yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Uzmanlar uyarıyor! Toksik bir ilişki yaşam enerjisi azaltıyor!

Başlangıçta zararsız üzere görünen münasebetlerin vakitle insanın ruhunu ve vücudunu zehirlemeye başlayabileceğini lisana getiren uzmanlar, sağlıklı bir münasebete kıyasla, toksik bir ilgide hayat gücünün azaldığını vurguluyor.

Uzmanlar uyarıyor! Toksik bir ilişki yaşam enerjisi azaltıyor!


Toksik münasebetlerde, yalnızlık ve terk edilme korkusu yaygındır.” diyen Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, kişinin, vakit zaman sevildiğini hissetse de bazen sevilmediğini düşünebildiğini söz ederek, “Bu duygusal dalgalanmalar, kişinin genel olarak duygusal çöküş yaşamasına neden olabilir. Sonunda, kişi kendini diğerlerine karşı kapatabilir ve ilişkin olmadığı bir yerde hissedebilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, son dönemde sık sık gündeme gelen toksik ilgi konusunu kıymetlendirdi.

İlişkiler hayatın değerli bir parçası

Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, ilişkilerin, hayatımızın değerli bir kesimi olduğunu; lakin bazen, başlangıçta zararsız üzere görünen münasebetlerin vakitle ruhumuzu ve vücudumuzu zehirlemeye başlayabileceğini lisana getirerek, “Sağlıklı bir bağlantıya kıyasla, toksik bir ilgide hayat gücümüz azalır, reaksiyonlarımız değişir ve ruhsal olarak huzursuzluk hissederiz. Vakitle, bu zehirleme süreci fizikî sıhhatimizi da etkileyebilir. Adım adım zehirlenmeye başlar. Zehir var kör eder, zehir var felç eder, zehir var düşündürür ve öldürür.” dedi.

İlişkinin düzelebileceği düşünülüyor ama…

“Toksik münasebetler çoklukla tekrar eden döngülere girme eğilimindedir.” diyen Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, şöyle devam etti:

“İnsanlar, bağın düzelebileceğini ya da sorunun kendi yanılgılarında olduğunu düşünmeye başlarlar. Bu niyet üslubu, manipülasyonun bir modülü olabilir. Manipülatif davranışlar, kişinin karar sistemini ele geçirir ve bu da başka tarafı manipülasyona açık hale getirir. Ayrıyeten, kişinin kendi yetmezlik hisleri varsa, bağda bu hislerden daha fazla etkilenebilirler. Aile de bu duruma katkıda bulunabilir; örneğin, bir baba kendi yetmezlik hissini çocuğuna yansıtabilir.

Kişi kendini diğerlerine karşı kapatabiliyor

Toksik münasebetlerde, yalnızlık ve terk edilme korkusu yaygındır. Kişi, vakit zaman sevildiğini hissetse de bazen sevilmediğini düşünebilir. Bu duygusal dalgalanmalar, kişinin genel olarak duygusal çöküş yaşamasına neden olabilir. Sonunda, kişi kendini diğerlerine karşı kapatabilir ve ilişkin olmadığı bir yerde hissedebilir.”

Kişinin kendi hudutlarını belirlemesi önemli

Toksik insanlara hudutlar koymadan evvel, kişinin kendi sonlarını belirlemesinin kıymetli olduğunu da söyleyen Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, “Sınırlar koymak, dışarıdan gelebilecek sorunlara karşı kendimizi muhafazanın bir yolu olarak hizmet eder. Şayet bir durum rahatsızlık veriyorsa, kişinin hislerini ve fikirlerini söz etmesi kıymetlidir. Lakin, her vakit doğrunun söylenmesi uygun olmayabilir; bu nedenle, bağlantıda dengeyi bulmak kıymetlidir.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ