta çok modaydı. Ancak bunların tamamı Gastrointestinal (sindirim) sistemin mikrobiyotasını bozuyor ve çok önemli sıhhat sıkıntılarına neden oluyor.” diye konuştu.

Kilo alma ya da verme yalnızca tartıdaki görülen sayı değil…

Doç. Dr. Müge Arslan, kilo verme sürecinin nasıl olduğuna vakıf olmak gerektiğini kaydederek, “Zaten bu oturduğu vakit, o vermesi gereken kiloyu verdikten sonra daha fazla kilo vermek istiyorum kanısı ortadan kalkıyor ve sağlıklı bir süreç geliyor. Nedir bu? Öncelikle ülkü yükün ne olduğunun tahlil edilmesi lazım. Yalnızca vücut kitle indeksini düşünerek ‘ben kiloluyum, obezim, şişmanım’ diye beşerler kendine komut veriyor. Lakin vücut kitle indeksi uzunluk ve kiloya endeks alarak ortaya çıkan bir ortalamadır. Yağı hesaba katmayan bir kriterdir. Bu nedenden dolayı beşerler kilo alma ya da verme aksiyonlarını yalnızca tartıdaki gördükleri sayının düşüklüğü ya da yüksekliği olarak algılıyorlar. Bu nedenden dolayı kişinin beynine ülkü yükünü, ülkü beden yağını ve buna nazaran nasıl bir yolda ilerleyeceğini söylemesi lazım.” biçiminde konuştu.

Yağ mefkureye gelmediği sürece o verilen kilo tekrardan geri geliyor…

 İnsanların çok süratli bir biçimde ve kısa müddette kilo verme amacı içerisinde olduklarını, bunun da çok yanlış bir süreç olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Müge Arslan, “Çünkü kilo verme süreci bireye nazaran değişir. Morbid obez denilen çok derecede şişman olan bir birey, fazla ölçüde beden yükü olduğu için daha süratli kilo verirken, zayıf diye kategorize edilen beden yükünün altında olan ya da ülkü beden yükünde olan şahıslar çok daha yavaş kilo verebilirler. Nedir bunun ortalaması? Literatür, bunu haftada yarım kiloyla bir kilo ortası der. Ancak şahsa nazaran değişen bir süreçtir. Bir model danışan haftada 300 gram veriyor. Bu onlar için yeterli bir sayı. Ancak çok aşırı kilolu dediğimiz morbid obez danışan haftada 4 kilo 5 kilo verebiliyor. Bu su kaybı oluyor. Verilen kilonun geri alınması konusu da bu. Yani beden tartınız iniyor aşağıya. Siz kilo verdim diyorsunuz, lakin yağ ülküye gelmediği sürece o verilen kilo tekrardan geri geliyor.” dedi.

“Kilo alma ya da verme süreci yalnızca beslenmeyle alakalı değil”

Kilo alma ya da verme sürecinin yalnızca beslenmeyle alakalı olmadığını da belirten Doç. Dr. Müge Arslan, şöyle devam etti:

“Egzersiz de kıymetli bir yere sahip. Yani alınan güç ve harcanan gücün istikrarıyla alakalı bir süreçten bahsediyoruz. Yaşın, önemli bir değeri var. Vaktin ilerlemesiyle bir arada her 10 yılda bir bazal metabolizma yavaşlıyor. Spesifik süreçler var menopoz süreci üzere. Özel devirler var hamilelik süreci üzere, emzirme süreci üzere. Kimi hastalıkların ortaya girdiği süreçler var hipotiroidi üzere haşimato üzere. Endokrinolojik birtakım hastalıklar üzere. Bunların hepsi aslında kilo alma sürecini tetikliyor. 

Fakat antrenman olmayan bir hayat da epeyce kıymetli.  Bunun için beşerler çalışma hayatında çok faal oldukları için bilhassa masa başı çalışanlara, pratik tekliflerde bulunuyoruz. Mesela otomobillerini iş yerlerinden birazcık daha uzağa çekerek yürümek üzere, asansör kullanmamak üzere. Hafta sonları kıyı kenarında ya da parkta, bahçede yürüyüş gibi… Bunlar hayatı hareketlendirebilecek küçük ip uçları. Beslenmenizi de düzelterek bunlara dikkat ettiğinizde kilo almanın önüne geçiyorsunuz.”

“Beslenme yalnızca tek besin kümesine yönelik bir şey değil”

Beslenme sürecinin pazar haline geldiğini, besin takviyeleri ve zayıflama pazarı denilen bir süreç haline geldiğini lisana getiren Doç. Dr. Müge Arslan, şunları söyledi:

“Beslenme yalnızca tek besin kümesine yönelik bir şey değildir. Kişinin aldığı karbonhidrat, protein ve yağ ölçüsüdür. Kişi karbonhidrat da almalı, protein de almalı ve yağ da almalı. Bu istikrar o bireye mahsus ayarlanmalı. Yapılan en büyük kusurlardan bir tanesi bir kişinin zayıfladığı listeyi birçok kişinin uygulaması… Eğitimsiz insanların çok fazla basında göz önünde olması ve bunların beslenmeye yönelik tüyo vermesi. Yanlış ve yetersiz beslendiğinden ötürü ömrünü kaybeden çok fazla insan var. Sıhhat sıkıntısına neden olan çok fazla insan var. 

Eğer nitekim sağlıklı kilo vermek ve verilen kilo tekrardan geri alınmak istenmiyorsa diyetisyenlere gidilerek takviye alınması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Beslenme uzmanı ve diyetisyenler tarafından beden tahlili yapılarak beslenme süreçlerinin ayarlanması hayli kıymetli.”

Temeldeki sorun ömür üslubuna adapte edilmemiş diyet listeleri…

Doç. Dr. Müge Arslan, tek başına diyet ya da tek başına antrenmanın tesirli olamayacağını söz ederek, “Bunların ikisi de bir bütün. Temeldeki sorun hayat usulüne adapte edilmemiş diyet listeleri ve ömür usulünü adapte edilmemiş idman programları ile öbür bir hayata bürünmek.” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ